2020 yılı düve alım desteği başvuruları başladı

Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklama ile 2020 yılı yüzde 40 hibeli düve alım desteği başvurularının alınmaya başlandığını duyurdu. 

2020 yılı düve alım desteği başvuruları başladı
banner200

Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Bakanlığımız, Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No:2020/32) 04.12.2020 tarih ve 31324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bakanlığımız tarafından TÜRKVET'e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler; bir işletme, kapasitesini en fazla 20 başa tamamlayacak şekilde desteklenecek olup, düve alım bedelinin %40'ı hibe olarak verilecektir.

DÜVE ALIM DESTEĞİ MÜRACAAT ŞARTLARI

a) Yetiştiricinin işletmesinin, Karar’ın yayım tarihi (05/11/2020) itibariyle TÜRKVET'e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.

b) Bir işletme; kapasitesini 20 (yirmi) başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

c) Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; *Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Bleu *Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard *Sütçü Irklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein *Manda

d) Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin %40'ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen desteklemeye esas 2020 yılı gebe düve fiyatı 14.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 8.000 TL/baş, gebe manda fiyatı 12.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 7.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

e) Düveler/mandalar; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri ile yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilir. Hayvanlar, Karar’ın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET'te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.

g) Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur. Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM'den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır. 

ğ) Gerek görülmesi halinde düve/manda temini ve ilgili düzenlemeler HAYGEM'ce yapılır.

BAŞVURU ŞEKLİ YERİ VE ZAMANI

Başvurular, işletme sahibi tarafından dilekçe ile 07 Aralık 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine şahsen yapılacaktır. Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilir. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 19:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet çevik
ahmet çevik - 8 ay Önce

olur gider ya

Köylü
Köylü - 8 ay Önce

Tigem de hastalık patlıyor nasıl hastalıktan ari

Arîf meriç
Arîf meriç - 8 ay Önce

Kooperatifler olsun devlet kurumları olsun makam mevki bir kurumun başına geçen para mal mülk çalma peşinde...ilk önce egitim sistemli düzeltilmeli iyi ve namuslu nesiller yetistirmeden. Bu iş düzelmez.......

Mürsel dalsız
Mürsel dalsız - 8 ay Önce

Simantıl sut ırkı

vatandaş
vatandaş - 8 ay Önce

"8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 8.000 TL/baş" dişi sığır derken boş düveden mi bahsediyorlar?

Mehmet hoş
Mehmet hoş - 8 ay Önce

Ari işletmeleri desteği duyduktan sonra duve başına 4000 tele zam verdı destek arı işletmelerine gidiyor alımları serbest etsınlerki işletme sahipleri faydalansın

banner151

banner251