2020'de hayvancılık destekleri artıyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, 2020 yılı tarımsal destekleme bütçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, 2020 yılı için tarımsal desteklemelere ayrılan kaynağın neredeyse üçte birinin hayvancılık desteklemelerinde kullanılacağını belirterek, "Küçükbaş hayvancılık sektörümüzün bu kaynaktan daha fazla faydalanması en büyük beklentimiz olacaktır" dedi.

2020'de hayvancılık destekleri artıyor
banner282

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 bütçe teklifine dair basın toplantısında yaptığı açıklamada; 2020 yılında bütçeden tarım için ayrılan toplam kaynağın 33,4 milyar TL olduğunu, tarımsal desteklemeye 22 milyar TL ve bu bütçe içerisinden de 6,6 milyar liranın doğrudan hayvancılık desteklerine ayrıldığını söyledi. 

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, hayvancılığa ayrılan kaynağın sektör açısından kayda değer olduğunu belirterek memnuniyetini dile getirdi. 

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, yaptığı değerlendirmede "Devletimiz, dolayısıyla da Tarım ve Orman Bakanlığımız, tarımsal üretimi artırmak gayesiyle bütçe imkanları dahilinde tarımı desteklemeye çalışıyor. Dolayısıyla 2020 yılı için açıklanan tarımsal destekleme bütçesinde geçtiğimiz yıllara oranla önemli bir artış yaşanması ve sektörümüze de olumlu yansıyacak olması bakımından haliyle biz yetiştiricileri memnun etmiştir. Çiftçilerimizin ve yetiştiricilerimizin üretime devam edebilmeleri için alacakları destekler netice itibarıyla ülkemiz ekonomisine katma değer olarak dönecektir.  

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’ın açıkladığı 2020 yılı tarımsal desteklemeleri bütçesinde belirlenen kaynağın, 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 37 oranında artırılarak 22 milyar liraya çıkarılması ve ayrıca bu miktar içerisinden hayvancılığa doğrudan 6.6 milyar lira ayrılmış olması hayvancılığımız adına memnuniyet duyacağımız bir tablodur.

2020 yılı için tarımsal desteklemelere ayrılan kaynağın neredeyse üçte birinin hayvancılık desteklemelerinde kullanılacak olmasını önemsediğimiz gibi küçükbaş hayvancılık sektörümüzün de bu kaynaktan daha fazla faydalanması en büyük beklentimiz olacaktır. Çünkü gerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve gerekse Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, sektörümüz için 100 milyon küçükbaş hayvan hedefini belirlemişlerdir.

Merkez Birliği ve İl Birliklerimiz olarak önümüze konulan bu hedefi yakalamak adına küçükbaş hayvancılığa ayrılacak destekleme miktarından önemli ölçüde pay alabileceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın sektörümüzün güçlenerek gelişmesinden yana olan ciddi ve samimi gayretleri sonucunda, 2020 yılında ülkemiz hayvancılığının ve özellikle de küçükbaş hayvancılığımızın daha iyi yerlere gelecek şekilde destekleneceğine inanıyoruz" ifadelerine yer verdi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, yaptığı değerlendirmenin sonunda 2020 yılı tarımsal desteklemeler bütçesinin tüm yetiştiriciler için hayırlı olması temennilerinde bulunarak, 2019 yılı tarımsal desteklemeler kararnamesinin de biran önce açıklanmasını beklediklerini söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özkan
Özkan - 3 yıl Önce

Daha 2018 in 2. Dönemin buza desteklemesini vermediniz 2020 den bahsediyorsunuz

Hakkı yanık
Hakkı yanık - 3 yıl Önce

Anlaşılan şirketler koyun işine girmis

Süleyman Turna
Süleyman Turna - 3 yıl Önce

Düğün bittikten sonra kına yak....

Besici
Besici - 3 yıl Önce

Hiç bir sözünüze güvenmiyorum söz var icraat yok.Tarımı hayvancılığı mahfettiniz.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

YAHU KOYUNCULARIN BAŞI, ÖNCE KENDİ İLİNİZE BÖLGENİZE SAHİP OLUN IRKÇI HAİN KÖPEKLERİ TEMİZLEYİN... BÖYLE İŞKEMBEDEN SALLAYIP YAPMAKLA BU İŞLER HALLOLMAZ.. MERAK ETME DEVLETİMİZ YİNE DESTEKLER SİZİ. PARANIZI ALIRSINIZ...

Erzurum
Erzurum - 3 yıl Önce

Devletin 2018 yılı için birliğe vermiş olduğu desteği birlik küçükbaş üreticilerine ödemeyi yapmamıştır. Paranın akıbeti belirsiz. Bir yıldır üreticiler birlikten paralarını alamıyorlar. Devlet yetkililerinden bu konuyu arastırmalarını rica ediyoruz.

Adem
Adem - 3 yıl Önce

rüya görüyoruz

Mustafa alagöz
Mustafa alagöz - 3 yıl Önce

Ben mersin mut ilçesindenim 80 büyük baş hayvan besihanesi yapmak istiyorom devletimizden ve bakamımızdan yüzde 50 hibe istiyorum hibe almak çok zor bu hibe işlerini kolaylaştırmalı hükümetimiz 80 büyükbaş ahirı 100 biliraya yaparım ben aynı hibeli ahıri 250 binliraya yapıyorlsr


banner151