14 bin 970 genç çiftçiye hibe desteği verilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak program kapsamında 14 bin 970 başvurunun hibe almaya hak kazandığını kaydetti.

14 bin 970 genç çiftçiye hibe desteği verilecek
banner200
banner217

Bakan Çelik, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Çelik, açıklamasında şunları kaydetti:

397 BİN BAŞVURU OLDU

“Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 397 bin genç çiftçimizin başvurusu, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından değerlendirildi.

ŞEHİT, GAZİ, ENGELLİ, KADIN VE EĞİTİMLİ GENÇLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILDI

Şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılığın yapıldığı bu değerlendirmeler neticesinde 11 bin 77'si bayan ve 3 bin 893'ü erkek olmak üzere 14 bin 970 genç çiftçimiz, hibe almaya hak kazandı.

HANGİ PROJELERE DESTEK VERİLECEK?

Bu 14 bin 970 projenin; 10 bin 500 adedi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 2 bin 30 adedi arıcılık, 525 adedi kanatlı ve ipek böcekçiliği, 1.915 adedi de meyvecilik, seracılık, mantarcılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında gerçekleşti.

Oluşturulan asil-yedek listeler bugün itibariyle İl Müdürlüklerince öngörülen şekilde ve Bakanlığımız “gencciftci.tarim.gov.tr" adresinden ilan edildi.

Listeler 27 Haziran-1 Temmuz 2016 tarihleri arasında askıda kalacak.

SÖZLEŞME BU TARİHLER ARASINDA İMZALANACAK

Asil listede olan genç çiftçiler ile İl/İlçe Müdürlükleri arasında 11-15 Temmuz 2016 tarihlerinde sözleşme imzalanacak.

3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı kapsamında kabul edilen bu projelere, 2016 yılı için 450 milyon liralık bir kaynak kullandırılacak. Önümüzde yıllarda söz konusu bütçe, artırılarak devam ettirilecek.

Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Destek
Destek - 4 yıl Önce

Bu kadar destek ten hiç biri beni yani 28yaşında köyde doğup büyü yen biri olarak hiç bir destekten yararlananamak beni üzüyor yav bize de uygun bir destek yapının ki bizlerde yararlana bilelim bu saaten sonra devlet olarak köy de kalıp tarlası işi traktoru bilen olmayan bizlerden çok araştırılıp bizlerede imkan sağlansın artik duyun bizleride abi köy muhtarları busunami maaş alıyor yani ila ki ankarada dayı mız mı olması lâzım

banner151

banner251