Çiftçinin faiz sorununu çözemeyenler nasıl olacak da sektörü yeniden yapılandıracak?

Çiftçinin en basit faiz sorununu bile çözemeyen bir yapı, nasıl olacak da tarım sektörünü baştan aşağı değiştirerek, sektördeki bütün sorunlara neşter vuracak?

Sizce bu mümkün mü?

Her şeyden önce bu durum eşyanın tabiatına aykırı değil mi? 

Günlerdir, yazdık, çizdik, uyardık; 'çifti ticari faizle nasıl üretim yapacak?' diye ama kimse umuruna bile takmadı.

Sadece biz yazdıklarımızdan dolayı Ziraat Bankası’yla cedelleştik o kadar! 

Çiftçiyi üretimden soğutan ticari faiz konusunda üç maymunu oynayan arkadaşlar şimdi çıkmışlar tarımda ezber bozacaklarmış! Tarım sektörü altüst olacakmış! 

Tarım sektörünü altüst edebilirler mi bilmiyorum ama daha proje açıklanmadan kendileri altüst oldular!

Kaç gündür ortalıkta bile görünmüyorlar! 

Yere göğe sığdıramadıkları o meşhur projeleri, kamuoyuna sızınca onların adeta nutku tutuldu! Yer yerinden oynamasına rağmen çıkıp ta tek bir cümle açıklama bile yapamadılar! 

Oysa böyle cafcaflı projelerle vakit öldüreceklerine çiftçinin iki temel sorununa çözüm üretseler, insanlar rahatlayacak, önlerini görebilecekler. 

Birincisi girdi maliyetleri, ikincisi de çiftçinin alın terinin karşılığını alması. Yani girdi maliyetleri aşırı derecede yükseldiği için artık verilen desteklerin çifti için pek bir anlamı kalmadı. Diğer yandan çifti, bugün ürettiği ürünü yarın kaç liradan satacağını bilmiyor. 

Şimdi tarımdaki bu iki sorunu çözmek için sektörü ve Bakanlığın yapısını tepetaklak etmek mi gerekiyor?

Yapılacak köklü değişikliklerin Türkiye tarımını nereye götüreceği de tam bir muamma!  

Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesi altında yeni bir kooperatif modeli belki bu projede en tutarlı taraf olabilir. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri, ticari faiz sorununu bile çözemezken, bağlı iştiraki Gübretaş’taki savurganlıkların bile önüne geçemezken nasıl olacak da böyle bir yapının içinde yeni bir kooperatif modeli hayata geçirilecek? 

Onu da geçtim, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ve iştiraklerinde gündeme gelen yolsuzlukların bile üzerine gidilemezken, buradan Türkiye tarımını ayağa kaldıracak bir kooperatif modeli nasıl üretilecek? 

Diğer yandan holding meselesine gelecek olursak, bu projeyi hazırlayanların sektörden, çiftçiden ve yaşadıkları ülkeden ne kadar kopuk oldukları da buradan anlaşılıyor. 

Tarım sektöründe bir proje ne kadar güzel, kapsamlı ve iyi niyetle hazırlanırsa hazırlansın, eğer o projede ‘Tarım, Çiftçi ve Holding’ kelimeleri yan yana geliyorsa o proje ölü doğmuş demektir.

Ne sektöre bunu anlatabilirsiniz ne de çiftçiye!

Bunları da geçtim Türkiye kamuoyunu karşınızda bulursunuz.

Bakanlık eliyle tarım sektöründe kurulacak bir ‘Holdingin’ ne anlama geldiğini herkes bilir. 

Çünkü ‘Tarımda Holdingleşmenin’ resmi karşılığı tekelleşmedir! Giderek azalan küçük çiftçinin tamamen yok olması, tarım ve gıdanın belli şirketlerin kontrolüne geçmesi demektir. 

İşte kamuoyundaki bu hassasiyetten dolayı ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ daha açıklanmadan kadük kaldı! Projenin kadük kalması bir tarafa bu durum Bakanı bile koltuğundan edebilir! 

Onu da bekleyip göreceğiz!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımcı
Tarımcı - 12 ay Önce

Bakanlığın adı tarım bakanlığı ama çalışanları tarımı değil. Sosyal medyada Bir gazeteci tarafından bakanlığın üst düzey yöneticilerinin %19 nun tarımsal eğitim aldığı diğer bir değişken 81 nin tarımı bilmediği vurgulandı. Normaldir tarımın bu halde olması. TARIMI BİLMEYEN TARIM POLİTİKASI ÜRETEMEZ.

Tkk
Tkk - 12 ay Önce

Bir çiftçi kooperatifinden (sırtını hazineye değil ortaklarının sermayesine dayayan) ziraat bankasından ticari faizle kullandığı krediyi ortaklarına indirerek kullandırmasını beklemek ve bunun üzerinden eleştirmek insafa, bilime, matematiğe ve iktisat bilimine aykırılık teşkil eder.

Recep Çelik
Recep Çelik - 12 ay Önce

Tarım krediden SIFIR faizli sulama (Derinkuyu ve elektrik tesisi için) Kredisi kullandım. 27.000 tl taksidimi 44.000 tl olarak ödedim. Faiz yok ama kaynak kullanım katılım bedeli adı altında tefeci faizi gibi faiz aldı tarım kredi. Dava açtım sonuç bekliyoruz.

Numan
Numan - 12 ay Önce

Saadattin bey ne kadar guzel yazmışsınız ellerinize sağlık. Özellikle Tarım kredi hakkındaki tespitleriniz çok güzel. Tarım kredi iştiraklerindeki yolsuzluk raporları akibeti ne durumda belli değil. Kaanatimce ilk once Tarım kredi ve iştşrakleri elden geçirilmeli.

Hakan
Hakan - 12 ay Önce

Faiz alan iflah olmaz. Sermayesi olmadığı halde tarım ve hayvancılık işine faizli parayla girince batıyor. Sektörde herşey yolunda gitsede düşük kar var. Türkiyenin tarım politikası masa başında başında, sık sık değişen ve liyakat sahibi olmayan kişlerce ve konuya hakim olmayanlarda yapılmaktadır. Tarımla ilgisi olmayan atanıyor, atama yapacağız diye personeli imtihan ediyorlar projen nedir diye. Koltuk sevenler uydur kaydır projeler ortaya atıyor. Milli tarım projeleri dostlar pazarda görsün misali.

Tarık Deren
Tarık Deren - 12 ay Önce

Sadettin bey inanın bakanlık personelide ciftci kadar rahatsız kurumun yap boz tahtasına donmesınden ama kımse korkudan sesını cıkaramıyor malesef