Çiftçilere neden huzur hakkı adı altında yılda bir maaş bağlanmıyor?

Geçtiğimiz günlerde Turkcell’in yönetim kurulunda görev yapan ve yıllık 100 bin Euro maaş huzur hakkı alanlar ifşa edildi.

Tarım Bakanımızda geçmişte Türkcell yönetiminde bulunmuştu. Bu görevde bulunurken ne kadar huzur hakkı ücreti alıyordu bilemiyoruz ama bu ülkede binlerce insan 2-3-5-6 maaş alıyor!

Dedikleri gibi bu ülke hakikaten zengin bir ülke!

Yetmez dedikçe maaş bağlıyor.

Stokta ki sahte balların satılması için bir yıl daha ek süre verilmesi gibi pekte kamuoyunda duyulmadan arada kaynadı gitti.

Neyse, bu konu ile ilgili haberleri araştırırken neden çiftçilerde huzur hakkı adı altında yılda bir maaş bağlanmasın diye düşündüm.

Örneğin emeklilikte yaşa takılsınlar diye ‘’çift dikiş olurmuymuş canım’’ diyerek bahane gösterilmesine gerek kalmadan halledilebilecek bir konu.

Tarım Kanunu 21. madde diyor ki: "Milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir." bu desteğe ek olarak neden huzur hakkı da verilmesin?

Biz daha anayasal hakkımız olanı alamıyoruz sen kalkmışsın huzur hakkından felan bahsediyorsun, diyenleri duyuyorum.

Tamam, ama hem kamuda hem de özel sektörde görev alarak 3-5 maaş alanlar aynı zamanda huzur hakkı adı altında 100 bin ile 250 bin Euro maaş almalarını nasıl
açıklıyorsunuz?

Milyonlarca çiftçinin emekli olamamasından kimse bahsetmiyor.

Onlar çalışalım üretelim hayatımızı idame ettirelim derken yaşa takılan insanlar.

Ömür gelip geçtikten sonra bile üretimin içinde olan, alın teri döken insanlarımız.

70 yaşı üstü çiftçilerimizin geçim derdini soran eden yok.

Yeni nesil topraktan uzaklaşıyor, sigortalı işim olsun diyen köylerde durmuyor artık.

Arazilerin işlenmesi için genç nüfus maliyetli gördükleri ve kendilerine gelecek vaat etmeyen çiftçilikten uzaklaşıyor.

Oysaki insanlık tarihinin en eski mesleğidir çiftçilik.

Yılda 1-2 defa üretim yapan ÇKS sahibi çiftçilerimiz de huzur hakkı adı altında yılda bir kez maaş alsa kötü mü olur?

Gerçi bu ülkede 3-5 maaş alanların bu konuya pek sıcak bakmayacakları aşikâr.

Neydi o söz, köylü milletin efendisiydi!

Onun içindir ki, sesinizi çıkartmadan efendi efendi üretin diyorlar bizlere.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 6 ay Önce

Öyle şeyler oluyor ki çiftçi paralı kölesine çalışıyor, aklım almıyor, tarım bakanımız diyor ki gübre desdegini yüzde yüz arttırdık ne büyük nimet, gübre fiyatı kaçsa kaç arttı, bir ton gübre almak için, ne kadar buğday vs satacak , ya yedek parça, yem, ilaç vs ne kadar arttı, bunlar hesapta yok varsa yoksa çiftçiye şöyle verdik böyle verdik, bir verip yüz alıyorsunuz. Ciftcide bir şey kalmadı.

C
C - 6 ay Önce

Bırakın huzur hakkını, çiftçiyi, yük görüyorlar , çiftçi zorda, çiftçi borçlu, çiftçi sahipsiz.

Cifci
Cifci - 6 ay Önce

Ülkede traji yüksek gazeteler sattirildikdan sonra kocaman manşetleri emekliye, çiftçiye,esnafa vs şöyle desdek falan derken hepisi algı oparosyonu, manşetler boş millet artık okumuyor, inanmiyorda, çiftçinin işinde durum aynı artık inanmıyoruz, inanmıyoruz.

Çiftçi
Çiftçi - 6 ay Önce

Kısa ve öz özetlemişsin eline kalemine sağlık.

bigadiç' li
bigadiç' li - 6 ay Önce

-huzur hakkı çok lüks olur bizlere..huzur hakkından önce nasıl ki memurun tanımı kanun ile açıklanmış ve yasal hakları belirlenmiş ise çiftçinin de yasal hakları belirlenip gerçek üretici konumunda olan çiftçilere son ürün bazında desteklenmeli...ayrıca koltuk ve stabil atmosferde hizmet veren memur 20 yılda emeklilik hakkına haiz olurken sıcak ve soğuk demeden kesintisiz üretim yapan çiftçi 25 yılda emekliliği hak ediyor...bu ülkede küçük işletme sahipleri neden çiftçiliği zoraki yapıyor ve nasıl bu durumu tersine çevirerek çiftçiliği sevdiririz diye bu işe kafa yorulmalı.....

çiftçiye emekli maaşını 1500 tl verenlerdenmi bekleyecez
çiftçiye emekli maaşını 1500 tl verenlerdenmi bekleyecez - 6 ay Önce

huzur hakkını geçtik emekli maaşı 1500 veriyorlar.ama bağkur primini 1055 tl alıyorlar ..sanaici 940 tl ödüyor..devletin gözünde degerini bil çiftçi kardeşim körükörüne parti tutmayı bırak kardeşim..değiştir gör beyenmezsen yine değiştir....büyük olan seçmendir seçilen deyildir...seçtiğin insana tapma...Allahtan başkasına tapma

ens
ens @çiftçiye emekli maaşını 1500 tl verenlerdenmi bek - 6 ay Önce

yani reise tapma oda ölecek hesap verecek

Metenet ayaz
Metenet ayaz - 6 ay Önce

Doğuştan bir çiftçiyim ne yazıkki 2001 yılında çiftçilik belgem olduğu halde kanun koyucular diyorki bu belge yetmez fatura getir de seni bağkurlu yapalım diyor maalesef çiftçilik o zamanlar fatura ile mi yapılıyor muş acaba bu nasıl bir tezatlık o yıllarda hangi kadın tüccarın yanına gidip malını kendi üzerine faturasını kestiriyormuş acaba birde ziraat odasına kayıtlı olduğum halde beni ve benim gibi çok çiftçiler maalesef hakkını alamadılar ben hala çiftçiyim ama kimse benim hakkımı vermiyor

Abbas
Abbas - 6 ay Önce

Bigadiçli ben tam 25 yılda emekli oldum, devletin bana ekstradan verdiği hiç bir şey yok. Sadece aldığım kuru bir emekli maaşı. Neyse Allah bu ülkede yaşayan Çalışanınada, Emeklisinede, Esnafına ve çiftçisine yardım etsin. Birimizin durumu diğerinden daha iyi değil. Hepimiz kan ağlıyoruz. Ben insanca yaşamak istiyorum arkadaş.


banner251