" />

Yatlara olduğu gibi çiftçiye de ucuz yakıt verilmeli!

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, hükümetin mazotla ilgili açıklamalarına rağmen çiftçinin hala mazotu 4.50 liradan kullandığına dikkat çekti. Varlı, "Mazotla ilgili Başbakan açıklama yapmıştı. 'Çiftçiye müjde, yüzde 50'sini biz karşılayacağız' demişti. Binali Yıldırım hani? Hâlâ çiftçi 4 lira 50 kuruştan mazot yakıyor. Yat ve kotra sahipleri 1 lira 70 kuruştan mazot kullanırken, onlar trilyonlarla oynarken, çiftçi traktörüne 4 lira 50 kuruştan mazot koyuyor." dedi.

banner255
Yatlara olduğu gibi çiftçiye de ucuz yakıt verilmeli!
banner200

Mazot fiyatlarına gelen zamlarla zor günler geçiren çiftçinin hükümetten destek beklediğini söyleyen MHP'li Varlı, “Yatlara olduğu gibi çiftçiye de ucuz yakıt verilmeli" dedi.

MHP Adana milletvekili Muharrem Varlı, buğday hasadı öncesi lüks yat ve kotralar ile çiftçilerin kullandığı mazot fiyatları arasındaki yüksek farka isyan etti. Meclis genel kurulunda çiftçilerin sorunlarını dile getiren Varlı, gübreden KDV'nin kaldırılmasının güzel bir gelişme olduğunu belirtti. “KDV'nin kalkması yine çiftçiye yansımadı. Şu anda gübre fiyatları aldı başını gidiyor" diyen MHP'li Varlı, bu ayların mısır ve pamuk açısından en çok gübreye ihtiyaç duyulan dönem olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

SÖZ VERİLMİŞTİ

“Gübre fiyatları fırladı gitti, KDV hak getire. Yani çiftçinin hiçbir kazancı olmadı. KDV'nin kaldırılmasından dolayı çiftçinin cebine beş kuruş girmedi. Mazotla ilgili Başbakan açıklama yapmıştı. 'Çiftçiye müjde, yüzde 50'sini biz karşılayacağız' demişti. Binali Yıldırım hani? Hâlâ çiftçi 4 lira 50 kuruştan mazot yakıyor. Yat ve kotra sahipleri 1 lira 70 kuruştan mazot kullanırken, onlar trilyonlarla oynarken, çiftçi traktörüne 4 lira 50 kuruştan mazot koyuyor.

ARKASINDA DURUN

Hakikaten bu ülkenin üreten insanlarını ne zaman koruyacağız? Ne zaman bunlara katkı sağlayacağız? Bu vicdanınızı sızlatmıyor mu? Keşke mazotun yüzde 50'sini karşılayabilseniz, yapabilseniz çok güzel olacak. Çiftçinin lehine olacak. Söylediniz ama arkasında duran yok, bunlarla ilgili hiçbir gelişme yok. Ama yat ve kotra sahipleri 25 milyon dolara aldıkları yata 1.70 liradan mazot koyuyorlar. Elinizi vicdanınıza koyun.

BUĞDAY UYARISI

Buğday hasadı Çukurova'da başlamak üzere. Piyasada şu anda buğdayın değeri 1 lira civarında. Ama yarın hasat başladığında bu rakamı tüccar aşağılara doğru çekmeye çalışacak. Tarım Bakanlığı ve TMO'yu uyarıyorum. TMO bir an önce devreye girmeli ve peşin bedelle buğday alım fiyatını ve alım yapacağını ilan etmeli. Eğer bunu yapmazlarsa çiftçiyi tüccarın inisiyatifine terk etmiş olacaklar ki tüccarın insafı da herhalde çiftçinin lehine olmayacaktır. Mısırdaki fiyat farkı da paradan para kazananların cebine girdi, çiftçiyi koruyalım."

KAYNAK: KAMİL ELİBOL /SÖZCÜ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üreten yok ki artık
Üreten yok ki artık - 4 yıl Önce

Üreten yok zaten tarımda artık köydeki insanlar hayvancılık yapıyor kendi hayvanlarına yedirmek için yem alıyor arazisinden dışarı bağımlı değil ve 8-10 tanede fazla bakıyor harcamasını yapıyor ne domates ne pamuk ne herhangi birşey üretmiyor para etmediği için kendi yiyeceği kadar üretiyor fabrika sahiplerine arazisini kiraya veriyor böyle giderse bu hükümet herşeyi dışarıdan getirmek zorunda kalıcak

Gerçek tarım
Gerçek tarım - 4 yıl Önce

Arkadaşlar Ege'de büyük dolu zararları var kuru üzümlerinizi saklayınız mahsül zamanında sanayiciler sıkışsın bu yıl ve karşı taraflarla sözleşmeleri var mecbur pahalı fiyattan mal almak zorunda kalıcak ticaret odalarına güvenmeyiniz

Döviz girişi
Döviz girişi - 4 yıl Önce

Sanayicilere yine müjde 250 milyar tl yani 250 kattirilyonluk yer tahsisi ve finansman sağlanmış arkadaşlar bu ne demek oluyor üreten değil sanayici kazanıyor ona göre uyanın artık sanayici destek alıyorsa üretmeyin yada büyük depolar kurun tarım ihracatına gümrük vergisi getirin yetersiz kaldığı taktirde ithalatını ben yaparım desin devlet ve büyük depolardan ürün tahsisini sanayiciye tarım bakanlığı ve tarım kredi yapsın ama depo güvenliğini çiftçilere verin ve Avrupa'nın gıdasını kısıtlayın yoksa gıda sanayicisi Avrupa'ya gittiğindeelden para alıyor ve o ülkeye yatırım yapıyortürkiyedede borsalara rüşvet verip rekolte şişiriyor serbesttende malı topluyor üreten eziliyor ve gıdasanayicileri Avrupa'yayatırımyaparak ülke ekonomisini bitirir

- 4 yıl Önce

Gönül ister yarın bakan çıksın 1050 Tl taban fiyat desin cekilsin,alım tarihi de vermesin.Yoksa tüccar her sene oldugu gibi bu sene de fena ezicek, malesef te öyle olacak. Temmuz ortasında fiyat verir artik TMO.

- 4 yıl Önce

Bugun bakanlar kurulu var açıklanırsa açıklanır,açıklanmadı bekleriz daha baya.
Yok mu toplanti sonrasinda destekleri sorabilecek babayigit bi gazeteci televizyoncu oralarda ya ..

Açıkladılar
Açıkladılar - 4 yıl Önce

Açıkladılar arkadaşlar yazık halcilerimiz fabrikatörlerimiz çok fakir adamların tırlarına mazot lazımmış onlarınkine ötv siz mazot kullancaklarmış bu ülke zengine çalışıyor

banner151

banner251