" />

Yapılandırma olmazsa çiftçi borcunu ödeyemez!

CHP Tarım Politikaları Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçinin şu an 9 milyon lira borcu bulunduğunu belirterek, "Yapılandırma olmazsa çiftçinin bu borçları ödeme olanağı yok" dedi.

Yapılandırma olmazsa çiftçi borcunu ödeyemez!
banner200
banner217

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre, “İlk adım borç yapılandırması” diyen Sarıbal, çiftçinin zirai amaçlı aldığı kredinin faizinin sıfıra yakın olacağını, ödemesinin uzun vadeye yayılacağını ve çiftçinin ektiği üründen kâr elde etmesi gerçekleştirilerek borç batağından çıkmasının sağlanacağını anlattı. Bu topraklarda son çifti tarlasını sattığında bu ülke bağımsızlığını kaybedecektir” uyarısında bulundu.

Sarıbal CHP'nin tarım politikasına ilişkin şunları kaydetti:

-Çiftçinin şu an 9 milyon TL borcu var. Yapılandırma olmazsa bu borçları ödeme olanağı yok.

-Buğday, pancar, ayçiçieği, mısır gibi temel ürünlerde taban fiyat uygulamasına geçilecek. Primleri bir gün önceden açıklanacak. Çiftçi, o prime dayalı olarak o üründen ne gelir elde edeceğini bilecek.

PLANLAMA ŞART

-Yakın zamanda soğanda, patateste sorun yaşadık. Bunun temel nedeni üretim planlamasının olmaması. Çiftçi bir ürünü bir yıl sonra para ediyor diye çok ekiyor, başka ürünü ekmiyor. Dolayısıyla ihtiyaç fazlası oluyor, ürün para etmiyor.

-Mazotta ÖTV, KDV kalkacak. Sel ve fırtına gibi iklim değişikliğine bağlı durumlar için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm ürünler sigortalanacak.

-Çiftçiyi koruyan birlik kooperatif gibi mekanizmalar geliştirilecek. Süt ve et kurumu, ithalatı organize eden bir kurum olmaktan çıkarılacak, üretimi sağlayacak önlemler alacak.

-Fisko Birlik, Marmara Birlik gibi çiftçtiden ürün alan, çiftçinin garantisi olan birlikler desteklenecek. Bunlar çiftçinin ürettiği ürünü alacak. Kamusal destek yapılarak çiftçinin ürününün alınması sağlanacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tarım kredi kopatifi canınızı çok yaktı yüksek faiz alarak adeta bizi somurdu şimdide erteleme olduğu halde bizden para istiyor bizi tarım kredi de koruyacak yokmu

Yorumu siz yapın
Yorumu siz yapın - 3 yıl Önce

Ödeme planında 110.000,-₺ ödiyeceksin dediler. Gününde ödemeye gittiğim zaman 121.000,-₺ aldılar. Merdiven altı tefeciden farksız bir uygulama. ÇİFTCI böyle kredilere kaldıysa zaten bitmez ise şaşarım. Ben hayatımda ilk defa tarım kredi ile çalıştım bir daha da işim olmaz bu gibi yerden kredi alıp yatırım yapan çiftçi de bu işin içinden çıkamaz.

banner151

banner251