Tarımsal sulamada çiftçiye yeni umut!

Konya'da ziraat mühendisi Hasan Hüseyin Motuk tarafından geliştirilen mobil güneş paneli sistemi ile çiftçi, mazot veya elektriğe ihtiyaç duymadan panelleri traktörün arkasına takarak istediği kanal boyunda tarlası nerede ise rahatlıkla götürüp, sulayabiliyor.

banner255
Tarımsal sulamada çiftçiye yeni umut!
banner200

Çiftlik Yönetim Uzmanı Eşref Şekerli, tarımsal sulamada güneş enerjisinin önemini anlatmak için ziraat mühendisi Hasan Hüseyin Motuk ile özel bir röportaj yaptı. Bu röportajını sosyal medya hesabından çiftçilerle paylaşan Şekerli, Avrupa'da güneşin Türkiye'ye göre çok az olmasına rağmen güneş enerjisi panellerinin çok yaygın olduğunu ancak Türkiye'nin böylesine önemli bir enerji kaynağından yararlanamadığına dikkat çekti.

Bilindiği üzere Konya'da ziraat mühendisi Hasan Hüseyin Motuk, geliştirdiği mobil güneş paneli sistemi ile gündeme gelmişti. Mobil güneş paneli sistemi ile çiftçi, mazot veya elektriğe ihtiyaç duymadan panelleri traktörün arkasına takarak istediği kanal boyunda nerede tarlası varsa rahatlıkla götürüp, sulayabiliyor.

Şekerli, Motuk ile yaptığı röportajda tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi hakkında çiftçinin merak ettiği soruların cevabını aradı.

https://www.youtube.com/watch?v=doCNZyISXi4


TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
yeni değil bu ürün
yeni değil bu ürün - 4 yıl Önce

Bu ürünün daha gelişmişini 7 yıl önce yaptık ve patentini aldık.
GAPTAEM
MOBİL GÜNEŞ PİLİ SULAMA MAKİNESİ

Proje
Proje - 4 yıl Önce

Bu peoje devlete 2017 şubqt ayında verilmiş olup çalıntı yapmaya sahiplenmeye kalkışanlar var 2009 yılında proje sahibi törenle ödüllendirildi proje sahibi 2017 şubqtta devlete sunmuştur. 14 ğroje daha sunulmuş olup ekip çlşmasıdır birileri sonzamanlarda çaluntı yaparak sahiplwnmiştir

Güneş enerjisi
Güneş enerjisi - 4 yıl Önce

Bilader bu sistem kaç kava acaba kaç hp gücünde ceva yazarsanız memnun oluvermiş Şanlıurfa selamlar

banner151

banner251