Tarımsal borçlar 109 kat arttı!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AKP'nin 16 yıllık iktidarı döneminde tarımsal borçların 1 milyar liradan 109 milyar liraya çıktığını iddia etti.

Tarımsal borçlar 109 kat arttı!
banner200

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AKP'nin 16 yıllık iktidarında tarımda yaşananlar ve çiftçilerin yaşadığı gerçekleri araştırdı. AKP iktidarlarında çiftçinin hep kaybeden tarafta olduğunu iddia eden CHP'li vekil, "AKP ile tarımsal borçlar 1 milyardan 109 milyara çıktı" dedi.

HER ŞEY İTHAL

Türkiye'nin tarımda kendi kendine yeten bir ülke iken birçok ürünü ithal eden ülke haline dönüştürüldüğünü kaydeden Gaytancıoğlu, "Tüm planlarını yandaşlarına çıkar sağlamak üzere kurgulayan AKP hükümeti, Türkiye'de verimli bir şekilde yetişen tüm tarım ürünlerini ithal etti. Başta buğday, arpa, kırmızı et gibi temel gıda maddeleri olmak üzere her türlü tarım ürünü ithalatı yapılmaktadır. Türkiye fındık ve incir dışında her şeyi ithal etmektedir" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hocam
Hocam - 3 yıl Önce

Sayın hocam tarımda tarım dışı mesleklerden bir sürü yönetici var. Mimar, kaymakam, İlahiyatçı, polis, esnaf vb. Sizler tarımcımı yetiştiremediniz. Yoksa tarım bu kadar basitmi. Yada bu konuda mecliste bir araştırma komisyonu kurdurup Mühendis ve Veterinerlerin onurunu geri teslimmi ettireceksiniz. Eğer bunu yapmıyacaksanız bu fakülteleri kapattıran. Zaten yeterince İlahiyat pomem açımöğretim vb okul var. Zaten tarımı onlar yönetiyor. Böyle gidecekse meclisteki Ziraat mühendisi ve Veteriner hekim kökenli tüm vekilleri istifaya davet ediyoruz.

- 3 yıl Önce

Kıraç tarlada üretim yapan çiftçilere verilecek desteklemeler, sulu tarım yapan yerlere göre iki kat artırılmalıdır. Ayrıca başta hububat ürünlerinde üretim kotaları kaldırılmalı ve üretimin tamamına destek verilmelidir.

- 3 yıl Önce

Çiftçinin 3 problemi var bunlar çözülürse üretim patlaması yaşanır.
Yüksek girdi maliyetleri, pazarlama sorunu ve sosyal güvence (sgk primleri en düşük seviyede olmalı ve primler desteklemelerden kesilmelidir.50 yaşında emekliliği haketmelidir)

banner151

banner251