" />

Tarımda kadınlara destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı kapsamında, "Çörekotu Yetiştiriciliği" projesi yapıldı.

Tarımda kadınlara destek
banner200
banner217

Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor' projesi kapsamında, kadın çiftçilerin yeni bir yetiştiricilikle buluşması ve yaygınlaştırılması için 'Çörekotu Yetiştiriciliği' projesi yapıldı.

Projeye katılan çiftçilere sulama sistemi hibe edilirken, bu projeyle kadın çiftçilerin tarımda yer alınması isteniliyor.

Proje kapsamında, İnönü İlçesinin Oklubalı Mahallesinde 1 dekar ve İnönü ilçe Merkezinde 1 dekar olmak üzere toplam 2 dekar alanda demonstrasyon şeklinde Çörekotu ekimi yapıldı. Nisan 2016 tarihinde ekimi yapılan çörekotunun hasat ayı olan Temmuz ayı sonuna kadar İl Müdürlüğü ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları tarafından takibi ve denetimi yapıldı. Yetiştiriciliğinin yöreye uygun olduğu görülen çörekotunun hasatta dekara 150kg ürün alınması bekleniliyor.

YORUM EKLE
banner151

banner251