Tarım Bakanlığı’nı kim yönetiyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçinin memnuniyet derecesini ölçmek için çiftçi örgütlerine yönelik yaptığı anket çalışmasında büyük bir skandala imza attı. Mart ayında Türkiye genelinde başlatılan anket çalışmasının TZOB’un baskısından dolayı durdurulduğu ortaya çıkarken, Nisan ayında tekrar başlatılan anket çalışmasından ise TZOB muaf tutuldu. 

Tarım Bakanlığı’nı kim yönetiyor?
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçinin memnuniyet derecesini ölçmek için çiftçinin üyesi olduğu tarımsal örgütlere yönelik Mart ayında bir anket çalışması başlatmıştı. Bu anket çalışması kısa sürede durdurulurken, durdurulma gerekçesi de teknik bir sorundan kaynaklandığı ve Nisan ayında yapılacağı duyurulmuştu. 

TZOB ÇİFTÇİ ANKETİNDEN RAHATSIZ OLDU!

Ancak gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıktı. Bakanlığın, çiftçinin memnuniyet derecesini ölçmek için çiftçinin üyesi olduğu tarımsal örgütlerle ilgili olarak başlattığı anket çalışmasına Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ın tepki gösterdiği ve anket çalışmasının da Mart ayında bundan dolayı durdurulduğu ortaya çıktı. Skandalın ortaya çıkmaması için de teknik sorunların gerekçe gösterildiği kaydediliyor. 

5 MİLYON ÜYESİ BULUNAN TZOB ÇİFTÇİ ANKETİNDEN MUAF TUTULDU!

Tarım ve Orman Bakanlığı, anket çalışmasını Nisan ayında başlatırken bu sefer yeni bir skandala daha imza atıldı. Sözde çiftçinin üyesi olduğu tarımsal örgütlere yönelik memnuniyet derecesini ölçmek için yapılan anket çalışmasından, çiftçinin en fazla üyesi olduğu Ziraat Odaları Birliği anketten muaf tutuldu. Halen devam eden anket çalışmasında Ziraat Odaları Birliği ile ilgili sorular çıkarıldı. 

ANKETTE BULUNAN ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ 

‘Tarımsal Birliklere üye olan üreticilerin, tarımsal birliklerden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi’ başlıklı anket çalışmasında; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği, Tavuk Yetiştiricileri Birliği, Arı Yetiştiricileri Birliği, Manda Yetiştiricileri Birliği, meyve, sebze, tahıl, süs bitkileri vb üreticileri birlikleri ile kırmızı et, süt, bal, yumurta, kanatlı vb üretici birliklerine yönelik sorular yer aldı. 

Çiftçiler, Türkiye’de en fazla üyesi bulunan Ziraat Odaları Birliklerine yönelik görüş beyan edemezken, sadece ismi geçen birliklerin çalışmaları hakkında sorulara cevap verebiliyor. 

TZOB ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜ DEĞİL Mİ

Türkiye genelinde yapılan ve çiftçinin üyesi olduğu tarımsal örgütlere yönelik memnuniyet derecesini ölçmek için başlatılan anket çalışmasından, 5 milyon üyesi bulunan ve çiftçinin en fazla muhatap olduğu Ziraat Odaları Birliğinin gelen tepkilerden dolayı muaf tutulması dikkat çekerken, bu durum ‘Tarım ve Orman Bakanlığını kim yönetiyor?’ eleştirilerini gündeme getirdi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatı üzerine Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından 'Çok İvedi' uyarısıyla İl Müdürlüklerine gönderilen yazıda Ziraat Odalarının da anket çalışması içinde olduğu görülüyor. Söz konusu yazıda, "Sayın Bakanımız tarafından, Türkiye'de tarım sektöründe faaliyet gösteren üretici birliklerine, Borsalara ve Ziraat Odalarına üye olan üreticilerin, üyesi oldukları örgütlerinden memnuniyet düzeylerinin, beklentilerinin ve sorun alanlarının tespit edilmesine yönelik çalışma yürütülmesi talimatı verilmiştir" ifadeleri yer alıyor. 

Bakan Pakdemirli'nin talimatı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine gönderilen yazıda anket çalışması kapsamında Ziraat Odalarının da bulunmasına rağmen, Nisan ayında başlatılan ve halen devam eden anket çalışmasından Ziraat Odalarının çiftçiden kaçırılması manidar bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 11:59
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
birisi
birisi - 3 yıl Önce

ziraat odalarının 5 milyon üyesi diye bir durum yok. Desteklemeden faydalanmak için ziraat odasına aidat ödemek zorunda olan çiftçiler var sadece. Destekleme almak için ziraat odasına üyelik zorunlu olmaktan çıkarılsın, bakalım kaç tane gönüllü üyeleri kalıyor

Mehmet Nuri kişli
Mehmet Nuri kişli - 3 yıl Önce

Türkiyede tüm çiftçi örgütlerinde sadece çiftçiyi sömüren çiftçinin sırtında kambur olan ziraat odalarıdır kapatılacaksa En başta ziraat odaları olsun

Erlstc
Erlstc - 3 yıl Önce

Kim höt derse sayın bakan geri adım atıyor.

Hodri Meydan
Hodri Meydan - 3 yıl Önce

Tarım bakanlığı Zaman gazetesi okuyucularının çiftliği oldu.

Nokta
Nokta @Hodri Meydan - 3 yıl Önce

Nedense onları kimse göremiyor!

Güven GÜVEN
Güven GÜVEN - 3 yıl Önce

Bence ziraat odaları bu arada çiftçiye tük tür.kapatılmalı hiç bir faydaları yok aldıkları parayı devlet eliyle Tarım il müdürlüklerinin yapması en doğru karar olur.

Elbistan
Elbistan - 3 yıl Önce

Sayın bakanım ankete gerek yok lütfen şu koltuktan bir kalk bir köy lünün tarlasını gör ahırını gör sor ne diyor en doğru cevabı ve cözüm yollarını görürsün lütfen bakanım biz bu ülkeyi çok seviyoruz siz parayı sevenlere soruyorsunuz lütfen uyanın

Mhtilgr
Mhtilgr - 3 yıl Önce

Çoğu ziraat odası birliğinin başkanları bu işle alakası olmayan kişiler bugün itibarıyla çiftçi ye ne ekeceğini söyleyemiyor lar çıkarılan bir ürünü nasıl nereye satilacagini bilebiyorlar koymuşlar oraya gereginden fazla elemanı sadece yilda bir ay yoğun ya birliklerin hepsi bir çatı altında toplansın ya kooperatif ler altında yada il ve ilçe tarım müdürlükleri bu işe el alsın.

Çiftçi kardeşin
Çiftçi kardeşin - 3 yıl Önce

Bu akidişler ne yapmaya çalışıyorlar. Millet dün senin arkanda ise vatan meselesi olduğunu içindi. Bugün karşına aldığın salak yerine koymaya çalıştığın aynı kişiler.Daha sonra oy için Suriyelilerden mi medet umacaksınız. Sözüm AKP ye gerçekten artık çuvallıyorsunuz. Bu millet sizi sırtında taşımak zorunda değil.