Soğan üreticisinin feryadı: Stokçuyu yanlış yerde arıyorlar!

Polatlı'da çiftçilik yapan soğan üreticisi, feryat ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanlış bilgilendirildiğini belirten soğan üreticisi, “Biz stokçu değil, üreticiyiz. Ürettiğimiz soğanı bir haftada satacak halimiz yok ya. Bu sonuçta mevsimlik bir ürün, illaki depolanacak, dışarıda açıkta mı bırakacağız?” dedi.

Soğan üreticisinin feryadı: Stokçuyu yanlış yerde arıyorlar!
banner200

Maliye ve Tarım Bakanlığından yetkililerin Polatlı'daki bütün depoları incelediklerini ifade eden üretici, çarpıcı bir değerlendirmede bulunarak, “Buradan adam 2.5 liraya soğanı alıyor, temizlettiriyor, işçilik yaptırıyor, nakliye veriyor İstanbul'a 3 liraya mal ediyor. Ama İstanbul'da soğan normal yerlerde 6 liraya, lüks semtlerde 8 liraya satılıyor. Şimdi hesap vermesi gereken veya stokçuluk yapan köylü mü, yoksa İstanbul'daki halci tüccar mı, büyük Gross Marketler mi?” diye sordu.

Maliye ve Tarım Bakanlığı yetkililerinin, 3 liraya mal edilen soğanı İstanbul'da 6 liraya, 8 liraya satanların peşine düşeceklerine Polatlı'da köylünün depolarını incelediklerini belirten üretici, şunları kaydetti:

ÇİFTÇİ 10 YILDIR SOĞANDAN PARA KAZANAMIYOR!

“Çiftçi 10 yıldır soğandan para kazanamıyor. Geçen sene 50 kg'lık bir çuval soğanın tarladaki işçilik maliyeti 4 TL'ydi. Bu sene 8 TL. 8 lira ne biliyor musunuz? Tarlaya giren işçi soğanı söküp, çuvala koyup, ağzını dikip sana teslim ettiği fiyat. Bunun içinde tarladan depoya nakliye parası yok. Diğer yandan geçen sene soğan çuvalı 60 kuruştu bu sene 1 lira. Yine geçen yıl 200 liraya aldığımız soğan tohumunu, bu yıl 450 liraya aldık. Gübre fiyatındaki artışı zaten biliyorsunuz. Tarla kiraları uçmuş gitmiş. Polatlı'da Sakarya Nehir'inde Porsuk çayının kesilmesinden dolayı sulanamayıp da kuraklıktan dolayı verim düşüklüğü yaşandı.

SOĞAN SATALIM DİYE MÜŞTERİ BEKLERKEN MALİYECİLER GELİYOR!

Durum böyleyken biz burada soğan satalım diye müşteri beklerken, Maliyeciler geliyor. Üreticiyi tarımdan bezdirmeye çalışıyorlar. Açık söyleyeyim, Cumhurbaşkanımızı ve Bakanımızı yanlış bilgilendiriyorlar. Asıl stokçu, bizden soğanı 2.5 liraya alıp 6, 8 liraya satan Gross Marketler mi, İstanbul'da bunu pazara süren halciler mi?”

'Fiyatlar yükselsin' diye stokta soğan tutan tüccarın mutlaka olacağını ancak o tüccarların yıllık sözleşme yaptığı müşteriler bulunduğunu belirten soğan üreticisi, “Onlar zaten her hafta 50 ton, 100 ton, ne mal istiyorsa vermek zorunda. Yani depomda soğanım var bunu göndermeyeyim diyemez. Sözleşme yapmış çünkü. Birkaç tane böyle düşünen olabilir mi olabilir. O zaman o da gelip doğrudan üreticiden alıp onu pazarlıyor” dedi.

ÜRETİCİNİN ÜRETİME DEVAM ETMESİ İÇİN 2.5 LİRAYA SATMASI GEREKİYOR

Üreticinin gelecek yıl soğan ekebilmesi için soğanını bu yıl 2.5 liradan satması gerektiğini belirten üretici, “Soğan 10 yıldır para etmiyordu. Geçen yıl ben soğanlarımı koyunlara döktüm. Her yıl soğan fiyatları baskılandığı için bu fiyatlar yüksek gibi görünüyor. Üreticiden 2.5 liradan alınan soğan normal fiyat” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Allah akıl Ihsan eylesin girdi maliyetleri aldı başını gidiyor uretenin malı aynı fiyattan kalsın soğan depoya konmasını nereye konacak büyük marketlerde depo yokmu sikiyorsa onların depoya basın bir dilim ekmeğe muhtaç ettiğiniz köylüden ne istiyorsunuz üreticileri bu kadar eziyet olurmu

Helal olsuN
Helal olsuN - 3 yıl Önce

Aynen öyle abi devlet ŞAŞIRDII İYİCE

- 3 yıl Önce

Vur abalıya köylünün halinden anlayan yok

Kendi
Kendi - 3 yıl Önce

Hesapsızca yaptıkları harcamaları ve arsizliklarinin bedelini garip köylüye kesiyorlar uyan reis uyan taban yanıtı tavan yanıtı etrafında dalkavuklar kol geziyo

Sogan   ekıcısıyım
Sogan ekıcısıyım - 3 yıl Önce

Ben bu sene 450 ton depoya koydum bir buçuk ayda tamamı curudu ambardan temizlemeye işçi bulamıyorum benım zararını tarım bakanı verecek mı bizlere sıtokcu dıyorlar bunlar yetıstırıcıyle sıtkı cuyu karıştırıyorlar biz sıtokcuysak yetiştirici kım bunu bize bir izah etsinler bızde öğrenelim biz bir yıl ekmeyelım nerden gelecek veya bakan çocukları cıfcılıkmı yapacaklar bir görelim bakalım arkadaşlar

banner151

banner251