Şehirde evi olmayana kredi yok!

Kırsalda hayvancılık yapmak isteyen yetiştiriciler, Ziraat Bankası'nın istediği teminatlar konusunda büyük bir mağduriyet yaşıyor. Yetiştirici, mağduriyetlerini il, ilçe müdürlüklerine ve Bakanlığa iletmelerine rağmen sorunun çözümü konusunda hiç bir adım atılmamasına tepki gösteriyor.

banner255
Şehirde evi olmayana kredi yok!
banner200

ÖZEL HABER

Hayvancılığı geliştirmek için Ziraat Bankası üzerinden verilen sıfır faizli kredilerden küçük yetiştiriciler yararlanamıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yetiştiricilere Ziraat Bankası'ndan faizsiz kredilerle hayvancılığa destek verildiğini belirtirken, uygulamada yetiştiriciye büyük zorluklar çıkarılıyor. Yetiştiricinin köylerindeki arsa ve evlerini yeterli görmeyen Ziraat Bankası, şehirde ev ve apartman teminatı istiyor.

Bakanlığın açıklamaları ile bulundukları il ve ilçelerde Ziraat Bankası'nın kapısını çalan küçük yetiştiriciler, istenilen teminatlardan dolayı elleri boş dönüyor. Bu duruma isyan eden küçük yetiştiriciler, “Şehirde evimiz, apartmanımız olsa biz niye bu işi yapalım. Sözde küçük yetiştiriciye destek verildiği söyleniyor ama uygulamada böyle bir şey göremiyoruz. Faizsiz ve indirimli kredilerden yine büyük yetiştiriciler yararlanıyor. Özel bankalardan kredi almak istiyoruz onlarda önce hayvanları almamızı istiyorlar. Hayvanları alabilecek olsam ben niye kredi kullanayım?" eleştirisinde bulunuyor.

KÖYÜMDEKİ EVİMİ YETERLİ GÖRMEDİLER!

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı Basbük köyünde yaşayan Ömer Kaygen, 5-10 arası büyükbaş hayvan alarak hayvancılık yapmak istediğini belirterek, şunları kaydetti: “Bakanlığın açıklaması üzerine Siverek'teki Ziraat Bankası'na gittim. Hayvancılık kredisi kullanmak istediğimi söyledim. Bana köyümün dışında şehirde evimin olup olmadığını sordular. Ben de olmadığını söyledim. Bunun üzerine kredi veremeyeceklerini söylediler. Diğer özel bankalara başvurdum onlar da hayvanları aldıktan sonra kredi verebileceklerini belirttiler"

BASBÜK KÖYÜNDEKİ YETİŞTİRİCİ ANKARA'DAN YARDIM BEKLİYOR!

Yaşadıklarının yetkililere iletilmesi için haber yapılmasını isteyen Ömer Kaygen, “Bu durumu il, ilçe müdürlüklerine de ilettim ama kimse bana yardımcı olmadı. Gençlere verilen 30 bin lira hibe desteğine başvurmak istedim ona da 'Siverek'te 15 kişiye vereceğiz sana çıkmaz' dediler ona da başvuramadım. Durum böyle. Ben şimdi ne yapacağım?" şeklinde dert yandı. Telefon bilgisini de veren Kaygen, (0544 419 60 01) Ankara'dan uzanacak bir yardım elini bekliyor.

BESİCİLER ZİRAAT BANKASI'NI ÖZCAN'A ŞİKAYET ETTİ!

Diğer yandan geçtiğimiz gün Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği tarafından yapılan 'Sağlıklı ve Karlı Besicilik' konulu eğitim ve bilgilendirme toplantısına da bu sorun damgasını vurdu. Toplantıya katılan besiciler, Ziraat Bankası'nın istediği teminatların çok ağır olduğunu dile getirerek, toplantıya katılan Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Özcan'a şikayetlerini ilettiler. Özcan, gelen tepkileri haklı bulduğunu ancak 'kimse vermiş olduğu paranın geriye dönüşümünü riske edemez' diyerek Ziraat Bankası'nı da savundu.

ÖZCAN'DAN TEMİNAT SAVUNMASI!

Besicilerden gelen şikayetler üzerine Özcan, şunları kaydetti: "Kırmızı ette 200 bin ton açığımız var. Bu açığı kapatmak için de besicileri teşvik etmeye çalışıyoruz. Onlara sıfır faizli sübvanseli kredi veriyoruz. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri bu kredileri sağlayan kuruluşlar. Bunların yanında Denizbank'ta, Garanti Bankası da sıraya giriyor. Onlar da veriyor. Faiz oranlarını aşağıya çekiyorlar.

10 yıl önce Ziraat Bankası kredi faiz oranı yüzde 59. Ziraat Bankası vermiş olduğu kredilerin geri dönüş oranı yüzde 39. Yüz kişiye kredi vermiş 39'u geri dönmüş. 61'i takibe düşmüş. Geçen seneyi söylüyorum. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin vermiş olduğu kredilerde faiz oranı sıfır ile yüzde 50 sübvanseli. Yasal faiz ne ise yüzde 50'si düşük. Ya da hayvancılık için yüzde 0 faizli kredi veriyor. Süresi 2 yıl ödemesiz 5 yıl ödemeli toplamda 7 yıl.

AMA HEMEN KAFANIZDAN ŞU GEÇİYOR!

Faiz oranlarının düşüşünün yanında kredilendirmelerde de kolaylıklar sağlandı. Ama hemen kafanızda şu geçiyor. Ben köyde oturuyorum. Ziraat Bankası'ndan kredi istiyorum. Ama benim evim, tarlam traktörüm, teminat olarak kabul edilmiyor. Dolayısıyla ben kredilendirmelerde zorluk çekiyorum. Doğrudur. Ama hiç kimse vermiş olduğu paranın geriye dönüşümünü riske edemez. Bunu da göz önünde bulundurun. Ama bahsettiğimiz konuda da çalışmalarımız devam ediyor."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
kredi faizleri
kredi faizleri - 5 yıl Önce

ziraat bankasının verdiği faizler şu anda bütün özel bankalardan yüksek. hükümet 0 faiz diyor. indirimli kredi diyor ancak bir kredi çekinde görün.. krediyi alırken her türlü ipoteği alıyor almadan zaten mumkun değil kredi alman. taksitleri ödemeye gittiğinde .komisyon.dosya parası ,hayat sigortası bir hesaplasın dınmı özel bankaları geçiyor . yazıktır bu üreticiye bunu laf olsun diye yazmıyorum gelin görün Edirne deki ziraat bankasını. telefonumu yazıyorum .05336024641... üreticiyi toz ediyorlar burda. saygılar.

Ziraat Bankası Eziyeti
Ziraat Bankası Eziyeti - 5 yıl Önce

İki hafta önce 30000 kredi için müracaat ettik. 2 memur kefil 50 dekar tarla ipotek 30 baş hayvan gösterdik verdikleri 21140 TL. İpotek yetersizmiş. Şekerbank aynı maliyetle kefiksiz ipoteksiz 30000 . Devlet bankası çiftçiyi vatandaşı kayırır diye yanıldık kapısından girdik girmez olaydık.

hepsi yalancı
hepsi yalancı - 5 yıl Önce

bunlar özel bankaların ağına düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar hani çifciyi desdekliyeceklerdi özel bankalar mesaj atıyorlar bankada kıredin hazır gelde kullandiye bunlarda elleriden ne gelirse yapıyorlar vermemek için göya cifciye desdek gec sen o işi yazıklar olsun bu vatandasa özel bankalar zaten yüzde 90 sanı gavurların benbilmem eşim bilir

- 5 yıl Önce

Çok iyi bi uygulama,önüne gelen bakkaldan sigara alır gibi bankadan kredi çeker oldu...aynı hayvanla 10 kişi kredi çekiyor..o ona aktarıyor kredi çekiyor,o adam işini halledip hayvanları başkasına aktarıyor gidiyor bi kredi de o çekiyor ohh ne güzel iş.....milletçe avantaya alışmışız,adam,''ödemezsem ne olacak canımı mı alacaklar 'diyor..ben bankaların yerinde olsam 3 memur kefil isterim,hayvana ıvıra zıvıra ipotek istemem,ruhsatı tapusu adına kayıtlı traktör,otomobil vb tarla ,ev ipoteği isterim..bi de ipotek gösterilen malların değerinin en fazla yüzde 50sini kredi olarak veririm.örneğin kasko rayiç değeri 50 bin tl lik araban mı var,ver ipoteğini al sana 25 bin tl...ondan sonrası sana kalmış ister ödeeee ister ödeme....

hayvan
hayvan - 5 yıl Önce

koyde oturuyorum 1 tane hayvanim yok biz ne yapacagiz durumu kötü olupta hayvan alamayan koylulere devletimiz ne yapacak hep zengine hep zengine

banner151

banner251