Seçim sonuçlarının çiftçiye yansıması ne olacak?

Seçim sonuçlarına göre tek başına bir parti hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi. Sonuçlar bu şekilde devam ederse yarından itibaren koalisyon hükümeti konuşulmaya başlanacak.

banner255
Seçim sonuçlarının çiftçiye yansıması ne olacak?
banner200

Koalisyon hükümeti kurulması durumunda hangi partiler ön plana çıkıyor ve seçim meydanlarında çiftçiye verilen vaatler önem taşıyor. Sizler için muhtemel olasılıkları derledik.

1'NCİ OLASILIK

AK Parti, 276 milletvekilinin altında kalması durumunda dışarıdan bir partinin destek vererek azınlık hükümeti kurulabilir. Burada CHP, MHP ve HDP'den hangi partinin bu desteği vereceği önemli.

Diğer olasılıklar ise koalisyon hükümetlerini gösteriyor.

2'NCİ OLASILIK

AK Parti ve MHP bir koalisyon hükümeti kurabilir. Böyle bir koalisyon hükümetinin kurulması durumunda MHP'nin seçim meydanlarında tarımla ilgili dile getirdiği vaatlerin takipçisi olup olmayacağı gündeme gelecek. MHP'nin çiftçiye en önemli vaadi, mazot, gübre, ilaç, tohum, yem ve fide gibi temel tarımsal girdilerin üzerindeki ÖTV ve KDV'yi kaldırarak, mazotu 1.75 liraya indirmek olmuştu.

3'NCÜ OLASILIK

Bir diğer senaryo, AK Parti ile CHP'nin koalisyon hükümeti kurması. Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim meydanlarında böyle bir olasılığa kesinlikle karşı çıkmıştı.

4'NCÜ OLASILIK

AK Parti HDP koalisyon hükümeti ihtimali ise bu da zor görünüyor. Çünkü HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde yüzde 10'u geçmeleri durumunda AK Parti ile işbirliği yapmayacaklarını açıklamıştı.

5'İNCİ OLASILIK

CHP, MHP koalisyon hükümeti de ancak HDP'nin desteği ile kurulabilir. Burada MHP ile HDP'nin bir arada koalisyon hükümetinin içinde olmayacağı düşünülüyor. Koalisyon hükümetinin dışında HDP, CHP ve MHP azınlık hükümetine dışarıdan destek verebilir. Ancak bu ihtimalde çok zayıf görülüyor.

Mevcut tabloya göre AK Parti ile MHP'nin bir koalisyon hükümeti kurma ihtimali daha yüksek görünüyor. İşte bu noktada MHP, seçim meydanlarında çiftçiye verdiği vaatlerin takipçisi olacak mı olmayacak mı bunu da zaman gösterecek.

MHP'DEN GELEN AÇIKLAMA BÜTÜN HESAPLARI KARIŞTIRDI!

Ancak koalisyonda en güçlü senaryo olarak gösterilen AK Parti-MHP koalisyonu, Bahçeli'den gelen açıklama üzerine rafa kalktı. Bahçeli, AK Parti ile koalisyon yapmayacaklarını kesin bir dille açıklarken "AK Parti, gitsin HDP ve CHP ile koalisyon kursun" dedi. Bu tabloda hükümetin nasıl kurulacağı, yoksa biran önce erken seçime mi gidileceği önümüzdeki günlerde belli olacak.


YORUM EKLE
YORUMLAR
 millet kurulu düzeni bozdu şimdi düzen kurmaya çalışıyor
millet kurulu düzeni bozdu şimdi düzen kurmaya çalışıyor - 6 yıl Önce

millet kurulu düzeni bozdu şimdi düzen kurmaya çalışıyor bu günün böyle olacagı dünden belliydi şimdi aşladı siyaset hadi bakalım herkes oyunu atarken ona görre hesap yapacaktı ak parti diydiye karalayarak indirdniz iktidardan alın kurun chp mhp pkk sizin olsun hükümet bakalım ne yapacaksınız siz de hükümeti kuracak cesaret yok olsada yapacak cesaret yok lafla eeynir gemisii yürümez hadi yapın

banner151

banner251