" />

Sarıbal: Çiftçiye eksik ödeme yapılıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 2018 yılı bütçesinden tarıma 14 milyar 514 milyon lira ödenek ayrıldığını belirtti. Sarıbal, “Tarım Kanunu'na göre, tarımsal destekleme GSYH'nın en az yüzde 1'i olması gerekiyor. Bu kanunun çıktığı günden bugüne kadar çiftçiye 87 milyar lira eksik ödeme yapıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Sarıbal: Çiftçiye eksik ödeme yapılıyor!
banner200

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Sarıbal, Tarım Kanunu'na göre tarımsal desteklemenin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) en az yüzde 1'i olması gerektiğini kaydetti. Sarıbal, “Bu kanunun çıktığı günden bugüne kadar çiftçiye 87 milyar lira eksik ödeme yapıldı. Üretimde, kalitede, gıda güvenliğinde yetersiz olundu. Gümrük vergilerinin düşürülmesiyle Türkiye açık bir pazar ülkesi haline geldi. Küçük çiftçiyi destekleyen bir programa ihtiyaç var. AKP iktidarı döneminde çiftçi kazanamadı, aracılar kazandı, ithalatçılar kazandı, tüccar kazandı, yabancı ülkelerin çiftçileri, şirketleri kazandı. Bizim ülkemiz kazanamadı yabancı ülkeler, onların bankaları, hükümetleri kazandı. Desteklemeler yetersiz, denetimsiz ve karşılığı olmayan hale dönüşmüş durumda" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
cifcinin dusuk kaderi
cifcinin dusuk kaderi - 4 yıl Önce

biz cifcilere hibe altinda verilen para cay parasi dunyanin neresinde var dekar basi kurus soruyorum 1000 metre kare yere verilen 20 kurus hibe guleyimmi aglayayimmi ben cifci olarak inanin utanAcagim nerdeyse birakin bircay olmus 1 tl kac degar yere cifcimiz cay iciyor bakanlarimiz hesaplasin neyse birakalim bunlari cifcilerimizin kiymetini bilen insallah cikacaktir cifcilerimize ekim baslamadan cifcimizin ictigi cayin hesaplasinlar saygilarimla bu isler kurusla donmez.....

banner151

banner251