Safrana kadın eli değdi!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Seyitgazi İlçesi Sancar Mahallesinde safran yetiştiriciliği yapan kadın çiftçiyi ziyaret etti.

Safrana kadın eli değdi!
banner200

Seyitgazi İlçe Müdürü, Şube Müdürleri ve Teknik personellerle birlikte, Seyitgazi İlçemiz Sancar Mahallesinde, Kadın Çiftçi Halime BAŞYİĞİT' e ait safran ekili tarlada incelemelerde bulunan İl Müdürü ALKAN, Tarla başında Kadın çiftçi ve eşi ile sohbet ederek karşılıklı bilgi alış verişinde bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Erkan ALKAN, safran tarlasında yaptığı açıklamada;

Bakanlığımızca desteklenen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” Projesi kapsamında, İl Müdürlüğümüzce Seyitgazi İlçemiz Sancar Mahallesinde Kadın çiftçimiz Halime BAŞYİĞİT'e ait tarlaya Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteğiyle, Ülkemizin ilk ve tek tescilli safran çeşidi olan “Karaarslan” çeşidi Safran soğanı dikimi yapıldığını belirtti.

Safranın dünyanın en pahalı baharatı olduğunu ve boya, kozmetik, ilaç ve gıda sanayi gibi çeşitli endüstri dallarında çok geniş kullanım alanına sahip olduğunu belirten İl Müdürümüz ALKAN, Safran'ın, Eskişehir ili şartlarında kadın eliyle yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak; Kadın çiftçilerimiz için yeni bir tarımsal üretim faaliyet kolu oluşturmak, kadın çiftçilerimizin tarımsal üretimde aktif rol alarak Ülkemiz tarım ekonomisine olumlu yönde katkı sağlamalarının amaçlandığını ifade etti.

Tarlada çiftçimizle birlikte safran hasadı yaparak, Projenin başarılı olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Müdürümüz, Seyitgazi İlçemiz Sancar Mahallesinin safran üretiminde Eskişehir'de küçük Safranbolu olması için, gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Projede emeği geçen Tüm personele ve Kadın çiftçimize özellikle teşekkür eden ALKAN, İl Müdürlüğümüzce bundan sonrada Alternatif ürünlere yönelik gelir getirici Projelerin yapılmasına önem verileceğini belirtti.

Kadın çiftçimiz ve eşi de İl Müdürümüz ALKAN' ı tarlalarında görmekten ve Safran Projesi ile yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali uysal
ali uysal - 5 ay Önce

safran soğanı temini için 05439142816 ulaşabilirsiniz

banner151

banner251