Kaşıkçı: Çiftçi tümüyle çaresiz bırakılmış!

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, zor günler geçiren pamuk üreticilerinin sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Kaşıkçı, “Beklenmedik rekolte ve fiyat düşüklüğü önceki sıkıntılarına çözüm arayan çiftçiyi tümüyle çaresiz bırakmıştır” dedi.

Kaşıkçı: Çiftçi tümüyle çaresiz bırakılmış!
banner200

Meclis’te konuşan Kaşıkçı, "Çiftçimiz geçen yıl dönüm başına 550-600 kilogram ürün alıp elde ettiği ürünün kilogramını 4,5 TL civarında satarken, bu yıl hasadın başlaması ile dönüm başına ancak 300-350 kilogram ürün elde edip kilogramını 2.80-3 TL arasında satabilmektedir. Görüldüğü gibi hem rekolte açısından hem de ürünün fiyatı bakımından geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşüş vardır. Çiftimiz geçen yılki ürün verimliliğine ve fiyat aralığına bul yıl ulaşmış olsa dahi halihazırda zaten birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalacaktı. Bu yıl pamuk ekiminin gerçekleştiği Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre gübrede yaklaşık yüzde 60, elektrikte yaklaşık yüzde 70, zirai ilaçta ise artış yüzde 100'ü geçmiş durumdadır. Ancak beklenmedik rekolte ve fiyat düşüklüğü önceki sıkıntılarına çözüm arayan çiftçiyi tümüyle çaresiz bırakmıştır" diye konuştu.

Hasat dönemi öncesi mağduriyettin ortaya çıkmaması için tedbirlerin alınması gerektiğini dile getiren Kaşıkçı, şunları kaydetti: “Hasat dönemi büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalan çiftçilerimizin daha fazla mağduriyet yaşamaması için çiftçilerimiz adına beklentimiz iki parça halinde ödenen pamuk desteklemesinin tekrar eskisi gibi tek parça halinde ödenmesi, elektrik birim fiyatları üzerindeki yükün azaltılması, elektrik dağıtım şirketleri tarafından aylık tahsil edilen faturaların mahsulden mahsule olarak yeniden düzenlenmesi, kur dalgalanması ile artan tarım ilaçları ve gübre fiyatlarının yeniden normal seviyelere çekilip, bu şirketlerin devlet tarafından denetim altına alınması, endüstriyel ürünlerin iki yıl üst üste ekiminde destekleme verilmemesi çiftçilerimizi zor duruma sokacağından pamuk için iki yıl şartının kaldırılması, Ziraat Bankasına olan borçların faizsiz olarak ilk iki yıl ödemesiz beş yıla yayılmasını istiyoruz.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 21:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

YAHU GERÇEKTEN BU MHP (yada Büyük reisin okumasıyla MEHAPE) ZİHNİYETİ İYİCE PSİKOPATOLOJİK BİR HAL ALDI... EYYY TÜRK MİLLİYETÇİKİĞİNİ KİMSEYE BIRAKMAYAN MEHAPELİLER ADAM GİBİ TİTREYİN VE KENDİNİZE DÖNÜN... TABİ EĞER KENDİNİZ DİYE BİR ŞEYİNİZ KALDIYSA.. BIRAKIN BU AMPÜLÜ YALAMA İŞLERİNİ...

Mhp
Mhp - 2 yıl Önce

Iktidarda olan sizsiniz

banner151

banner251