" />

Karamollaoğlu: Çiftçi 90 kat borçlandı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, tarım ve hayvancılık sektörüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Çiftçinin 15 yıl içinde 90 kat borçlandığını söyleyen Karamollaoğlu, “Çiftçiye 12,7 milyar TL destekleme ödemesi yapılırken aynı dönemde tarım ürünleri ithalatına ödenen para 66,6 milyar lira. Yani kaynaklar çiftçimizin üretmesi için değil, ithalat için kullanılmış" dedi.

banner247
Karamollaoğlu: Çiftçi 90 kat borçlandı
banner200
banner217

Saadet Lideri Karamollaoğlu, iktidarın tarım ve hayvancılık politikasını eleştirerek, “Tarım bitmiş, hayvancılık bitmiş, Türkiye her konuda olduğu gibi tarımda da dışa bağımlı hale gelmiş. Mesela Ziraat Mühendisleri Odası'nın raporuna göre geçen yıl çiftçiye 12,7 milyar TL destekleme ödemesi yapılırken aynı dönemde tarım ürünleri ithalatına ödenen para 66,6 milyar lira. Yani kaynaklar çiftçimizin üretmesi için değil, ithalat için kullanılmış. Çiftçinin borcu son 15 yılda 89 kat artmış. Yanlış politikalar yüzünden milyonlarca dönüm arazi ekilemiyor. Şekeri Cargill'e, Fındığı Ferrero'ya Ekonomiyi McKinseye havale eden bir anlayış ne kadar yerlidir" dedi.

BİZİM ÜRETİCİMİZE BALYA BAKANA NİŞANE

Fransa'da bir Tarım Fuarı'nın başladığına dikkat çeken Karamollaoğlu, “Yani Fransız tarım ürünleri, Fransız hayvan ırkları bu fuarda diğer ülke katılımcılarına tanıtılacak. Peki bu fuarın onur konuğu kim? Türkiye. Fransa tarım fuarına, Türkiye'yi onur konuğu olarak davet ediyor. Biliyorsunuz daha önceki bir tarım bakanımıza da aynı Fransa,'üstün liyakat şövalyesi nişanı!' vermişti. Nasıl olur diye araştırınca, nişanın altından, 250 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatı çıkmıştı. Bakalım şimdi onur konukluğunun altından ne çıkacak? Merakla bekliyor ve takip ediyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var çok değil bundan 5-10 yıl önce Fransız çiftçisi traktörlerle Paris'in yollarını kapatıyordu. Bugün en büyük tarım ihracatçısı ülkelerden biri oldu. Türkiye sayesinde. Yani; nişan değil altın madalya taksalar, başköşe de ağırlasalar haklarıdır" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Doğruları söyleme kimse oy vermez .Bu yüzden kazanamıyorsunuz .

banner248
banner151