Kadın çiftçilere kekik fidesi dağıtıldı

Kahramanmaraş'ta bayan çiftçiler eli ile Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için başlatılan proje kapsamında temin edilen 15 bin adet kekik fidesi dikimi yapıldı.

Kadın çiftçilere kekik fidesi dağıtıldı
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinesinde Kahramanmaraş'ta yürütülen Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında, Onikişubat İlçesi Hacımustafaçiftliği mahallesinde kekik fideleri toprakla buluştu.

Kahramanmaraş'ta bayan çiftçiler eli ile Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için başlatılan proje kapsamında temin edilen 15.000 adet kekik fidelerinin dikimleri gerçekleştirildi. İlerleyen yıllarda Kahramanmaraş'ın Tıbbi ve Aromatik bitkilerin yetiştirildiği bir merkez olması düşünülüyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Kahramanmaraş ticari manada birçok ürünün başarı ile yetiştirildiği ender bölgelerden birisi, birkaç yıldır yapmış olduğumuz çalışmalar ile kekik yetiştiriciliğini de ilimiz tarımına ticari manada girdirmek istiyoruz. Bu kapsamda Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığımız koordinesinde 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi' kapsamında bu senede kekik fidesi dağıtımı yaparak, kekik yetiştiriciliğini Kahramanmaraş'ta yaygınlaştırmak istiyoruz. Dedi.

Demonstratör örnek bayan çiftçi Ayşe ŞAHAN ise' İlimizde henüz yeni olan kekik yetiştiriciliğini yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu, kekik yetiştiriciliğinin hem zahmetsiz hem de zevkli olduğunu söyleyerek, sebzecilik ile ön plana çıkan Hacımustafaçiftliği Mahallesinin kekik kokulu mahalle olarak da anılacağını söyledi.

Kekik yetiştiriciliğine başlayan örnek çiftçi Ayşe ŞAHAN 'ın kekik tarlası İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca mutat aralıklarla kontrol edilerek birim alandan alının ürün miktarı ve kalitesinin arttırılması sağlanacak ve diğer çiftçilere örnek bir bahçe olması için çalışılacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251