İzmirli genç çiftçilere büyük destek!

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Genç Çiftçi Projesi Desteklenmesi Programı kapsamında, ilk etap sonunda, İzmir'de 179 genç üreticiye 5 milyon 370 bin TL'lik hibe desteğinin sağlandığını bildirdi.

İzmirli genç çiftçilere büyük destek!
banner200

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2016 yılında uygulamaya konulan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında, ilk etapta, 179 genç üreticiye 5 milyon 370 bin TL hibe desteği sağlandığını bildirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Gıda ve Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, tarımda nüfusun gençleşmesinin tarımsal üretimin devam etmesi bakımından çok önemli olduğunu vurguladı. Güldal, "Bu yüzden Bakanlığımız gençlere ve kadınlara yönelik desteklemelerini her geçen yıl artırıyor. Bizler istiyoruz ki kırsalda yaşayan gençlerimiz doğdukları yerde doysunlar. Kente göç ederek tarımsal üretimi terk etmesinler. Hatta kente göç etmiş olan gençlerimiz tekrar köylerine dönsünler ve üretimi devam ettirsinler" açıklamasında bulundu.

İşlenmeyen arazilerin tekrar tarıma kazandırılabilmesini de sağlayan uygulamanın önemine işaret eden Güldal, "Program, tersine göçü sağlayarak, büyük şehirlerdeki istihdam baskısını azaltacak ve kırsal alanda istihdamı artıracak. Gelecek kaygısı taşıyan maddi durumları kötü ve sermayesi olmayan gençlerimize önemli bir destek ve katkı sağlayarak her birine bir nevi geçim anahtarı verilecek" diye konuştu.

Güldal, şunları kaydetti:

"İzmir'de 2016 yılında hayvansal üretim alanında desteklenen genç çiftçi projeleri ile hayvansal üretim alanında, 106 genç üreticiye kişi başı 6 hayvan olmak üzere toplam 636 büyükbaş hayvan, 22 genç üreticiye kişi başı 40 hayvan olmak üzere toplam 880 küçükbaş hayvan,19 genç üreticiye kişi başı 40 kovan olmak üzere toplam 760 adet arı kovanı verildi.

Bitkisel üretim alanında, 19 genç üreticiye sebze ve süs bitkisi üretimi için örtü altı üretim alanı tesisi, 6 genç üretici için kapama meyve bahçesi tesisi, 2 genç üretici için Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği bahçesi tesisi verilirken, 2 genç üretici için 1 Adet Mantar yetiştiriciliği tesisi,1 genç üretici için ise 1 Adet İpek Böceği Yetiştiriciliği tesisi kuruldu."

Kaynak: İzmir Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251