İstiridye Mantarı ilk meyvesini verdi

Çankırı'da TARGEL kapsamında görev yapan Ziraat Mühendisi İmran Akbaş'ın çalışma bölgesi içerisinde yer alan Esentepe Kültür Merkezi Binası'nda ve Çiftçi Sevgi Öztürk'ün evi olmak üzere kurulan iki adet istiridye mantarı denemesi ilk meyvelerini verdi.

banner255
İstiridye Mantarı ilk meyvesini verdi
banner200

Üretimle ilgili bilgi veren Ziraat Mühendisi İmran Akbaş,“Denemeler kavak ağacı kütüklerinde ve bitkisel atıklardan hazırlanan kompostlara misel ekilmesiyle elde edilmiştir. Miseller 14 gün süren kuluçka döneminde 24 derecede karanlık odalarda bekletilmiş, 4-6 gün içerisinde ilk mantar taslaklarının görülmesiyle 12 saat ışıklanma süresi ve yüzde 80-90 lık nispi nem sağlanarak bir hafta içerisinde hasat olgunluğuna gelmesi sağlanmıştır. İstiridye mantarı ülkemizde henüz önemi vurgulanamamış, kültürü yapılabilen nadir mantar türlerinden birisidir. İlimizde istiridye mantarı yetiştiriciliğinin artmasıyla tamamen doğal ve sağlıklı olan bu ürünü bütün sofralara taşıyacak ve pazar payı arttırılacaktır. Genellikle geleneksel üretim yapan Esentepe Mahallesi çiftçileri istiridye mantarı yetiştiriciliğinin yörede artmasıyla hem bitkisel atıkları değerlendirecek, hem de kolaylıkla temin ettikleri kompost malzemeleriyle işletme girdilerini düşürerek aile bütçelerine katkı sağlamaktadır" dedi.

Konuya ilişkin Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır ise "Bu tür aile işletmelerine katkı sağlamak amacıyla yapılan bir projeydi. Bu projesinin gerçekleşmesinde görev alan Ziraat mühendisimiz İmran Akbaş ve çiftçimizi tebrik eder ve diğer çiftçilerimize de örnek olmasını bekliyoruz. Ayrıca Çankırı belediyemize bize sağlamış olduğu katkı ve üretim alanından dolayı da teşekkür ediyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251