Ilgınlı çiftçi hukuk zaferini kazandı

Ilgınlı çiftçi, desteklemeyi mahkeme kararı ile aldı, çiftçiye döner, ayran ikram edecek. Ilgın İlçesi Avdan Mahallesi'nde, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) projesinde yapılan haksız uygulamayı yargıya taşıyan çiftçi hukuk zaferini kazandı.

Ilgınlı çiftçi hukuk zaferini kazandı
banner200
banner217

Konya'nın Ilgın İlçesi Avdan Mahallesinde, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) projesinde yapılan haksız uygulamayı yargıya taşıyan çiftçi hukuk zaferini kazandı.

Avdan Mahallesine ikamet eden ve geçimini çiftçilikten sağlayan Mehmet Ali Koç haksız bir uygulama karşısında kaldıklarını ifade ederek şunları kaydetti;

DESTEĞİ GERİ ALMAK İSTEDİLER!

“Birkaç yıl önce uygulanmaya konulan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) kapsamında Avdan köyündeki tarlalarım için müracaat ederek, Ilgın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile 3 yıllık bir sözleşme protokolünü imzaladık. Sözleşme ve yayınlanan tebliğ gereği tarlamda gerekli olan taş toplama işlemini gerçekleştirerek 1.128,96 kuruş desteğimi aldım. Fakat ertesi yıl yine aynı tarlalarda 2'inci yıl uygulamasını tebliğ gereğini yerine getirmeme rağmen İlçe Tarım personeline beğendiremedim. Personel hakkındaki şikayetlerimi Kaymakam dikkate almadı. İlçe Tarım Müdürlüğü sözleşmemizi ve yayınlanan tebliği hiçe sayarak hakkımda tarafıma ödenen 1.128,96 kuruş desteği faiziyle geri istedi. Bende sözleşmemizin 6. maddesi başta olmak üzere yapılan haksızlıkları dikkate alınarak, 'şeriatın kestiği parmak acımaz' diyerek idari işlemin iptali için Konya Bölge İdare Mahkemesine dava açtım" ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararından yetkililerin ve ilgili personelin ders çıkartmasını isteğini söyleyen Koç, konuşmasına şöyle devam etti;

“Türk Milleti Adına kesin olarak verilen kararda çıkartmasını bilene çok ders var. Kurum verdiği destek miktarından bile habersiz, Ziraat Bankasının resmi kayıtları olmasına rağmen 1.176.00 TL destek verildiğini iddia ettiler. Kararda da belirttiği üzere hakkımda bensiz tutulan tutanakta, tutanağı destekler fotoğraf, belge ve bilginin bulunmadığı görülmektedir denilmiştir. Köy bakkalı gibi kurum yönetilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

ÇİFTÇİ KESİNLİKLE HAKKINI ARASIN

İlçe Tarım Müdürlüğü mesnetsiz ve dayanaktan, hukuktan yoksun olarak yapmış olduğu hata ile bir ilke de imza atmıştır. Bu kararın hak aramanın bir göstergesi olmasının yanında da çiftçi kardeşlerime bir örnek teşkil etmesini istediğim için kamuoyu ile tekrar paylaşıyorum. Çarşıda ve pazarda çiftçiler bana teşekkür etmekteler. İlçe Tarım Müdürlüğünde birçok tarımsal destekten yoksun bırakıldık. Biz yaptık oldu anlayışına maruz kaldık. Bize hakkımızı aramanın ne kadar doğru olduğunu yaşatarak öğrettin diyorlar."

Koç, “çiftçilerin senin iş olmaz denildiğinde, koynuna evraklarını sokup 'benim iş olmazmış' deyip boynunu büküp dönüp gitsin istemiyorum. Ülkemiz kanunlar çerçevesinde yönetiliyor. Artık herkes şunu anlasın eski Türkiye eskilerde kaldı. Şimdi 2023 hedeflerine koşan yeni, yepyeni bir Türkiye var. Memurlarda artık eski Türkiye de yaşamadıklarının, eski Türkiye görev yapmadıklarının farkına varsınlar bu karardan da bir ders çıkartarak şapkalarını önlerine koyup iyice bir düşünsünler."

ÇİFTÇİYE DÖNER AYRAN DAĞITACAK

Mahkemenin verdiği kararla Adalet yerini buldu diyen Koç, “kazanmış olduğum parayı farkındalık oluşturarak, hak aramaya dikkat çekmek için, ben yaptım oldu anlayışına son vermek için Ramazan Bayramının hemen ardından İlçe Ziraat Odası binası önünde çiftçiye döner, ayran ikram edeceğim" dedi. Çiftçi, Mehmet Ali Koç, 2016 yılının ilk günlerinde Çiftçiye memur engeli! haberi ile gündeme gelmişti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hukuk
Hukuk - 3 yıl Önce

Ilgın da çiftçiler hakkını mahkemelerde arıyor yetkililere duyurulur çizmenizi giyip çiftliklere gideceksiniz il müdürleri diye söylemiş di sayın bakanım ama konya il müdürü makamına bile kabul etmiyor

Helal olsun.
Helal olsun. - 3 yıl Önce

Biraz bilinçli olsak bizim imkanlarımız saltanat sürenlerin, bizim vegimizle maaş alıp bize efendilik taslayanlarin canına ot tikayacagiz. Helal olsun amcaya ne güzel bir örnek.

hak arama
hak arama - 3 yıl Önce

birileri kılıçdaroğlu(kmala)söylesin hak aramanın yol yürümekle olmayacağını ılgınlı abimiz gibi hukuk zaferini nasıl kazanıldığını ondan öğrensin ama siz bu milleti aşşağılıyarak diyorsunuz ki çobanın oyuyla benim oyum birmi sizden bir cacık olmaz sayın genel müdür

- 3 yıl Önce

Reklam kokan hareketler

banner151

banner251