" />

Gürer: Yanlış politikalar çiftçiyi mağdur etti!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım politikasının mutlaka değişmesi gerektiğini ve yanlış politikaların çiftçiyi mağdur ettiğini kaydetti. Gürer, “İlacın, gübrenin, suyun ve buna benzer girdilerin arttığı bir dönemde çiftçi 120 kuruşa satması gereken buğdayı 85 kuruştan 90 kuruştan satarsa gelecek yıl nasıl ekim yapacak" dedi.

Gürer: Yanlış politikalar çiftçiyi mağdur etti!
banner282

Aksaray'da çiftçilerle bir araya gelen Gürer, yanlış tarım politikaları yüzünden Türkiye'nin dış alıma muhtaç hale geldiğini belirterek, “15 yıldır 43 milyon ton buğday ithal eden AKP hükumetleri bunun karşılığında yurt dışına 12 milyon dolar para ödedi. Türkiye ülke olarak tarımda kendimize yeten bir ülkeydi. Ülkemizde kişi başına düşen buğday üretimi giderek azalıyor. çiftçilerin üretim ve hasat yaptıkları dönemde gümrük vergileri düşürülerek ithal ürünlerinin yolu açılıyor. Böylece çiftçiye artık sen ekme denilmek isteniyor. Buğday hasadı başlayıp da gümrük vergisi aynı zamanda düşürülünce bu kez üretici ne yapacağını bilemez duruma geldi" açıklamasında bulundu.

TARIM POLİTİKASININ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Buğday taban fiyatının 94 kuruş olmasına rağmen çiftçilerin daha düşük fiyatlara ürünlerini sattığını söyleyen Gürer, çiftçilerin aceleyle ilk hasat ettiği ürünleri tüccara verdiğini belirterek, “Onu da 78 kuruşla 85 kuruş aralığında satmak zorunda kaldı. Tarım politikasının mutlaka değişmesi gerekiyor. İlacın, gübrenin, suyun ve buna benzer girdilerin arttığı bir dönemde çiftçi 120 kuruşa satması gereken buğdayı 85 kuruştan 90 kuruştan satarsa gelecek yıl nasıl ekim yapacak. Görünen o ki tarım politikaları uygulamaları değişmediği gibi yanlış politikalarda çiftçiyi mağrur etmeye devam edecek" diye konuştu.

TARIMDAN HABERYORUM EKLE
YORUMLAR
İş bilmeyenle iş yapılmaz.
İş bilmeyenle iş yapılmaz. - 4 yıl Önce

Siz de aynısınız. Sizi de zamanında gördük. Al birini vur ötekine. Seçim zamanı görüşelim. Zaten seçim zamanı haricinde hiç bir siyasetçinin yüzünü göremiyoruz. Halka yaptığınız ihanetler karşılıksız kalmayacak seçim zamanı.