Gümüşhane’de 2016 yılı Genç Çiftçi Projesi değerlendirildi

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2016 yılı Genç Çiftçi Projesi değerlendirme toplantısı düzenledi.

Gümüşhane’de 2016 yılı Genç Çiftçi Projesi değerlendirildi
banner282

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya, İl Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Yanar, İlçe Müdürleri ile İl Proje Yürütme Birimi personelleri katıldı.

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, “Bakanlığımızca 2016 yılında uygulamaya konulan ve 2018 yılına kadar devam edecek olan Kırsal Kalkınma Destekleri, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında gençlerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi, ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulması ve kırsaldaki genç nüfusun arttırılmasını amaçlayan projeye 1.656 genç çiftçimiz başvuruda bulunmuş olup 30 bin TL hibe desteğinden yararlanmaya hak kazan 144 genç çiftçimiz projelerini tamamlamış toplamda 4 trilyon 320 bin TL hibe desteği sağlanmıştır" dedi.

İl Müdürü Birşen, şunları kaydetti:

“144 projenin 7 bitkisel üretim, 27 arıcılık, 4 kanatlı yetiştiriciliği, 13 küçükbaş ve 93 büyükbaş hayvancılık projeleridir. Bitkisel üretime yönelik projelerde; 3 adet örtü altı tesisi ve 4 adet kapama meyve bahçesi ile bitkisel üretime katkıda bulunacaklardır. Arıcılık projelerinde; her bir genç çiftçimiz en az 40 adet arılı kovan, 5 adet boş kovan ve arıcılık malzemesi alarak projelerini uygulamaya başlamıştır. Büyükbaş hayvancılık projelerinde her bir genç çiftçimize 6 baş damızlık düve olmak üzere 93 genç çiftçimize toplam 558 baş damızlık düve; küçükbaş hayvancılık projelerinde ise her bir genç çiftçimize 40 baş koyun olmak üzere 13 genç çiftçimize toplam 520 baş koyun teslim edildi."

Projenin 2017 ve 2018 yıllarında da devam edeceğini, kırsalda hayatına devam eden ve üretime katılarak milli ekonomiye katkıda bulunmak isteyen gençlerin destekleneceğini kaydeden Birşen, "Genç Çiftçi Projesi ile gençlerin uğraşlarını teşvik edecek ve kırsal alandaki istihdamı artırarak Gümüşhane'de üretimi daha da geliştireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151