Gençlere 30 bin lira hibe desteğinden kimler yararlanacak?

Dünya Gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, genç çiftçilere verilecek 30 bin lira hibe desteğinin koşullarını yazdı.

banner255
Gençlere 30 bin lira hibe desteğinden kimler yararlanacak?
banner200

Hibe desteğinden 18 ile 40 yaş arasındaki çiftçilerin yararlanabileceğini ifade eden Yıldırım, Bakanlar Kurulu Kararı'na göre genç çiftçilerin 30 bin lira destek almaları için gerekli koşulları maddeler halinde sıraladı.

Destekten yararlanacak çiftçinin 18 ile 40 yaş arasında olması gerekiyor.

Destek ülke genelinde uygulanacak. Ancak destekten yararlanacak çiftçilerin,nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimleri ile 12 Kasım 2012'de yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasası'ndan önce tüzel kişiliğe sahip ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yaşamaları koşulu var.

KIRSALDA YAŞAMASI GEREKİYOR

Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.

Desteklenecek proje konuları ise şöyle belirlendi: Bitkisel üretime yönelik projeler. Hayvansal üretime yönelik projeler. Yöresel tarımsal ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler.

PROJE HAZIRLANMASINI GEREKİYOR

Çiftçiler destekten yararlanmak için proje hazırlayarak başvuru yapacaklar. Başvurusu kabul edilen çiftçilerle hibe sözleşmesi imzalanacak.

Uygulanacak projelere 30 bin liraya kadar hibe(karşılıksız) destek verilecek. Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesi imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şartı var.

Proje 3 yıl süresince uygulanacak.Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018'de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek.Projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.

Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak.

HERKESE 30 BİN LİRA VERİLMEYECEK

Bakanlar Kurulu Kararı'nda da belirtildiği gibi genç çiftçilere projeleri kabul edilmesi durumunda 30 bin liraya kadar hibe desteği verileceğini ifade eden Yıldırım, ancak projesi kabul edilen herkese 30 bin liranın verilmeyeceğini kaydetti. Proje tutarına göre ödeme yapılacağını vurgulayan Yıldırım, “hibe desteğinin üst limiti 30 bin lira. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta, sadece projesi kabul edilen çiftçilere destek verilecek. Başvurduğu halde projesi kabul edilmeyenlere destek verilmeyecek" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
30 bin hibeye 3 inek alamazsın
30 bin hibeye 3 inek alamazsın - 5 yıl Önce

Merhaba,

Genç çiftçilere verilecek olarak 30 bin tl hibe desteğini hiç samimi bulmuyorum şartları arasında projenin kabulu ve projenın tamamlanması zorunluluğu var bız başvurumuzu yaptığımızda projemızın kabul edılıp edılmeyecegıne kım karar verıcek bıyerde amcamız dayımız yoksa projemız nasıl kabul olacak yıne yandaşlara tanıdıklara akrabalara gıdecek bu para ayrıca 30 bin liraya 3 tane inek anca alırsın bu para ıcın nıye koye doneyım ??? sadece cıftcı bağkuru 568 tl olmuş mazota zamn gübreye yeme zam ota boka zam elektıge suya doğalgaza zam köyüne donen ınsanlar faturalarını zor oduyorlar tarım yapsalar bıle ellerınde patlıyor urun kota yüzünden urunlerı para etmıyor almıyor devlet aracılar cukkayı ındırıyor. bu düzen haramzadeler düzeni

Memlekete donuyorum evet ama..
Memlekete donuyorum evet ama.. - 5 yıl Önce

Bu ulkede adam gibi bir is yapilmayacak arkadaslar.
Asgari ucret 1300 dediler herseye zam yaptilar.
Bu tip gundelik ve altinda bir ton cakallik barindiran isler istemiyoruz artik adam gibi bir yonetim gelmeyecek mi bu memleketin basina?
Insanlari umutlandirip sonra soyleydi boyleydi diye kiviranlardan katakulleyle secim kazanip milletin balik hafizasindan faydalananlardan ne yarar gwlwcek soruyorum size?
Bizim bunlarin 'destek' laflarina karnimiz tok artik. Parasi olana destek veren devleti ben napayim???
Iyisimi biz kendimizi gwlistirelim allah kimseyi devlete muhtac birakmasin...

herşey zengine
herşey zengine - 5 yıl Önce

ya bu devlet ya bisey bilmiyor yada bizlerle dalga geciyor kosgeb dedi basvurmak isedik yok kurs yok proje tabi proje uygulamak icin para sonra kabul ederlerseler destek ya bizim paramiz olsa zaten devletle ugrasmayız simdide bu konu ya ben koyde iş kursam sizle isim ne

Yatırımı tamamlayacak...?
Yatırımı tamamlayacak...? - 5 yıl Önce

Ben yıllardır köyde yaşamak istiyorum ama tarla ve ekipmanlar çok mu ucuz. Şuan köylerden en basit tarla 3-5 dönüm arası 50.000TL kaldıki sen buna tarla işleme masrafı falanı filanı...birde proje hazırlayacaksın yatırım tamamlandıktan sonra para gelecek. Oda herkese 30.000 değil.Bu işi köyünde yapanlara fayda getirebilir ancak köye dönmek için en azından arazi lazım.Neyse şehirde yaşamaya devam. :(

30 bin yetersiz bi rakam
30 bin yetersiz bi rakam - 5 yıl Önce

Ya insanları köye dönmeye tarımsal üretim yapmaya teşvik güzel bişey ama 30 bin lira bunun için çok cüzi b rakam ayrıca bunuda alabilmekte çok zor şimdi burda projenin tamamlanma zorunluluğu var benim bunu yapıcak gücüm olsa zaten uğraşmam yok projeydi bilmem neydi hadi projeyi hazırladık diyelim kabul olucada kesin değil yani burda bi risk almak gerekiyo bence şehirden köye dönüp bişeyler yapmak isteyen birisinin bu riske girecek durumda olduğunu düşünmüyorum yani yukardaki arkadaşın dediği gibi pek samimi bulmuyorum keşke daha kapsamlı destekler verselerde köyümüzde kendi işimizin kölesi olsak ama böyle basit şeylerle bu işler olmaz 30 bin dediğin nedirki iyisinde 3 tane inek eder ancak bunun içinde maceraya girmeye gerek yok

Hibe
Hibe - 5 yıl Önce

Saçma bir proje yerinde tesbit lazım ben çifciyim ama üzerine hiç bir şey yok hepsi babamızın üstüne çks hayvan çoğu arkadaşlarım aynı ama asıl çifciliyi yapan biziz. Bu nasıl olacak babamızın yaşıda tutmuyor

30 bin tl yeterli
30 bin tl yeterli - 5 yıl Önce

30 bin tl hibe size babanız 30 bin tl isteseniz vermez simdi 30 bin tl hibeye az diyorsunuz 70 bin lirada fayissiz kredi var yazacagınız projeye baglı bu

hibep
hibep - 5 yıl Önce

Prjeye göre mi hibe var


banner151

banner251