Genç çiftçi ilk mantar hasadını yaptı

Osmaniye'de 'Genç Çiftçi Projesi'nden hibe kazanarak, 100 metrekare alanda mantar yetiştiren genç çiftçi, ilk mantar hasadını gerçekleştirdi.

banner247
Genç çiftçi ilk mantar hasadını yaptı
banner200
banner217

Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne başvurarak Genç Çiftçi Projesi kapsamında, hibe kazanan genç çiftçi Zeliha Bozdoğan, ilk mantar hasadını yaptı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personelleri, Eylül ayı başında 2 odada toplam 700 kompost katılarak üretime başlanan mantarhanede bakım uygulamaları, hasat, sulama, iklimlendirme ve hijyen konularında genç çiftçi Bozdoğan'a eğitim verdi.


Mantarhane sahibi Zeliha Bozdoğan, bu işi severek yaptığını belirterek, “evden uzaklaşmadan aile bütçesine katkı sağlıyor. Pazarlama sıkıntısı yaşamıyorum. Talebin artmasından dolayı işletmeyi büyütmeyi düşünüyorum" dedi.

Mantarcılık Kursu Açılacak

Ayrıca Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, “İlimizde son zamanlarda vatandaşlarımız tarafından yetiştiriciliğine büyük ilgi duyulan mantarcılık konusunda Müdürlüğümüz tarafından da bir kurs açılması planlanmıştır. 24-28 Ekim 2016 tarihleri arasında Halk Eğitim Merkezi ile ortak açılacak kursta vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu bilgiler teorik ve uygulamalı olarak aktarılacak olup kursu başarı ile bitirenlere katılım belgesi verilecektir. Mantar yetiştiriciliği uzmanlık ve hassasiyet isteyen bir konu olduğundan gerekli bilgiye sahip olmadan yetiştiriciliğe başlanmaması gerekmektedir" denildi.

YORUM EKLE
banner151