Gaziantep’te çiftçiye mercimek desteği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, tarımda istihdamı artırmak amacıyla, 450 çiftçiye 90 ton mercimek tohumu dağıttı.

Gaziantep’te çiftçiye mercimek desteği
banner200
banner217

Oğuzeli ilçesinde düzenlenen dağıtım töreninde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Oğuzeli'nde 450 çiftçiye 90 ton mercimek tohumu dağıtıldığını söyledi. Yılmaz, “Mercimek bizim öz kültürümüz. Mercimek soğuğa ve kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Bu nedenle bölgemizde tercih edilmektedir. Bu doğrultuda yola çıkarak projelerimizi uygulamaya koyduk. Bazı ilçelerimizde nohut bazı ilçelerimizde de mercimek üretilmesine karar verdik. Mercimek bizim öz kültürümüz ve malımızdır, bunu kaybetmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Mercimeğin dünya genelindeki üretimine bakıldığı zaman; dünya genelinde 4,8 milyon ton mercimek üretildiğini dikkat çeken Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim ülkemize bakıldığı zaman 350 bin ton dolaylarında mercimek üretimi var. Bu da dünya mercimek üretiminin sadece yüzde 7-8'ni karşıladığımızı gösteriyor. Gaziantep'e baktığımız zaman ise 12 bin ton dolayında mercimek üretiyoruz. Bu rakamların yeterli olmadığını gördük ve daha çok mercimek ekilmesi gerektiğini düşündük.”

Yılmaz, Oğuzeli ve Şahinbey ilçelerinde dağıtılan mercimek tohumlarının maliyetinin yüzde 70'lik kısmını Büyükşehir Belediyesi'nin karşıladığını kaydetti. Yılmaz, Fırat-87 çeşidi olan mercimeğin 13 bin dekara ekileceğini ve bin 700 ton dolayında üretimin olacağını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251