En çok fındıktan kazanıyorlar​

Türkiye'de mevsimlik tarım işçileri, en çok ücreti kadınlarda günlük 58 lira ile fındık gübreleme, erkeklerde de 76 lira ile fındık çapalama hizmetlerinden kazanıyor.

banner255
En çok fındıktan kazanıyorlar​
banner200

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2014 yılına ilişkin verilerinden yapılan derlemeye göre, "seçilmiş ürünlere" ve "faaliyet türlerine" göre mevsimlik işçilere, günlük en yüksek ücretin fındık tarımında ödendiği görüldü. Kadın mevsimlik tarım işçilerinin en çok para kazandığı iş, günlük 58 lira ile fındık gübreleme oldu. Bunu 53 lira ile fındık çapalama, 49 lira ile elma çapalama, havuç ve ayçiçek hasadı izledi.

Erkek işçilerin en yüksek ücret aldığı işler ise 76 lira ile fındık çapalama, 73 lira ile mısır sulama, 67 lira ile buğday hasadı, 65 lira ile kavun hasadı, 63 lira ile kayısı çapalama olarak sıralandı. En düşük ücret ise kadın işçilere 33 lira ile kuru soğan hasadında, erkek işçilere de 32 lira ile tütün hasadında verildi. Faaliyet türlerine göre ise en yüksek ortalama ücret, erkek işçilere 70 lira ile harmanda ödendi. Kadın işçiler ise en yüksek ortalama ücreti 56 lira ile gübreleme işlerinden aldı.

tarımtv

YORUM EKLE
banner151

banner251