Doğal afet mağduru çiftçiyi umutlandıran çalışma

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ağır borç yükü altında bulunan çiftçilerin borçlarının yapılandırılması için bir çalışma başlattığı kaydediliyor. Doğal afet mağduru çiftçilere yönelik yapılan bu çalışmada, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan kredi borçlarında önemli bir yapılandırılmaya gidileceği ifade ediliyor.

banner255
Doğal afet mağduru çiftçiyi umutlandıran çalışma
banner200

ÖZEL HABER

Kuraklık, dolu, don, sel gibi doğal afetler başta olmak üzere piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak rekolte gerçekleşmelerinde ortaya çıkan arz talep dengesizlikleri çiftçiyi olumsuz etkiliyor. Bu olumsuzluklar karşısında emeğinin karşılığını alamayan çiftçi, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandığı kredi borçlarını ödeyemiyor. Ödenemeyen bu borçların da her yıl ertelenerek büyümesi çiftçiyi, ağır bir borç döngüsü içine sokmuş durumda.

'ÇİFTÇİYE ZOR GÜN DESTEĞİ' UMUT OLMADI!

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası tarafından açıklanan 'Çiftçilere Zor Gün Desteği' de çiftçinin yarasına merhem olmayacak. Zor Gün Desteği'nde, çiftçinin en fazla mağdur olduğu kredi borçlarında faizler silinmezken sadece mevcut kredi borçlarına 5 yıla kadar vadelerde ödeme imkânı getirildi.

ÇİFTÇİYİ UMUTLANDIRACAK BORÇ YAPILANDIRMASI

Çiftçinin içinde bulunduğu ağır borç döngüsünün artık sürdürülebilir bir yanının olmadığı görüldüğü için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından doğal afet mağduru çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarının yapılandırılması için bir çalışma başlatıldığı öğrenildi. Bu çalışmanın detayları henüz netleşmezken, kulislerde konuşulanlara göre çiftçinin kredi borçlarının faizleri silinerek ana para ödemesinin 10 yıl vadeye yayılması amaçlanıyor.

Bu yıl kuraklıktan dolayı yine bir çok çiftçinin ciddi mağduriyetler yaşayacağı düşünüldüğünde, böyle bir kredi borcu yapılandırmasının aciliyetini ortaya çıkarıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
egeli çiftçi
egeli çiftçi - 5 yıl Önce

tüm rızkını ekmeğini topraktan çıkaran bi çiftçiyim. beş yıldır ne tarım kredi kooperatiflerine nede nede ziraat bankasına borcumu ödeyemiyorum hep erteleleme yapıyorum bi meyve yetişticicisi olarak işimiz son yıllarda hiç rast gitmedi bi yıl don bi yıl yağış bi yıl ağaçların meyve tutmamması kuraklık v.s. derken arka arkaya yılımız hep kötü gitti. aldığımız paranın zirai ilacın mazot ve gübrenin parasını ödeyemiyoruz tıkandık her yıl erteleme yapa yapa borcumuzda kat kat artıyo görünen o ki bu yükün altından kalkmamız imkansız gibi sayın bakanım umarım bu işe bi çare bulursunuz saygılarımla

Kredi erteleme
Kredi erteleme - 5 yıl Önce

Sayın başbakan im ve tarım bakanım erteleme borç cogaltiyor bu sene ödeme imkanida yok eğer erteleme ve 10bölmeler faiz affı olmazsa bu cifci ve ben bütün batımı yorumu satırın zaman bile içinden cikamiyorum

Afet
Afet - 3 yıl Önce

Ya mahsulu tolu vurupta zarar goren ne olcak benim ziraate borcum var ekili arazi ortak benim degil ben nasil faydalanacam her seyi tek tarafli dusun meyin genis kapsamli dusunun bunun parasini verseler kim se borc ertelemez oder en azindan faiz yemez oder kurtulur buna bi cozum yolu bulur saniz her kes minlet dar olur ertelemeyle milleti borca surutluyorsunuz

banner151

banner251