Dikkat! Genç çiftçi projesi başvuruları başladı

Genç çiftçi projesi başvuruları başladı. 5 Mayıs Cuma günü sona erecek başvurularda izlenmesi gereken yol ve uygulamalar geçen yıl ile aynı olacak. 2017 yılında programın, ülke genelinde bütçesi 483 milyon TL olarak belirlenmiş olup, 16 bin 100 genç çiftçiye hibe desteği verilecek.

Dikkat! Genç çiftçi projesi başvuruları başladı
banner200

Genç çiftçi projesi başvuruları başladı. 5 Mayıs Cuma günü sona erecek başvurularda izlenmesi gereken yol ve uygulamalar geçen yıl ile aynı olacak. Ön başvurular, çiftçiler tarafından hiçbir harcama yapılmaksızın, web tabanlı https://gencciftci.tarim.gov.tr uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurular ise yerleşim biriminin bağlı olduğu il,ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak.

Bakanlar Kurulu Kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30 bin TL hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına 2017 yılında da devam edilecek.

Yayınlanan 2017 uygulama rehberine göre 2017 yılı içinde köye dönüş yapacak olan 18-41 yaş aralığındaki genç çiftçilere otuz bin lira hibe verilecek.

2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da binlerce gencin bu sayede kendi işlerini kurmaları, ekonominin ve tarımın desteklenmesi amaçlanıyor.

2017 yılı için ise programın, ülke genelinde bütçesi 483 milyon TL olarak belirlenmiş olup, 16 bin 100 genç çiftçimize hibe desteği verilecek.

Bu bütçenin 330 milyon TL'lik kısmının en az 11 bin genç çiftçiye büyükbaş/küçükbaş projeleri kapsamında verilmesi planlanıyor.

Bu kapsamdaki hayvanlar geçen yıl olduğu gibi yine TİGEM tarafından temin edilecek. Bütçenin diğer kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında verilecek.

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak tesis yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacı ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak.

Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, GTHB il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanılacak.

Hibe desteğinden faydalanacak çiftçilerde, tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, daha önceden Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmış olmamak şartı aranacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hibe kimlere
Hibe kimlere - 4 yıl Önce

Eşi çalışana destek yokmuş. Olmaz tabi gerçekten bu işe gönül vermiş, tekniğini bilen ve etrafına örnek olabilecek bir işletme seviyesine ulaşabilecek kişilere destek yok, devlete vergisini son kuruşuna kadar ödüyor diye eşini destekten yararlandırmayın, kendini de yararlandırmayın. Elindeki bir hayvana bakmaktan aciz olanlara, benim vergimle bedeli ödenen destekleri verin ki onlarda 2 sene içinde heba etsinler. Zaten hibe nedir ki, vereceksen ödemesi kolay kredi ver ama sermayesi olmayana, gerçekten üretim yaparak katkı sağlayacaklara. Kimin parasıyla hibe veriyorsun? Benim vergimle büyük şirketler hibe alıp daha da büyüyor. Hibeler onlara, benim bu işin eğitimini almam, fakültemi 1. bitirmem kimin umrunda.Büyük sermaye sahibi değilim ya..

Yücel Gökalp
Yücel Gökalp - 2 yıl Önce

Slm

banner151

banner251