DAP gübresi bir haftada 900 lira birden yükseldi!

Çiftçinin üretim yapması her geçen gün zorlaşıyor. Dap gübresi, doların yükselmesine bağlı olarak son 5 gün içinde 900 lira daha yükseldi. Geçtiğimiz hafta tonu 2 bin 500 liraya satılan gübre, 3 bin 400 liraya kadar yükseldi.

DAP gübresi bir haftada 900 lira birden yükseldi!
banner200

Merhabahaber'den Emre Özgül'ün haberine göre, 2017 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında ton başına fiyatı bin 600 ile bin 700 lira arasında değişen ve Konya Ovası'nda en çok tercih edilen gübrelerin başını çeken dap gübresi, geçtiğimiz hafta 2 bin 500 TL'ye kadar yükseldi. Aradan geçen 5 günün ardından döviz kurundaki yükseliş ile birlikte dap gübresinin fiyatı 3 bin ile 3 bin 400 lira arasında değişiklik göstermeye başladı.

Çiftçi ise artış karşısında çaresiz kaldı. Ekimlerin başlamasına yaklaşık 1, bir buçuk ay kala gübre fiyatının yükselmesi, çiftçiye hayal kırıklığı yaşattı. Ziraat Odaları Başkanları da çiftçilerin bu şartlarda üretim yapmasının zor olduğunu hiç bir çiftçinin de 3 bin liraya dap gübresi alıp ekebilecek gücünün olmadığını aktardı. Ayrıca dap gübresi kullanılmazsa üretimde azalmayla beraber ciddi oranda verim kayıplarının yaşanmasından da endişe ediliyor.

5 GÜNDE FİYATLAR UÇTU

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, dap gübresi kullanılmadığı takdirde ürünlerde ciddi verim kayıplarının yaşanacağına dikkat çekti. Eylül'ün 15'inde ekimlerin başlayacağını ve vaktin iyice daraldığını aktaran Başkan Bestil, "Dap gübresi, toprağın tabanını sıcak tutma özelliğine sahip. Ürünleri, dondan koruma özelliği var. Dap gübresi kullanılmazsa buğdayda ciddi verim kaybı olacak.

Çiftçinin zaten maliyeti artmıştı. Çok değil 5 gün önce dap gübresinin tonu 2 bin 500 liraydı. Geçen yıl bu vakitlerde ise bin 700 liraydı. 5 gün içinde döviz kurunun artması ile birlikte gübrenin ton fiyatı 3 bin ile 3 bin 400 arasında değişiklik göstermeye başladı. Çiftçinin bu girdi maliyetinin altında üretim yapması zor. Konya'da üretimin bu yıl azalacağını seziyoruz" dedi.

BU ŞARTLARDA EKİM YAPILMAZ

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, dap gübresinin üretimde ciddi bir yerinin olduğunun altını çizdi. Dap gübresinin Konya Ovası'nda çok tercih edilen türler arasında yer aldığını kaydeden Üner, ekim alanlarının her geçen yıl azaldığını belirtti. Üner, daha sonra şunları kaydetti: "Tohuma, enerjiye, gübreye, mazota ve aklınıza daha ne gelirse; hepsine zam geldi. Ben bile bu yıl geçen yıl ektiğimden daha az ekmeyi düşünüyorum.

Bu şartlarda ekim yapmak gerçekten zorlaştı. Geçen günlerde 2 bin 300- 2 bin 500 TL arasında değişiklik gösteren dap gübresi bir anda 3 bin liranın üzerine çıktı. Bazen gübreciler ile konuşuyoruz. Geçen yıl bu vakitlerde 500 ton gübre satılırken, bu yıl satılan gübre tonu 50'yi geçmemiş. Yine söylüyorum, bu şartlarda ekim yapmak akıl kârı bir iş değil. 5 yıldır buğday, aynı fiyattan alınıyor. Bu fiyat 900 ile bin lira arasında değişiyor. Şimdi bin 200'lere kadar çıktı da, çiftçi buğdayını elden çıkardı. Kimsenin önünü falan gördüğü yok. Dap gübresinin içinde yüzde 48 fosfor, yüzde 16'da azot var. Önemi fazla."

SON 10 YILDA ÜRETİM YARIYA İNDİ

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu da dap gübresi fiyatlarının yükselmesinin çiftçiye olumsuz yansıdığını aktardı. "Çiftçi bu fiyata gübre alamaz ve bu durumda üretim yapamaz" diyen Kağnıcıoğlu, "Çiftçinin artan fiyat karşısında tek çaresi, gübresiz ekim yapmasıdır. Gübresiz ekim de kaliteyi düşürecek. Çiftçi, tarımdan soğuyor. Sektörün içindeyiz. Üretici, 'Biz, bu fiyata nasıl gübre alırız' diye yakınıyor. Zaten çiftçinin girdi maliyeti artmış.

Devletimizin çiftçiye güç vermese gerekiyor. Tarım olmazsa, ülkelerin geleceğinin hiç bir anlamı olamaz. Dışarıdan gelen mallarla karnımızı doyurmamız çok zor. Buğday ve arpadan para kazanamayan çiftçi, ağır girdi maliyetleri ile birlikte üretim yapmayı düşünür mü? Altınekin bölgesinde buğday ekimi son 10 yılda yarı yarıya azaldı" şeklinde konuştu.

3-4 MİLYON TONLUK KAYIP OLUR

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker de çiftçinin dap gübresi almasının mümkün olmadığını söyledi. Dap gübresi için alternatif bir yöntem arayışına girdiklerini vurgulayan Başkan Kavuneker, çiftçinin son gelişmeler ve artan girdi maliyetleri ile birlikte kâr elde edebilmesinin imkânsızlığına değindi. Kavuneker, daha sonra konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bazı bilgiler alıyoruz. Bazı yem firmaları yem satışını durdurmuş. Bunlar açık açık stokçuluk yapıyorlar.

Konu ile ilgili hemen bir çalışma başlattık. Ülkemizin zor günlerden geçtiği dönemlerde böyle bir girişimde bulunmak yakışıksız bir olaydır. Kurban Bayramına az kaldı. Satışa çıkarılacak hayvanların yem yemesi gerekiyor. Bunları hiç mi düşünmüyorlar? Eğer dap gübresine alternatif bulunmazsa ürünlerde ciddi kalite kayıpları olacak. Çiftçi ya da anız ekiminden vazgeçecek ve nadasa dönecek. Toprağını bir yıl dinlendirecek. Üretimde azalmalar da yaşanabilir. Dap gübresi kullanılmaz ve alternatif bulunmazsa buğdayda 3-4 milyon tonluk bir kayıp olur."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zarar dayım mahsül para etmedi
Zarar dayım mahsül para etmedi - 3 yıl Önce

Arpa, buğday,Nohut para etmedi benim gibi çok insan var zararım 100 bin tl kooperatifi ödesem,traktör borcu kalcak hesap açık verdi derdini kim anlayacak pes doğrusu ekim yapcam gübre 3500tl olmuş tonu velası kelam ekmeye gerek yok ben onu anlıyorum bittim resmen yapmaya gerek yok eken eksin evdeki hesap çarşıya uymadı

Çiftçiyi öldürmeyin
Çiftçiyi öldürmeyin - 3 yıl Önce

Herşeye zam gelirken çiftçinin ürünleri neden para etmiyor neden tarım ürünleri ithal ediliyor kim izah edecek bunları ? Bırakın tahıl tarımı yapan cifcide kazansın az biraz ithal tarim ürünü ile çiftçiyi batirmayin lütfen

Tarım
Tarım - 3 yıl Önce

Mazot olmuş 6,32 gübre tonu 3000 buğday hala 95 krş bu şartlarda Ekim yapmak imkansız göz göre göre iflaz a da gidilmezki ben şahsen tarlaları bu sene nadasa bırakacam seneye Allah kerim köyde herkes benim gibi düşünüyor tabi devlet gübre mazot konusu nda acil somut bir adım atmassa

Tebrik etmek lazim
Tebrik etmek lazim - 3 yıl Önce

Milli projeler hazirlanirken cifci menfaatleri on planda tutulurken gozlerine mendil baglayanlar dusunsun cifcimiz kendi gobegini kendi kesicekdir tarim oynana oyunlara boyun egmicek cifci uretimini kesmicekdir soz konusu vatan ise gerisi teferruattir

Tarım
Tarım - 3 yıl Önce

Kısaca 5000 milyon çiftçi Çalışacak 80000 milyon bedava,dan biraz fazlaya yiyecek hükümeti,n tarım politikası bu

kimin umurunda
kimin umurunda - 3 yıl Önce

çiftçi kuruluşlarının yönetim kurulu üyelikleri yüksek huzur hakkı ücretleri ile geçim kaynağı yerleri olmuş . adamlar aldığı paraya bakıyor. çiftcinin sorunu ile uğraşan yok. tarım kredi genel müdürlüğü yönetim ve denetim kurulu üyelerinin 8.000 TL huzur hakkı ücreti aldığı söyleniyor. eğer doğru ise adam bu parayı tehlikeye atıp sivrilmez. gübreyi eleştirip koltuğu mu kaybedecek. hiç sanmam. çercek çiftcilerin yönetime gelmesi için huzur hakkı ücretlerini indirin. kimsenin kök salmasına müsade etmeyin. bakın sistem nasıl normale dönüyor.

Çiftçi batakta
Çiftçi batakta - 3 yıl Önce

Merhabalar ürünlerimiz hiç bir zaman para etmedi ve etmeyecek geçen yıl 885 tl arpa verdik bu yıl 830 tl 300 koyun projesi zengine vereceğinize her koylüye 50 koyun verseler herkes nasiplenir ama şuan sıkıntılı köylü

Organik gubreye gecis
Organik gubreye gecis - 3 yıl Önce

Sayin ciftciler artik kimsal birakip organik gubreye gecme vakti . Gubre fiyatlari 3 tl yi geçti gelin kati sivi solucan gubresine gecin kati gubre 1.65 sivi gubre litre 40tl sizde karli cikin


banner151

banner251