" />

Çiftçiye SGK darbesi!

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, SGK tarım Bağkur'u prim artışının çiftçiyi zorlayacağını bildirerek, “asgari ücret artışı ve prim gün sayısının 22'den 23'e çıkması, çiftçimizin SGK primini yüzde 35,2 yükseltti. 2015 yılının ikinci yarısında en az 322 lira 20 kuruş olan tarım Bağ-Kurluların SGK primi, 2016 yılıyla birlikte 435 lira 63 kuruşa çıktı. Bu primlerle tarımda kayıt dışılık azalmaz" dedi.

Çiftçiye SGK darbesi!
banner282

Bayraktar, yaptığı açıklamada, brüt asgari ücretin günlük 54 lira 90 kuruşa çıkarılmasıyla, kanun gereği asgari ücrete göre hesaplanan çiftçi SGK prim ödemelerinin de arttığını belirtti.

2015 yılında günlük kazanç alt sınırına göre, Ocak-Haziran döneminde aylık 303 lira 98 kuruş, Temmuz-Aralık döneminde 322 lira 20 kuruş olan sigorta primi alt sınırının, prim ödeme gün sayısının da 2016 yılında 22'den 23'e yükselmesiyle 435 lira 63 kuruşa çıktığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

AYLIK 113 LİRA ARTTI

“Çiftçilerimiz her ay için 23 gün üzerinden prim ödeyecekler. 15 gün ile başlayan bu rakam, her yıl 1 puan artıyor. 7 yıl sonra 30 güne çıkacak. Günlük 54 lira 90 kuruş olan brüt asgari ücret, 23 günle çarpılarak aylık kazanç alt sınırı bulunuyor ve bunun üzerinden yüzde 34,5 kesintiyle SGK prim tutarı hesaplanıyor. Buna göre tarım Bağ-Kurlularında sigorta primi 2016 yılı ile birlikte aylık 113 lira 43 kuruş arttı. En düşük sigorta primi ise aylık 435 lira 63 kuruşa yükseldi.

Kendi kendine zor yeten, tarımda destekleme olmadan ayakta duramayan, mevcut SGK primini bile ödemekte zorlanan çiftçimiz, bu yükün altından kalkamaz, bunu ödemesi mümkün değildir.

DEVLET MUTLAKA DESTEK VERMELİ

Asgaride bile aylıkta 435 lira 63 kuruşa, yıllıkta 5 bin 227 lira 56 kuruşa yükselen tarım Bağkur'u sigortası primindeki artışın bir kısmı, SSK çalışanlarında işverene verilecek desteğe benzer şekilde devlet tarafından karşılanmalıdır.

Bu şekilde bir düzenleme yapılmazsa, muafiyet kapsamına girmek istemeyen ve prim ödeyerek emekli olmak isteyen çiftçilerimiz, emeklilik hakkını elde etmekte zorlanacaktır."

En son açıklanan 2015 Eylül ayı istihdam rakamlarına göre, tarımda 5 milyon 825 bin kişinin istihdam edildiğini, bu rakamın 64 bininin işveren, 821 bininin ücretli ve yevmiyeli, 2 milyon 137 bininin kendi hesabına çalışan, 2 milyon 804 bininin ise ücretsiz aile işçisi konumunda çalıştığını vurgulayan Bayraktar, 2015 yılı Haziran ayı verilerine göre de tarım Bağkurlu sigortalı sayısının 833 bin 523, sigortalı tarım çalışanı sayısının ise 31 bin 224'de kaldığını belirtti.

Tarımdaki sigorta kayıt dışılığı çok yüksek

Tarımda 2015 Haziran ayında 5 milyon 998 bin olan istihdama göre, tarım Bağkurlu ve tarım sigortalı sayısının sadece 864 bin 747'de kaldığına, oranının yüzde 14,4'ü ancak bulduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“Sigortalı sayısının artması için, primler ödenebilecek miktarda olmalıdır. Kırsaldan kente göçün nedenlerinden biri de sosyal güvenliktir. Gayet doğal bir şekilde, çiftçilerimiz, hem ekonomik hem de sosyal bakımdan bugününü ve yarınını güvence altına almak istemektedir. Sigorta primi sorununa ivedi olarak çözüm bulunmalıdır. Tarımda çok yüksek olan sigorta kayıt dışılık oranı, bu sorun çözülmezse düşürülemez. Sigortalı olan çiftçilerimiz de sigorta primlerini ödeyemez. Kayıt dışılığı azaltmak için, tarım Bağkur'u SGK primi ödenebilir miktarda olmalıdır. SSK kapsamında işçi çalıştıran işverenlere yapılacak devlet desteği, tarım Bağkurlularını da kapsamalıdır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarim bağkurluyum
Tarim bağkurluyum - 6 yıl Önce

Bu pirmleri kim belirliyor neye baz alınarak her alti ayda zam yopiyor çifçi olarak şaşkınım

sgk
sgk - 6 yıl Önce

Çiftciyi savunacak oda yok

- 6 yıl Önce

Ne kadar aymaz bir insandır bu böyle,herseye veryansın eder ,papagan gibi söylenir durur. ziraat odasına yılda bir kere ugruyoruz onda da vermedikleri hizmetin aidatını alıyolar, o aldıgınız paralar maaşlar haram zıkkım olsun hepinize, gidin dava açın ne için orda oturuyosunuz diycem ama oturmuyosunuz yüzbinlik arabalarla gününüzü gün ediyosunuz, yiyin bakalım, bogazınızda değil bagırsaınız da kalsın .ıcamayın ınsallah.

- 6 yıl Önce

Vuran çiftçi ye vuruyor. Ne de olsa saf gariban köylü çocugu.

çiftciye darbe
çiftciye darbe - 6 yıl Önce

gün gelir ne tarım nede tarımda çalışacak insan kalır bizde gide şehirde yaşarız çiftçiye sizin baktınız gibi bakar köylü milletin efendisi der geçeriz

ciftci
ciftci - 6 yıl Önce

Tabi siz söz verdiniz sizin sözlerinizi vaatlerinizi kim tutcak çiftçi yüklenin elbet ezilen allah görür

Milletvekili oturduğu yerden 2 yılda emekli olacak gariban çiftçi 435 lira prim ödeyecek bu mudur milliyetçilik yaziklarim olsun
Milletvekili oturduğu yerden 2 yılda emekli olacak gariban çiftçi 435 lira prim ödeyecek bu mudur milliyetçilik yaziklarim olsun - 6 yıl Önce

felaket zam
felaket zam - 6 yıl Önce

Çifçi işi çok zor