" />

Çiftçiye alternatif ürün! Hububata göre 10 kat fazla gelir

Diyarbakır'da ilk defa bezelye üretiminin yapıldığını belirten Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, alınan verilerin de çiftçi adına sevindirici olduğunu kaydetti. 500 metrekarelik bir alandan 1 ton 300 kilogram civarında dekara bir verim elde edildiğini kaydeden Atalar, "bu da oldukça iyi bir rakam. Hububat tarımına göre 10 katı daha fazla gelir anlamına gelmektedir" dedi.

Çiftçiye alternatif ürün! Hububata göre 10 kat fazla gelir
banner200
banner217

Diyarbakır'da ilk defa bezelye üretimi; Kocaköy ilçesinde yapıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Baklagil sebzeleri içinde yer alan, insan sağlığı için önemli bir yere sahip olan ve Diyarbakır'da ilk defa yetiştirilen bezelyelerin hasat edilmesi nedeni ile bezelye tarla günü etkinliği düzenledi.

Kocaköy İlçesi Kaya Mahallesinde13 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen etkinliğe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yusuf Turhan, Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Zana Altaş, Ziraat Mühendisleri ve çiftçiler iştirak etti.

Hububata Göre 10 Kat Fazla Gelir

Bezelyelerin hasat edilmesinden önce bir açıklama yapan İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, bezelyenin Diyarbakır'da yetiştirilebileceği yönünde bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bu çalışma kapsamında Kocaköy'de rondo isimli bezelye çeşidinin denemesinin yapıldığını belirten Atalar, şunları kaydetti:

“500 metrekarelik bir alanda bu çalışma yapıldı. Alınan ilk verilere göre 1 ton 300 kilogram civarında dekara bir verim elde edildi, bu da oldukça iyi bir rakam. Bu nedenle, elde edilecek geliri hesapladığımız zaman, çiftçiden çıkış maliyeti olarak 2 liranın üzerinde bir fiyatla çıktığında dekara 2 bin lira net kar demektir.

Tarım Alanının Parçalı Olduğu Alanlarda Yetiştiriliyor

Bu da bölgedeki hububat tarımına göre 10 katı daha fazla gelir anlamına gelmektedir. Artık bu bölgede de özellikle dar alanlar, tarım arazilerinin küçük olduğu, parçalı olduğu böyle yerlerde alternatif ürünlerin içerisine bezelyenin de girdiğini görmekten memnun olduk.

Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde insanların doğdukları yerde doydukları zaman başka yerlere gitmesine gerek kalmamaktadır. Zaten amaç da budur. Küçük arazilerde daha yüksek gelir elde etmek amacıyla bu bölgeleri, özellikle kuzey ilçelerimizde meyveciliği geliştirmeye çalışıyoruz. Buralarda çeşitli projeler uyguluyoruz.

Hem Bakanlığımız kaynaklarını, GAP İdaresi'nden sağladığımız kaynakları, Diyarbakır, Batman, Siirt Kalkınma Projesi kapsamında sağladığımız kaynakları, Özel İdareler faaliyetteyken buradan sağladığımız kaynakları kullanarak yüzde 50, 70 ve yüzde 100 olmak üzere hibe sağlayarak buralarda meyve bahçeleri tesis ettik.

Hububat tarımı Diyarbakır bölgesinde ana tarım olarak önümüze çıkmaktadır, bu tarıma göre 8 ila 10, yerine göre 20 kata kadar daha fazla gelir getirecek bu ürünleri yetiştirilmesini sağlamak suretiyle çiftçilerimizi bu bölgede daha iyi şartlarda yaşamasını temin etmeye çalışıyoruz"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251