Çiftçinin durumunu anlatan rakam: 16 yılda 190 kat arttı!

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, çiftçinin son 16 yılda kredi borcunun 190 kat artarak 530 milyon liradan 100 milyar liraya çıktığını kaydetti.

Çiftçinin durumunu anlatan rakam: 16 yılda 190 kat arttı!
banner200

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçe görüşmesinde, çiftçinin artan borçları gündem oldu. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, çiftçinin çok zor durumda olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çiftçinin kredi borçları 2002 yılında sadece 530 milyon lirayken, BDDK verilerine göre, 2018 yılı Eylül ayı itibarıyla 100,5 milyar liraya çıkmıştır. Çiftçinin kredi borçlarında on altı yılda 190 kat artış vardır. Çiftçimiz, bankadan bankaya kredi kuyruklarında, maalesef, kredi alma çabası içerisindedir. İpoteksiz arazi kalmamıştır. Ürettiği ürünü değerinde satamayan ve başta mazot ve gübre olmak üzere yüksek girdi maliyetleriyle beli bükülen, bankalara olan kredi borçları katlanarak artan çiftçimiz çok zor durumdadır.

Çiftçilerimiz, bankaların dışında, tarım krediye borçludur, petrolcüye borçludur, gübreciye borçludur, yemciye borçludur, tohumcuya bor çludur, bakkala borçludur, her tarafa borcu bulunmaktadır. Ağır girdi maliyetlerinin altında ezilen çiftçimizin üretimi sürdürebilecek gücü de kalmamıştır. Çiftçilerimiz, hasat dönemini gelir elde etmek için değil, mahkûm oldukları borçlarını ödeyebilecekleri bir zaman olarak görmektedirler.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

sevgili vekilim bu anlatmış oldugunuz durum tespiti doğrudur.ama çare size düşen bizi kurtarmanız.

- 3 yıl Önce

çifçi bitttiii.kan ağlıyor.tüm çiftçilerin bankalara olan borçlarını silin memurun kini silin işçininkini silin emeklininkini silin türkiyeye temiz sıfırdan bir sayfa açın bakın ülke nasıl yükseliyor.herşey hükümetin elinde sil kardeşim ondan sonra sür piyasaya parayı

- 3 yıl Önce

Sayın vekilim çok doğru söylemişsin iz ama dış güçlerin istediği bu ne diyor başkanımız cari açığa rağmen ucuz et yani türk çiftçisi sen git dış güç çiftçisi gelsin alın size ucuz et bulunsa yiyin mundar etleri kardeşim dış güçlerde kesimler şoklama ile yapılıyor yanı önce Elektirik şok verilip hay bayıltıp kesiliyor İslam dininde bu haramdır bazı hocalar buksede

banner251