Çiftçinin AKP’lisi, MHP’lisi, CHP’lisi olmaz!

Bursa Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde yaşanan dolu felaketinde zarara uğrayan çiftçilerin sorunlarının araştırılarak mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili CHP'nin TBMM'de verdiği araştırma önergesi AK Parti'nin oylarıyla reddedildi.

Çiftçinin AKP’lisi, MHP’lisi, CHP’lisi olmaz!
banner200
banner217

CHP adına Genel Kurul'da konuşan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, verdikleri araştırma önergesinin siyasal ve ideolojik olmadığını, çiftçilerin ve üreticilerin mağduriyetinin giderilmesine yönelik olduğunu ifade etti.

1350 çiftçinin bütün ürettiklerinin yok olduğuna değinen Sarıbal "Çiftçinin Akp'lisi, Mhp'lisi ya da Chp'lisi olmaz. Bu insanlar bizim insanımız bu topraklar bizim topraklarımız. Ancak MHP verdiğimiz önergeye destek verirken AKP karşı çıkarak hayır oyu verdi. Biz halkımızı seçtik AKP ise popülizmi tercih etti. Dolu AKP'li, MHP'li, CHP'li ayırmaz. Bu hepimizin toprağı bu hepimizin çiftçisi" dedi.

100 BİN DEKAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

Genel kurulda tarlalarda yaşanan zararla ilgili fotoğraflar da gösteren Orhan Sarıbal "Domateste 32 bin dönüm alan zarar gördü. Biber, 21 bin dekar alanda zarar gördü. Mısır, 20 bin dekarda zarar gördü. Kavun, 10 bin dekarda zarar gördü. Karpuz, 10 bin dekarda zarar gördü. Tarla ürünü 340 bin ton yaş meyve sebze yok oldu. Pancar, nohut, zeytin, yonca zarar gördü. Bunu da en net şekliyle ifade ettik. Görsünler diye bu mağduriyetin fotoğraflarını da gösterdik. Ancak bir kez daha görülüyor ki çiftçilerimiz AKP'nin umurunda değil.

Sarıbal'ın açıklamalarının satır başları şu şekilde

TARLALARDAKİ ÜRÜNLERİN TAMAMI YOK OLDU

Domates, Karacabey ve Türkiye için çok önemli, özellikle salça sanayi domatesinde Karacabey ve Mustafakemalpaşa Türkiye üretiminin yüzde 50'sini içermektedir. 1.350 çiftçi etkilenmiştir, 1.350 çiftçinin hemen hemen tümünün bu tarihten sonra yeniden bir ürün üretme imkânı kalmamıştır. Tarih hemen hemen Temmuz'un sonu. Temmuz'un sonu demek, bir ay yaz ayı var demek. Bir ay yaz demek, hiçbir ürünün ekilip yeniden üretilmesi artık söz konusu değildir.

AKP MİLLETİ DEĞİL MİLLETE KÜFÜR EDEN İŞADAMLARINI SEVİYOR

Bu üreticiler bu ürünleri üretebilmek için ciddi masraf yaptılar; tohum, ilaç, gübre, sürüm, işçilik. Çok ciddi anlamda, 230 milyon TL gibi tarla fiyatlarıyla olan zarar ama maliyet açısından 200 milyon TL gibi bir masraf söz konusu. Bu masrafları da % 54 mazot, % 50 elektrik ve % 18 ilaç vergisi ödeyen çiftçiye devletin elinin uzatılmasını talep ettik. Millete küfür eden işadamının 420 milyonluk vergi borcunu sıfırlayan Akp, binlerce çiftçinin zararının karşılanması için verilecek 200 milyonu ise çok gördü. Çok net ifade etmek isterim ki Akp milleti değil millete küfür edenleri seviyor."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tarimdanhaber'e de baskı mı var nedir,haberin başlığı değişmiş.

- 3 yıl Önce

Sıkıntı yok. Gözümüz var görüyoruz kulağımız var duyuyoruz dilimiz var susmuyoruz,Allah'a çok şükür.

hakan arkadaşa destek
hakan arkadaşa destek - 3 yıl Önce

tarımdan habere baskı var. çünkü bir ay önce günay kaya haberini kaldırdı yada kaldırmak zorunda kaldı.

bunu haber yapmanız iyi oldu
bunu haber yapmanız iyi oldu - 3 yıl Önce

Bunu haber yapmanız iyi oldu şimdi ne kadar tanıdığım insan varsa bunu göstereceğim ve üretim reformu yapmayan iş adamlarına bakan devlet yetkilileri görecek ve her bölgede sosyal medyadan tarım bülteni kurucam fiyatları biz belirleriz pazarlığı siz yaparsınız bakalım kim kazanıcak iş adamları biz toprak kaybetmiyeceğiz ama sizin çok güvendiğiniz servetiniz eriyecek çünkü topluma değil sadece kendi çıkarlarınız uğruna savaşan insanlar olduğunuz için bunu yapmak zorundayız borcunuz varsa gümleyin sizde beter olun :) iç piyasaya çalışırız bizde sadece pazarcılara halk yiyebilir tek bir mala kurban edicez ne kadar sanayici varsa çok toprak sahibi insanlarında yerini kiraya biz tutarız sıkıntı Yok ama sanayiciye değil hayvancıya :) ve halka:)

banner151

banner251