Çiftçilerin toplam borcu ne kadar?

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, çiftçilerin kullandığı kredi ve ödenmeyen kredi borçları ile ilgili TBMM Başkanlığına kapsamlı bir soru önergesi verdi. Durmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, çiftçinin en önemli sorununu Meclis gündemine taşıdı.

banner247
Çiftçilerin toplam borcu ne kadar?
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Konuyla ilgili olarak Bakan Çelik'e 15 soru yönelten Durmaz, tarımsal kredi almak suretiyle borçlanan toplam çiftçi sayısı ile çiftçilerin toplam borç miktarının ne kadar olduğunu sordu.

CHP'li Durmaz, hazırladığı önergede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten şu soruların yanıtlanmasını istedi.

1- Tarımsal kredi almak suretiyle borçlanan toplam çiftçi sayısı kaçtır?

2- Kredi borçları sebebiyle mülküne haciz gelen çiftçi sayısı kaçtır? Bu sayı, oransal olarak, son 10 yıllık zaman diliminde nasıl bir seyir izlemiştir?

3- Özel ve kamu bankalarına ve tarım kredi kooperatifine borçlu çiftçi sayısı kaçtır?

4- Çiftçilerin toplam borç miktarı ne kadardır?

5- Kredi borcunu ödeyemeyen çiftçinin borçlarını ertelemeyi düşünüyor musunuz?

6- Kamu ve özel bankalara borcunu ödeyemeyen çiftçinin, esnaf ve vatandaşların ne kadarının toprakları bankalara gitmiştir? İpotekli tarımsal arazi miktarı kaçtır?

7- Çiftçinin ve köylünün borç yükü altında, ekonomik sıkıntı içinde olduğuna dikkat çekerek, tarım sektörüne yönelik kapsamlı bir üretim desteği planlaması yapmayı düşünüyor musunuz?

8- Elektrik faturasını ödeyemeyen çiftçinin elektriği kesilmekte ve haftalarca sulama yapılamamaktadır. Bu anlamda tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının yapılandırılması için girişimde bulunacak mısınız?

9- Tokat ve ilçelerinde tarım arazilerini korumak, üretimi arttırmak için çalışmalarınız nelerdir? Önümüzdeki süreçte bölgesel ölçekte bir planlama söz konusu mudur?

10- Tokat özelinde kredi borcu olan çiftçi sayısı kaçtır? Bu sayının ülke genelindeki borçlu çiftçi sayısına göre oranı nedir? Borçların uzun vadeli yapılandırılması hakkında bir çalışmanız var mıdır?

11- Haciz tehdidiyle karşı karşıya kalan çiftçinin yabancı bankalara olan borcu ne kadardır? Özel bankalara ipotekli tarla ve arazilerin sayısı nedir?

12- Üreticilerin, gübre ve tohum için tefecilere borçlandığı doğru mudur? Üreticinin borçlanmayla üretim yapmaya çalışması doğru mudur?

13- Bu konuda üreticiye destek sunmayı, borçları yapılandırmayı ya da ertelemeyi düşünüyor musunuz?

14- Borçlu üretici için devlet hibe destekleri vermeyi düşünüyor musunuz?

15- Bankaların çiftçi kayıt sistemindeki bilgileri elde ettiği doğru mudur? Çiftçi kayıt sistemi nasıl tutulmaktadır? Güvenliği hangi kurumlarca denetlenmektedir?


YORUM EKLE
YORUMLAR
Gubre
Gubre - 3 yıl Önce

Gubre fiyat lari 800 den 1180 oldu sormadınız. Elektirik. Mazot. Tu. Niye sormadınız.

- 3 yıl Önce

Ağrı tarım kredi çiftçilerin borçlarını yapılandırırken üstüne % 20 ye yakın faiz uygulaması yapıyor... böyle tefeci zihniyeti yerin dibine batsın

Hazine araziler
Hazine araziler - 3 yıl Önce

Hazine arazileri ne zaman satışa çıkacak çiftçi perişan çks yok banka kredi vermiyor rezil olduk

bize hangi makam sahip çıkacak
bize hangi makam sahip çıkacak - 3 yıl Önce

Derdimizi anlayacak bize sahip çıkacak bir makam bulamadık 2014 yılından beri sabit yatırımı ve ekipman alımı tamamlandığı halde canlı demirbaş alımlarımlarımız neden engellendi hibesi ve desteği olmuyan geri ödemeli Kıredilerimiz neden ödenmedi TDAŞ elektiriğimizi kesti depodaki malzemelerimiz şaibeli soyuldu.ödemelerimiz yapılmayarak piyasaya tefeciye borçlandık yetmediği gibi bilinçli olarak zamanında talepte bulunduğumuz borç erteleme talebimiz dikkate alınmadı icraya verildik. Derdimizi anlatmadığımız makam kalmadı Cumhur başkanımıza yazdık başbakanımıza yazdık bakan beye yazdık bakan yardımcısı müsteşar genel müdür genel müdür. Yardımcısı Vel hasıl baş vurmadığımız yer kalmadı nafile bir sonuç alamadık yapılan tesislerimizi kaderine t

Tamamlanması engellenen ytrm
Tamamlanması engellenen ytrm - 3 yıl Önce

Yapılan tüm girişimlerimiz maalesef sonuçsuz kaldı üç yıldır kaderine terkedilen tesisler en son dün bir doğa afeti geçirdi yoğun yağan kar nedeniyle süt sağım ünitesinde çökme oldu yaklaşık. 800.000.00 tl civarında bir zarar oluştu derdimizi kime anlatalım kim bize sahip çıkacak bir tarafta işletmeye geçmesi engellenen yatırım icra Elektirik kesintisi afet nolacak halimiz bu ülkenin sahibi kim kim bize sahip çıkacak kooperatif üyeleri

Bela faiz
Bela faiz - 3 yıl Önce

Çok üretici ürettiği ürünü satamıyor pazar bulamıyor düşük fiyattan satılıyor borçlanıyor şu an Faizler yüzde 20 yüzde 30 arası Çiftçi idare edilmiyor haciz Başlatılıyor gerçekten Çiftçi zor durumda tarım çok zor durumda tarım sektöründe çalışan para kazanan hepsi kravatı takım elbiseli taytlı mevki makam sahibi kişiler yoksa çiftçilik tamamen hikaye Çiftçi bildirilmiştir faiz altında ezilmiştir çiftçiye yapılabilecek en büyük destek Faizin ortadan kaldırılmasıdır

tarim kredi borclar hakkında
tarim kredi borclar hakkında - 3 yıl Önce

Gerçekten borclarimizi ödeyemez hale geldik devlet bizim gibi ciftciler e yardım eli uzatmasi lazım ciftciler cok zor durumda borcumuzu odeyemiyoruz 15 sene önce mısır 500 tl bugün de aynı şekilde nasıl para kazanıp borç ödeyecek mozot desen aynı gübre tohum aynı şekilde bu iş olmaz Sata Sata tarim kredi banka borcu neyi odecek ciftciler Türk ciftcisine bir şey yok 2002 yilindan bugüne kadar millet vekili maaslariniza kaç defa zam yaptiniz hatirliyonuzmu artık yeter aynaya bakin belki kendinize gelip insafa gelirsiniz size o gunden bu güne kadar oy verdik zehir zikkim olsun daha çok söylenecek söz var ama bu kadarla yetinin

- 3 yıl Önce

vadesi geçen borçlar neden yapılandırılmıyor tarım kredi kop bizi mahvetti

banner248
banner151