Çiftçiler sokağa çıkma yasağından muaf!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama yaptı. Pakdemirli, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunan çiftçilerin, üreticilerin ve gıda sektörünün sokağa çıkma yasağından muaf tutulan gruba dahil edildiğini duyurdu.

Çiftçiler sokağa çıkma yasağından muaf!
banner200

Pakdemirli, bu hafta sonu ikinci kez uygulanacak sokağa çıkma yasağı önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, gıda tedarikinde ya da tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunan çiftçilerin, üreticilerin ve gıda sektörünün sokağa çıkma yasağından muaf tutulan gruba dahil edildiği belirtildi.

Pakdemirli, sokağa çıkma yasağı muafiyet kapsamına alınan gruplar şu şekilde; "Reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan (et, balık, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri) grupların ünitelerinde çalışanlar ile un ve makarna sektöründe çalışanlar, hafta sonu üretimlerine devam edebilecekler. Perakende sektöründe de sorun yaşanmaması için pazar akşamı saat 18.00'den sonra haller ve marketlerin depoları, mal kabul üniteleri açık olacak. Buralarda çalışanlar, iş yerlerine ulaşımda sorun yaşamayacaklar. Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da veteriner hekimlerimiz, hafta sonu uygulanacak olan iki günlük sokağa çıkma yasağı kapsamının dışında olacaklardır. İl ve ilçelerde, köylerimizde üreticimize ve besicimize ulaşımda bir problem yaşamayacaklar. Veteriner hekimlerimize ait klinik, poliklinik, hastaneler ve veteriner hekimlik hizmeti veren özel kuruluşlar ve çalışanları hafta sonu hizmet vermeye devam edebilecekler. Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağının, genelge ile istisnai kapsamında olacak bir grup da Tarım ve Hayvancılık üretimindeki çiftçilerimiz. Bu vatandaşlarımız da üretimlerini aksatmadan devam edebileceklerdir. Aynı şekilde, Mevsimlik İşçilerimizin koordinasyonu il valilerimize verilmiştir. Hijyen ve sağlık önemleri, il ve ilçe pandemi kurullarınca takip edilmektedir. Barınma ve diğer ihtiyaçlara ilişkin önlemleri almaya da devam ediyoruz."

Bakan Pakdemirli, üretimin aksamaması için gerekli ihtimamın gösterileceğini ancak üreticiler veya veteriner hekimlerin bulundukları yerlerde herhangi bir sıkıntı olması halinde Mülki Amirlere (Kaymakamlık, Valilik, Tarım ve Orman İl, ilçe Müdürlükleri) başvurabileceklerini de belirtti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 22:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Busezon
Busezon - 2 yıl Önce

Tarım bakanlığı ne iş yapar?
Allah aşkına birgün ćik da ekrana bakanlığa geldiğiniz günden bugüne kadar neler yaptınız anlatın,tabi varsa yaptığınız tek bir şey.....bence en beceriksiz bakan.

osman yilmaz
osman yilmaz - 2 yıl Önce

tesekkur ederiz sayin bakanimiza bizlerde uretmeye devam edebilelim tum ciftcilerimize 2020 misir ekimi hayirlar ve bereket getirmesi dilegimle

Mehmet naz
Mehmet naz - 2 yıl Önce

Sayın bakan köyümüzde arazimizi ekime hazırlamak ve akabinde ekmek için kaymakamlığa gidip seyhat belgesi alma talebim oldu kabul edilmedi beyan ve acıklamalarında diyorsunuzki bir metre dahi yerimiz boş kalmasın biz oraya gidip ekip bicmezsek bu nasıl olacak .

Nurdoğan Sipki
Nurdoğan Sipki - 2 yıl Önce

Tarim ilçe müdürlüklerinden aldığımız cks lerle dişeti cikmamiz sağlanmalı konturol noktalarında ibraz etmemiz yeterli olmali

Hadi yorulmaz
Hadi yorulmaz - 2 yıl Önce

Git istifa et.

Bahtı tosun
Bahtı tosun - 2 yıl Önce

Yav bırakında gıdıp bağımızı bahcemızı ekelım bıcelım yapalım tıkmışsınız bızı ıstanbulda dört duvar arasına cıftcı serbest nasıl yanı

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tarım Müdürlüğüne gittim şuanki oradayım genelge gelmedi neyapacağımızı bilmiyoruz dediler Acil Bilgi sayın bakanım

Mevlüt Solak
Mevlüt Solak - 2 yıl Önce

Teşekkür. Ederim. Bakanım


banner151

banner251