" />

Çiftçi ürün ekti borç biçti! Çitçinin bankaya borcu 13 yılda 16,5 kat arttı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, çiftçilerin bankalara olan borçlarının her yıl artarak, katlandığını söyledi. birçok çiftçinin durumunun iyi olmadığının altın çizen Karakaya, “2004 yılında çiftçilerimizin bankalara toplam kredi borcu 5 milyar iken 2017 yılı Eylül ayında 82 milyarı aşmış durumdadır" dedi.

Çiftçi ürün ekti borç biçti! Çitçinin bankaya borcu 13 yılda 16,5 kat arttı
banner200

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Karakaya, bu yıl içerisinde doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin sorunlarını anlattı. Başta Adana olmak üzere Mersin, Osmaniye, Hatay ve civar illerde Ocak ayında şiddetli don olayının yaşandığını söyleyen Karakaya, “Mayıs ayında şiddetli yağmur ve oldu, Temmuz ayında 50 dereceyi bulan şiddetli sıcak ve poyraz maalesef narenciye, pamuk, kavun, karpuz gibi birçok tarım ürününde büyük zararlara neden oldu. Bu nedenle afetzede çiftçilerimiz bugünlerde dört gözle Ankara 'dan, hükümetten, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gelecek bir haber beklemektedir" dedi.

“ÇİFTÇİNİN BORCU 16.4 KATINA ÇIKMITIR"

Karakaya, doğal afetten zarar gören çiftçilerin durumlarının iyi olmadığını ve borçlarının yıldan yıla katlandığını ifade ederek, “2004 yılında çiftçilerimizin bankalara toplam kredi borcu 5 milyar iken 2017 yılı Eylül ayında 82 milyarı aşmış durumdadır. Tablo 16,4 katına çıkmıştır. Aynı dönemde tarımsal hasıla, yani gelirler 4.3 katına çıkabilmiştir. 2004 yılında çiftçilerimizin borçlarının gelirlerine oranı yüzde 9 iken bugün bu oran yüzde 50'ye yaklaşmıştır. Bu sadece bankalara olan borca göre yapılmış bir hesaplamadır. Gerçek durum ise çok daha kötüdür" dedi. Karakaya, döviz kurunun yukarı doğru artmasının toplumu etkilediğini belirtti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251