Çiftçi üretimden niye vazgeçer ki?

Özgür Gündem'den Abdullah Aysu, dünkü köşesinde müdahale alım fiyatları üzerinden çiftçinin içinde bulunduğu duruma dikkat çekti.

Çiftçi üretimden niye vazgeçer ki?
banner282

Ziraat Mühendisleri Odası'nın verilerine atıf yaparak, müdahale alım fiyatlarının yetersizliğine dikkat çeken Aysu, çiftçinin maliyetlerini artıran farklı bir unsura da işaret etti. Son yağışların buğdayda septoria, pas, küllenme ve yaprak leke hastalıklarının çıkmasına neden olduğunu bildiren Aysu, bunun da maliyetleri yükselttiğini kaydetti.

AÇIKLANAN FİYATLA ELE GEÇEN PARA AYNI OLMUYOR!

Aysu, yazısında şunları kaydetti: Buğday çiftçisinin derdi bunlarla bitmiyor elbette. 2015 yılında girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle uygun tohum, ilaç ve yeterince gübre kullanamayan çiftçinin ürettiği buğdayların kalitesi nedeniyle yüzde 80'nin TMO'nun açıkladığı başfiyatı tutturma ihtimali yok. Ayrıca çiftçi tarafından TMO ve tüccara teslim edilen ürünlerden yapılan kesintiler de (brüt üzerinden alınan stopaj, borsa tescil ücreti, nakliye, kantariye, hamaliye vs.) dikkate alındığında birinci kalite buğdayın fiyatı yüzde 3-4 aşağıya inmiş oluyor. Yani açıklanan fiyat ile çiftçinin eline geçen fiyat aynı olmuyor. Arada çok fark var.

KAZANAN ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN NİYE VAZGEÇER Kİ!

Bir başka gerçek de şu: Türkiye'nin ekilebilir tarım arazisi 23,9 milyon hektar, 4 milyon hektar alanı boş bırakılmış durumda. Çiftçiler ekmiyor, üretimden vazgeçiyor. TMO açıkladığı buğday fiyatlarıyla çiftçinin yüzde 50 civarında bir kazanç elde ettiğini söylüyor. Ziraat Mühendisleri İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “Ürününden yüzde 50 kazanan çiftçi üretimden vazgeçer mi?" diyor. Sahi kazanan çiftçi üretimden niye vazgeçer ki?"

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

Cevap sorunun basinda zaten. Çiftçi kazansa eker. Ekmiyosa, ekim alani azaliyosa demek ki kazanc yok. Daha malı ofise döktüğün anda , bugdayin cinsi kalitesi ne olursa olsun, ton basina 21 tl kesinti yapan Tmo'nun yalanlarini sevsinler. %50 kazançmış. her sene tekrar ve tekrar sadece gözü havada olan,bir dolu yağişinda , bir don vuruşunda bütün emeği çöpe giden çiftçinin aldiği riskin karsiliği %50 olamaz.Kaldi ki böyle bir kar oranı filan yok bu işte,insanlara beyinsiz muamelesi yapmaktan vazgecin. Kuldan utanmiyosunuz bari Allah'tan korkun .

maliyet
maliyet - 7 yıl Önce

Kazanan isci uretimden neden vazgecece diyorsunuz nedenler sunlar
1;mazo lt 4 e yakin
2;tohum 1.5-2 tl arasinda
3;bicer dover dekara 120tl aliyor
Aldigin bugdayin kg fiyati 500 krs ile 700 krs buna bakarsa cifci neden ugretimden vazgecmesin

- 7 yıl Önce

Cok dogru bir yorum tarla 2 sene bekliyor %50olsa ne fayde. Aldigi fiyat masrafi karsilemiyor benim bicerim var tiraktor var ama malyet taban yapiyor 12senedir cifcinin cani agliyor helal alin teri bu meslekte cifci ataturk. Neguzelsoylemisti miletin efendisi simdi cifci miletin kolesi olmus

çiftçi
çiftçi - 7 yıl Önce

Sevgili büyük lerin ben erzincan çevresinden çiftci önceden yorgun ölüyordu şimdi ise borç lu ölüyor mazot el yakıyor gübreye güç yetmiyor mahsülün pazarı yok iki çapulcunun elinde onlar ne diyorsa o oluyor oturdukları yerden para kazanıyorlar hemde çifçiden daha çok lütfen buna bir dur diyin