" />

Çiftçi dolandırılıyor!

Toprak analiz laboratuvarları ile ilgili olarak bir çiftçi kardeşimizden gelen uyarı mailini aynen yayınlıyoruz. Çiftçi kardeşimiz mailinde Bakan Çelik'e seslenerek, şunları kaydetti: "200 civarı toprak analiz laboratuvarı rant sağlayacak diye milyonlarca çiftçinin mağdur edilmesi biran önce engellenmeli. İvedilikle il, ilçe tarım müdürlükleri bilgilendirilip muhtarlarla iletişime geçmeleri sağlanmalı, toprak analizi yapılmayacağı duyurulmalıdır."

Çiftçi dolandırılıyor!
banner200

Toprak analiz laboratuvarları ile ilgili olarak çiftçi kardeşimizden Tarımdan Haber'e gelen mail şöyle:

"Önceki yıllarda çiftçilere gübre mazot ve toprak analiz desteği adı altında destekleme ödemesi yapılırken, 2016 yılında çıkartılan genelge ile toprak analizi mecburiyeti kaldırılıp çiftçilerin gübre ve mazot desteğinden direk faydalanması sağlanmıştır.

22 eylül tarihinde analiz laboratuvarlarından gelen baskı üzerine bakanlığın sayfasında haber yayınlanmış 2017 yılı için çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilere yeniden toprak analizi yaptıracakları belirtilmiştir.

Habere göre; ÇKS ye kayıtlı üreticiler tohum toprağa düşmeden 50 da dan büyük arazilerini analiz yaptırmaları yoksa gübre desteği alamayacakları, ayrıca daha önceki yıllarda dekar başına üreticiye yapılan toprak analiz ek destekleme ödemesinin çiftçiye değil laboratuvara yapılacağı şeklindeydi.

Haber yapılmasına rağmen genelgesi yayınlanmamış, İlçe Tarım Müdürlüklerine sorduğumuzda şu an bir genelge gelmedi analiz yaptırmanıza gerek yok cevabı alınmıştır. Fakat bu haberi fırsat bilen bazı toprak analiz laboratuvarları köyleri gezerek 30-40 TL ücret talep ederek çiftçilere analiz yaptırmaları gerektiğini yoksa gübre desteğini alamayacakları konusunda çiftçilere baskı yapmaktadırlar.

Laboratuvarlara gübremizi atıp ekilişi yaptık ve analiz ücretlerini destekleme şeklinde devlet sizlere ödeyecek denildiğinde ise ekiliş yapılan tarlalardanda numune alacaklarını ve bakanlığın ödeyeceği destek yetersiz deyip üreticiden o yüzden para talep ettiklerini belirtmektedirler.

Şimdi Sormak Lazım…

Hiç bir genelge olmadan toprak analiz laboratuvarlarının çiftçiye baskı yapması doğru mudur?

Toprak analizinin amacı doğru ve yeterli gübreyi tayin etmekse, üreticiler gübresini atıp ekilişi bitirdiğine göre gübreli tarladan alınacak toprak analizi neyi hedeflemektedir?

Bakanlık laboratuvarlara destekleme ödemesi yapacaksa, üreticiden neden para talep edilmektedir?

Sayın Bakanımız Faruk Çelik'den ricamız; 200 civarı toprak analiz laboratuvarı rant sağlayacak diye milyonlarca çiftçinin mağdur edilmesi biran önce engellenmeli, İvedilikle İl, İlçe tarım müdürlükleri bilgilendirilip muhtarlarla iletişime geçmeleri sağlanmalı, toprak analizi yapılmayacağı duyurulmalıdır."

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerçekten Dolandırılıyor
Gerçekten Dolandırılıyor - 5 yıl Önce

Çiftçi kardeşimiz çok doğru yazmış, laboratuvar derneği başkanı lafı dolandırmış.
Şimdi gübresi atılıp ekilmiş tarlalardan numune alındığını yalanlayamamış ve üst gübresi için analiz yapıldığı sunusunu ortaya atmıştır.
Devletden destekleme alacaklarına değinmemiş, çiftçiden para talep ettiklerini inkar etmemiştir.
Bakanımızın açıklaması destekleme sisteminde değişikliğe gidileceği yönündedir (mazot , havza) yani 2017 destekleme sisteminde değişiklik olacaktır. Bakanımızdan Allah razı olsun.
Ama fırsatçılarada imkan vermesin.
Ayrıca 2017 de çıkartılacak genelgeden laboratuvarlar nasıl bu kadar emin konuşuyor, demekki baskı yaptıkları biryerler var.
Çiftçinin üzerinde daha fazla kambur olunmasın

Bakanım Kulak Ver
Bakanım Kulak Ver - 5 yıl Önce

Çiftçi kardeşime sesimizi dile getirdiği için teşekkür ederiz. 30 TL para talep edilip analiz yapılıyor. Ve topraklar kuralına uygun olmadan tek noktadan alınıp gidiliyor. Bakanımız çiftçinin sesine mutlaka kulak verip bu usulsüz analiz işini iptal edecektir.

- 5 yıl Önce

30lira isteyenler insafsizin insaflisiymis, bizden 70 tl istiyolar. Dekar basina 1 lira analiz parasi ver, 30 40 kurus destegin kesintisi, sonra biz ciftciye 2.5 lira dekara destek veriyoz. he anam he veriyosunuz. tefeci gibisiniz 1 verip 10 aliyosunuz ,sonra milli tarimmis, yemeyin bizi efendiler ! kimse salak degil.

genc cifci
genc cifci - 5 yıl Önce

Sayin büyük leri size soruyorum ben bir cifciyim bize devletin verdigi koyundan cikti şidiyse merinos koyun verecegiz diyor lar ama bize akkaraman koyun cikti tigem tarim dakani diyo tarim bakanligi ise tigem biyo merinos koyunu bu cografyada yaşasa bile biz bukoyunlardan kuzu alamayiz kişi kuru soguk yazi kavurucu sicak sayin büyüklerim size soruyorum ben ışimi birakip köye göctum şidi ne olacak devlet sözüzünü yerine getirmıs olacak bu yörenin köyünu akkaraman hic burda merinos koyunu yaşamadi ?

banner251