Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? İşte detaylar!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili detayları açıkladı.

Çiftçi borçları nasıl yapılandırılacak? İşte detaylar!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yaptığı açıklamalara göre, çiftçinin 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle muaccel hale gelen Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak.

42 BİN 87 ÇİFTÇİ YARARLANACAK

Uygulamadan Ziraat Bankası'na borcu olan yaklaşık 10 bin, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan 32 bin 87 üretici faydalanabilecek.

YÜZDE 3 FAİZ UYGULANACAK

Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacak. Geri kalan faiz ise Hazine Müsteşarlığı gelir kaybı ödeneğinden karşılanacak.

BORÇLAR 5 TAKSİTTE ÖDENEBİLECEK

Yapılandırmaya esas tutarın defaten veya ilk taksiti başvuru süresi sonuna kadar, izleyen taksitleri ise 2018 yılının Kasım ayından başlamak üzere her yıl tekabül ettiği ayda toplam beş eşit taksitte ödenecek.

BORÇ YAPILANDIRILMASINA NE ZAMAN BAŞVURULACAK?

Söz konusu borçların yapılandırılmasıyla ilgili kararın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten itibaren üçüncü ayın sonuna kadar banka ya da kooperatife başvuruda bulunulması gerekiyor.

YATIRIM KREDİLERİ DE KAPSAM DÂHİLİNDE

Bakan Çelik'in yaptığı açıklamalara göre, yatırım kredileri için gerekli olan faizin yarısını da devlet karşılayacak.

BORÇ DEFATEN ÖDENİRSE FAİZ UYGULANMAYACAK

Yapılandırmada yatırım kredileri için o tarihte geçerli olan tarımsal cari faiz oranı uygulanacak. Yapılandırmaya esas tutarın defaten ödenmesi halinde taksitlendirme faizi uygulanmayacak.

ÇİFTÇİ FAİZİN YARISINI ÖDEYECEK

Yapılandırmada uygulanacak faizin yarısını üretici, diğer yarısı da Hazine Müsteşarlığı tarafından gelir kaybı olarak karşılanacak. Örnek olarak şu anda yüzde 11 olan tarımsal cari faiz oranının yüzde 5,5 i çiftçi, yüzde 5,5 i de Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak

ÖNCEDEN BORÇLARINI YAPILANDIRAN ÇİFTÇİLER DE FAYDALANABİLECEK

Söz konusu düzenlemenin yürürlük tarihinden önce borçları yapılandırılan ve yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödemeleri devam eden borçlular da bu düzenleme hükümlerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilecekler. Düzenlemeden yararlanılabilmesi için dava açılmaması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi şartı aranacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yapılandırma.
Yapılandırma. - 5 yıl Önce

Kardeşim pek çok çiftçi temerrüte düşmemek için kredilerine takla attırıyor. Bu ne demek yatırdığı krediyi bir yerlerden borç bulup kapatıyor ve aynı krediyi tekrar çekiyor.Ya da başka bankadan kredi çekip bir bankayı ödeyip sonra o krediyi geri alıp diğer bankayı ödüyor.Yani birikmiş ama temerrüte düşmemiş dünya kadar borç var.Asıl yapılması gereken çiftçinin birikmiş borçlarını taksitlendirerek uzun vadeye yaymaktır.Ve mümkün olabildiği kadar da düşük faiz uygulamaktır.Asıl hizmet bu olacaktır. Saygılarımla.

Musterek ve muteselsil kefalet
Musterek ve muteselsil kefalet - 5 yıl Önce

Arkdaslar bu yorumu illa okuyan vardir , lutfen yardim edin . Bende bu belaya hic bi menfaatim olmadan girdim , ziraat bankasindan vekalet verdigim kisi bizi 3 er guruplar halinde musterek muteselsin kefil etmis , banka da ben kendi sahsima dusen payi odememe ragmen diger iki kisinin borcunu bnden almaya calisiyor , evlilik icin biriktirmeye calistigim parama el koymus , eger bu olaydan kurtulamazsam intihar edecem yemin ederim . Bakana ulasacak biri varsa bu istegimi iletsin , herkes kendi borcundan sorumlu olsun.

Kefillik magduriyeti
Kefillik magduriyeti - 5 yıl Önce

Kirsal kalkinma kooperatifleri ile ziraat bankasindan cektigimiz kredileri yapilandirilmasindan dolayi magdurum .Vekalet verdigim kooperatif baskani beni hic tanimadigim iki kisi ile musterek ve muteselsil kefil yapmisb. Ben kendi sahsima dusen borcu odememe ragmen diger iki sahis bu kefillikten kaynakli bilerek ve isteyerek odeme yapmiyor. Ve hic bi yapilandirmaya bike yanasmiyor benm memur oldugumu bildikleri icin her turlu bu paranin bnden cikacaklari dusundkleri icin odemiyorlar. Benim tek istegim musterek ve muteselsil kefaletin kaldirilmasi her sahis kndi borcundan sorumlu olmasi . Borclarin yapilandirilmasi hic biseyi degistirmiyor cunku. Simdiden tesekkur ederim

- 5 yıl Önce

Yazıklar ola.Bu yapılanı kul unutur ama Allah unutmaz. %3 faiz he? Maliyeye soralım bi gecen sene en büyük şirketlerin kaç milyar tl'lik vergi borcları BİR KEREDE SIFIRLANMIŞ? Çiftçiye gelince,koy faizi gec.gecin bakalim.

Boylemi destekliyorsunuz
Boylemi destekliyorsunuz - 5 yıl Önce

Ciftcinin zaten odeyecek gucu olsa yapilandirmaya ihtiyac duymaz oder. Tarim kredi 10000 tl borca faiz komisyon bindiriyo ekstra uye masrafi var fiyatlar pahali bide yapilandirma faizi biz daha ne ekip ne bicecezki borc odeyelim. Suriyelilere gelince para var, zenginlerin vergi borclari sorun bile olmuyo hemen siliniyo. Bu ulkenin hizmetkarlarida uretenide efendiside ciftci. Bize neden af yok, aksine kambur ustune kambur. 4 kilo bugday 1 litre mazota esit oldukca ciftcinin borcu bitmez.

Adil olunsun
Adil olunsun - 5 yıl Önce

Böyle olmaz bizler icraya dusmeyelim diye hayvanimizi sattık diğer bankalardan yüksek faiz le kredi kullandık ödedik.erteliyorsaniz isteyen tüm çiftçi lerin borçlarını 5 yıla bolunsunki çiftçi biraz rahatlasin ve faiz batağından kurtulsun.

ödeme günü gelmemiş borçlar ne
ödeme günü gelmemiş borçlar ne - 5 yıl Önce

Benim 25,05,2017 tarihinde ziraat bankasına borcum var ve o tarihte de ödeme şansım yok çünkü mahsul çıkmaz o tarihte ,günü gelmedik borçlara da bi düzenleme vardır İNŞALLAH

Ziraat bankası
Ziraat bankası - 5 yıl Önce

Ziraat bankası ziraat bankası gerçek çiftçiye ve köylüye kredi vermiyor ki ziraat bankası zenginlere kredi veriyor adam köyde yaşıyor Çiftçi banka adamdan şehir merkezinde 200.000 değerinde ipotek istiyor bu ne saçmalık köylünün köydeki evini 10.000 20.000 değer görüyor şehir merkezinden iki tane 200 binlik daire istiyor tarım bakanından ricamız ziraat bankasının yönetimi çalışanları portföyleri tamamen değilsin hepsi paralı kodamanlara bankanın kredilerini bağlamış onlara çalışıyor hepsi Çete olmuş lütfen gerçek köylüye çiftçiye kredi versinler ziraat bankasının şartları uygun değil diye vermediği krediyi özel banka Özel bankalar yüksek faizlerle aynı çiftçiye veriyor Çiftçi özel bankalara çok boş çok borçlu çiftçiye yazık oluyor sayın bakan köylüye çift Çiftçiye sahip çık gerçek Çiftçi olmayan paralı kodamanlar ziraat bankasının kredilerini haksız yere kullanıyor Bunada banka müdürleri kredi temsilcileri memurlar alet oluyor gerçek Çiftçi ziraat Bankası'ndan kredi kullanamıyor şartlar çok ağır lütfen bu bankanın yönetim sistemi düzenlensin tarım bakanlığına acil duyuru


banner151

banner251