CHP’li Gürer: Tarım Kredi’yi çiftçi kuruluşu saymıyorsunuz!

CHP Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye uyguladığı yüksek faize dikkat çekerek, “Tarım Kredi Kooperatifi var, 2018'in ilk altı ayına kadar borcu bulunan ortak sayısı 11 bin 911 kişi, icra takibi yapılan ortak sayısı 7 bin 531 kişi, ertelenen hesap borcuna ortak sayısı 14 bin 287 kişi. Çiftçilere kredi sağlayan bir kuruluşu da çiftçi kuruluşu saymıyorsunuz, tarımdaki sorunların içinden çıkılmaz hâle gelmesinin nedeni bu” dedi.

CHP’li Gürer: Tarım Kredi’yi çiftçi kuruluşu saymıyorsunuz!
banner200

TBMM Genel Kurulunda konuşan Gürer, Tarım Kanununun 21’inci maddesine dikkat çekerek, bugüne kadar bir kez bile bu maddeye uyulmadığını dile getirdi. Gürer, “Tarım Kanunu çıkarmışsınız 2006 yılında, Tarım Kanunu'nu okuduğunuz zaman tarımla ilgili sorunlara yaklaşım gösteren bir kanun. 21'inci maddede diyorsunuz ki: ‘Millî gelirin yüzde 1'ini çiftçiye vereceğiz.’ Kanun 2006 yılında çıkmış, bugüne kadar çiftçiye hiçbir zaman yüzde 1'i vermemişsiniz, yüzde 0,5'te kalmışsınız. Dünyada tarımın geliştiği ülkelerde millî gelirin en az yüzde 1,4'ü çiftçiye veriliyor. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sözümüz söz, çiftçiye biz yüzde 2'sini vereceğiz” dedi.

“DESTEKLEMELER ZAMANINDA VERİLMİYOR”

Desteklerin doğru adrese gitmediğini ve zamanında verilmediğini ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Desteklemeler var, desteklemeler. Desteklemeyi ne zaman vermen lazım? Ya ürünü ekerken ya da hasadını yaparken. Siz ne zaman veriyorsunuz? 2018'in desteklemesini 2019'da veriyorsunuz, bir de ‘müjde!’ diyorsunuz, bu nasıl müjde?” diye konuştu.

TARIM KREDİ KOPERATİFLERİ ÇİFTÇİ KURULUŞU SAYILMIYOR!”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye uyguladığı yüksek faize dikkat çeken Gürer, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz kanun teklifleri getiriyoruz, ne yazık ki Meclise inmiyor, bunlar komisyonda görüşülmüyor. Tarım Kredi Kooperatifi var, 2018'in ilk altı ayına kadar borcu bulunan ortak sayısı 11 bin 911 kişi, icra takibi yapılan ortak sayısı 7 bin 531 kişi, ertelenen hesap borcuna ortak sayısı 14 bin 287 kişi. ‘Tarım Kredi Kooperatiflerine neden yüksek faizle Ziraat Bankası kredi kullandırıyor?’ diyorum, Hazine ve Maliye Bakanının verdiği yanıt aynen şöyle: Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılacak kişiler arasında bulunmamaktadır. Tarım kredi kooperatifi, Bakanlar Kurulunun yüzde 8'i aşamaz, dediği faizi, çiftçiden kaynak kullanım bedeliyle yüzde 24 olarak alıyor. Çiftçilere kredi sağlayan bir kuruluşu da çiftçi kuruluşu saymıyorsunuz, tarımdaki sorunların içinden çıkılmaz hâle gelmesinin nedeni bu. Olayı doğru algılarsanız, çiftçinin yanında, besicinin yanında olursanız, Türkiye'yi ithalata muhtaç hâle getirmezsiniz. Şu anda ülkemizde üretilen ürünler ya değer bulmuyor, çiftçide çürüyor ya da tüketiciye pahalı ürün olarak gidiyor; bu da tarımda planlı bir politikanızın olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

“TARIMI SAHİPLENİN, ÇİFTÇİYİ BESİCİYİ DESTEKLEYİN”

Tarımın ve çiftçinin sahiplenilmesini ve üreticinin ürettiğini ürünün değer bulması için gerekli önlemlerin alınarak uygulamaya geçilmesi için iktidara çağrıda bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Su ürünleriyle ilgili getirilen düzenleme ilgili birimlerle birlikte değerlendirildiğinde belki bazı beklentilere yanıt verebilir. En azından bir torba yasa olarak gelmedi, bu da iyi bir şey. Bir de torba yasayı değişik milletvekilleri imza atıp, Meclise getiriyorlardı. Bu bağlamda bir ilerlemeniz var ama benim size tavsiyem, eğer bu ülkede tarımı sahiplenmezseniz, çiftçiyi, besiciyi desteklemezseniz, ülkemin geleceğine en büyük zararı vermiş olursunuz. Bu bağlamda, üreticinin ürettiği mal değer bulmalı. Geçen söyledim, patatesin üretim maliyeti 90 kuruş, şu anda 50 kuruşa tüccar almıyor. Geçen yıl patates pahalandığı için ithal ürün almak zorunda kaldınız. Bu anlamda çözüm üretmesi gereken iktidardır, Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçiye, besiciye verilecek her destekte yanlarında olacağız” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 17:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Duyarsız
Duyarsız - 2 yıl Önce

Kesinlikle doğru bunu genelde görevden alınmış iade si şaibeli müdür müdür yardımcısı şefler yapıyor bilgilerinize...hükümeti perişan etmek için zorla kullandiriliyor.

Aldiği personel
Aldiği personel @Duyarsız - 2 yıl Önce

Alınan personeller nerede yakında personel alımı olacak neye gore aldıkları personeller 5 yıl kalma tayin hakları yok bunların detaylı incelenmesi gerek kural herkese ise başta bölge müdürü müdür yrd şefler uygulanmalı. Resmen dalga geçiliyor trabzonun personele ihtiyacı yok

Kooparatifcilere soralim
Kooparatifcilere soralim @Duyarsız - 2 yıl Önce

En çok satış yapan 5 kooperatif soralım müdürlerin ne olduğunu şeflerin ne olduğunu desinler işi kooperatifler yapıyor keyfi bölge sürüyor kooperatif sürünüyor kooperatiflerde ziraat mühendisi yok bölgede 5 tane yatıyor. Yeterlimi usule uygunsa yazıklar olsun böyle düzene personel yıldı

Feto cü dolu
Feto cü dolu @Duyarsız - 2 yıl Önce

Ip açığa çıksın çok ayıp silahsız terörist ler Allah beter etsin benim sağımda solumda akrabamda yok bu ifade size yakıştı ise boşa değildir. Yazıklar Olsun istifa edin istifa cemaat ci oldunuz geçin bu ayaklari

Trab zon
Trab zon @Duyarsız - 2 yıl Önce

Yeterli baştan sona sürgün denetim işten atma inat uğruna şaibeli tayin personel tayin sözü verme personel alım torpil kardeşi kooperatifleri dolandırdı diğeri cemaat yurdu yaptı vay anam vay

Yorum kısıtlaması yapiliyor
Yorum kısıtlaması yapiliyor - 2 yıl Önce

Arkadaşlar yorumlar kisitlaniyo

Rozcan
Rozcan - 2 yıl Önce

Sayın vekil çiftçi için verdiğiniz bu mücadelenizden dolayı sizi kutluyorum. Bu gerçekleri sırf CHP’li bir vekil dile getirdi diye bugünkü tarım uygulamalarından mağdur olduğu halde görmeyecek o kadar çiftçi var ki! Sayın vekil gibi yıllarca 2006 yılında iktidarın kendisinin çıkarttığı tarım destekleri GSYH’nın %1’in altında olmayacaktır kanunu bir türlü uygulanmıyor diye bas bas bağıranlardan birisiyim. Ülkede hazine garantili bir sürü şehir hastanesi, yol köprü yapılıyor! Allah aşkına bu ülke zenginse niye çiftçi için çıkartılan kanun uygulanmıyor, çiftçi bunu niye sorgulamıyor.

ay
ay - 2 yıl Önce

biz çiftçilerin sayesinde saltanat sürenler var o kurumda ciftci koperatifi değil ciftci tefecisi ne yazıkki devletimizden beklentimiz burada büyük oyunlar döndüğünü düşünüyorum ve ciftci meslektaşlarım hakkını arayamiyor köylü milletin efendisi deniyor ama bunu su istimal edenler var ben kütahyada 2015 yılından bu yana yaşadığım 31.350 tl lik alisverisime rağmen 50.000 kusur ödeme çıkardılar ve mahkemeye verecem bize yardımcı olacak avukat lazım bu bize devlet tarafından gercek haklarımızı savunacak ama hic bir muhatap bulamıyoruz biz ciftciler cok basit para kazanmiyoruz devletin sadece yapacağı bu zamana kadar buralarda müdürlük yapmış kişilerin mal varliklarini araştırması burada dönen oyunlar var ise ortaya çıkartacaktır saygılar.

yiyici osman
yiyici osman - 2 yıl Önce

tarım krediyi akp’liler yiyor. iştiraklerinde dönen yasal rüşvetler Meclis tarafından araştırılsın

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

Tarım kredi, ülkenin en büyük tarım kuruluşu olmalıdır. Üreticilere, ürünün ekiminden pazarlamasına kadar gerekli destekler, kolaylıklar sağlanmalıdır. Mevcut anlayışla zor görünüyor olabilir ama ülke menfaati ön planda tutulursa bütün sorunların üstesinden gelinir. Yeter ki dürüst ve samimi olalım.

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Evet Tarım kredi çiftçi kuruluşudur amma çiftçiye hizmet vermeyen üst çalışanların saltanat yeri.Tarım kredi alttan gelmeyen çiftçiliği bilmeyen anlamayan yöneticilerin yüksek maaş aldığı kurum oldu.

Ay, a cevap.
Ay, a cevap. - 2 yıl Önce

Yazarsın iki satır dilekçe verirsin Kütahya bölge birliğine gereği yapılır şüphen olmasın. Ama öncelikle söylediklerin doğru olması lazım. Kaldık sen kazanamıyorsan suçlusu T. K. K mı. Benim anladığım kadarıyla seni koop müdürü ödenmeyen borcun için güzel sıkıştırmış. Haaaa çalışanlar her sene çoluk çocuk mal beyanında bulunuyor. Anladınmı kendini çiftçi sanan arkadaş.


banner151

banner251