CHP’li Sarıbal: Çiftçi borç batağına sürükleniyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, TBMM'de yaptığı açıklamada, çiftçinin borç batağında sürüklendiğini, çiftçinin korunması gerektiğini savundu.

CHP’li Sarıbal: Çiftçi borç batağına sürükleniyor!
banner200

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye'de tarım alanlarının daraldığını belirterek, “çiftçi tarımdan kopuyor, tarımda daha çok ithalatçı oluyoruz, kırsal nüfus giderek azalıyor. Tarımsal girdilerin, mazot, gübre, tohum, yem fiyatları ürün fiyatlarına göre daha hızlı ve daha yüksek oranda artıyor. Bu nedenle küçük ve orta büyüklükte çiftçiliğinin yaygın olması, piyasada çiftçinin korunmasını zorunlu hale getiriyor" ifadesini kullandı.

Çiftçi Destekleri Lütuf Değil Tarımsal Ekonomi İçin Zorunluluktur

Çiftçilerin desteklenmesi keyfi bir tercih olmadığını anlatan Sarıbal, “Tarımsal üretimin kendine has özellikleri ve üretim yapılan kırsal alanların sosyo-ekonomik özelliklerinin getirdiği bir zorunluluktur. Tarımda koruma ve müdahaleyi zorunlu hale getiren bir başka etken ise çiftçilerin girdi satın alırken ve/veya ürünlerini satarken, piyasa koşullarından dolayı çift yönlü sömürüye açık olmalarıdır. Tarımsal desteklerinin düşüklüğü, girdi maliyetlerinin yüksekliği ve ürününü değerinde satamaması nedeniyle para kazanamayan çiftçi, ürününden elde ettiği geliri aldığı kredi borçlarına yatırmaktadır" şeklinde konuştu.

Çiftçi Kredi Borç Batağına Sürükleniyor!

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, şunları kaydetti:

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre; 2004-2016 yılları arasında bankalar tarafından çiftçilere kullandırılan kredi miktarının 14 kat artmasına karşılık; tarıma yapılan destekleme ödemeleri yalnızca 4 kat artırılmıştır. Destekleme ödemelerinin yetersizliğinden dolayı çiftçilerin yaşadığı finansman sorununu banka kredilerine başvurarak çözmeye çalışması, bir yandan kredi oranını yükseltmekte; öte yandan ürettiğinden beklediği geliri sağlayamayan çiftçiler kredi borçlarını ödemekte zorlanmaktadır.

Tarımsal Üretimi Sürdürmek İmkansız Hale Gelmiştir

Devletin neoliberal politikalar uygulaması, yani girdi ve ürün piyasalarından çekilmesi, kredi piyasasını bankalara terk etmesi nedeniyle küçük üreticilerin piyasadaki tek alıcı veya satıcı konumundaki şirketlerle karşı karşıya gelmesi; onların dayattığı fiyatları ve koşulları kabul etmek zorunda kalmaları ve küçük üreticinin ücretli işçi olmaksızın kapitalist bölüşüm ilişkileri içine girerek sömürülmesinin önü AKP'li yıllarda daha da açılmıştır. Bu koşullarda çiftçi ya tarımdan koparak hizmet sektöründe sömürülmeye devam etmekte veya yine tarımda güç bela üretim yaparak yine tarımda sömürülmektedir. Son yıllarda çiftçinin tarımsal üretimi güç bela sürdürmesi tarım kredilerine kredilere bağlı hale gelmiştir. Tarıma yönelik destekleri yeterince artırmak yerine kredi hacimlerini yükseltmek çiftçiyi borç batağına sürüklemekte, onu tarlasından kopartmakta, bu durumda tarlaların boş kalması nedeniyle üretim düşmekte, tarım arazileri el değiştirmekte ve hızla betonlaşmaktadır.

Çiftçi Bankaların İnsafına Terk Etmiştir!

Özellikle yabancı sermeyeli bankaların, borçlarını ödeyemeyen çiftçilerin topraklarına el koyarak, icra yoluyla sattıklarına ilişkin haberler son zamanlarda basında oldukça sık sık yer almaktadır. Küresel iklim değişikliği; toprak, su ve biyolojik çeşitlilik gibi doğal kaynakların tahrip edilmesi; açlık ve yoksulluk gibi küresel sorunlar tüm dünyada gündemin ilk sıralarında yer almakta ve insanlığın geleceğini tehdit etmektedir. Artan nüfusu doyuracak yeterli üretimi gerçekleştirmek ve tarım arazilerini koruyabilmek için stratejik sektör olan tarımın, özellikle küçük çiftçilerin her zamankinden daha çok desteklenmesi ve desteklerin uzun vadeli planlanması şarttır; çiftçi şirketlerin ve bankaların insafına terk edilmemelidir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalan Yanlış Bilgiler
Yalan Yanlış Bilgiler - 5 yıl Önce

Bu siteyi anlamıyorum artık.Daha önce tarafsız haber yaparken, şimdi kimin paralı askeri oldunuz?Alenen yalan yanlış karalama haberler ile çifçi arakadaşlarımı gaza getirebileceğinizi mi sanıyorsunuz.Allah aşkına sizi kim kala alıyorda böyle karalama çalışması yapmaya gayret gösteriyorsunuz.Adam gibi tarafsız haberler ile karşımıza çıkın hep beraber bu siteyi üst sırlara taşıyalım sayın site sahibi.

borç
borç - 5 yıl Önce

Çiftçi borç batağındaysa bunun birinci sebebi lüks yaşama merakıdır. Lüks arabalara bin, hem köyde hem şehir merkezlerinde ev al, yetmez bi de yatırım için bir kaç ev al. Bunlar tabiki banka kredisiyle yapılıyor

Sanayiciye yüklenin
Sanayiciye yüklenin - 5 yıl Önce

Çiftçinin suçu yok kardeşim sanayici ve Halcilere yüklenin bugün hayvancılıkta nasıl centlerle kar edilecek dediniz devlet eli deymiş gibi yurt dışından hayvan getirdiniz ve zengin sanayiciye bıraktınız hayvan alımlarını adamlar tabi kar amacı düşünecek sanayiciyede aynısını yapın ki piyasada bakın nasıl fiyat düşüyor yem şirketleri hayvancılık yapıp çiftçiyi sömürüp yurt dışındanda ucuza yem maddeleri alıyordu cebini dolduruyordu gende içerdeki çiftçiyi sömürüyordu ve küçük hayvancı kalmasın diye rant yapılıyor şu an açık açık belli bu yem fiyatlarının pahalı olmasından gıdada halciler malı kendi malıymış gibi alıyor ve pahalı yerlere bölüşüyor daha sonra pazarcılar ve halciler uyanın artık bunu adamlar birlik içinde hem kilodan çalıyor

banner151

banner251