" />

CHP’li Nurlu: Hükümet 16 yıldır bağcıyı dövüyor

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, elektrik borcu olan çiftçilerin tarımsal destekleme ödemelerine kesinti uygulanmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Hükümetin tarım politikalarına da sert eleştirilerde bulunan Nurlu, “AKP 16 yıldır bağcıyı dövmüştür. 24 Haziran'dan sonra tek amacımız üzüm yemek olacaktır" dedi.

banner247
CHP’li Nurlu: Hükümet 16 yıldır bağcıyı dövüyor
banner200
banner217

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, AKP Grup Başkanvekillerinin son gün teklifi Mecliste kabul edilerek elektrik borcu olan çiftçilerin tarımsal destekleme ödemelerine el konulması için DSİ yasasına hüküm konuldu. Böylece elektrik dağıtım şirketleri çiftçilerin bankaya yatan destekleme paralarına el koyabilecek. Konuya tepki gösteren CHP'li Nurlu, “AKP döneminde elektrik dağıtım şirketlerinin tamamı özelleştirilmiştir. Çiftçinin tarımsal sulama elektrik borçları özel şirketlere olup, bunlar kamu alacağı değildir. Çiftçilerin elektrik dağıtım şirketlerine olan borçlarının yapılandırılması ve faizlerinin silinmesi için TBMM Başkanlığına verdiğimiz kanun teklifleri ve önergeler elektrik dağıtım işleri özelleştirildiği ve bu borçlar kamu alacağı olmadığı gerekçesiyle reddedilirken, şimdi kanunla bu borçların kamu alacağı haline getirilmesi AKP'nin yanar-döner siyasetinden başka bir şey değildir" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİMİZ BORCUNA SADIKTIR

“AKP Hükümetlerinin çiftçi aleyhine aldığı kararlar bununla sınırlı değildir" diyen Nurlu, konuşmasına, şöyle devam etti: “Daha önce de 'Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmaması' hakkında defalarca tebliğ çıkarmış sonunda bunu yasa hükmü haline getirmiştir. Çiftçimiz her zaman borcuna sadıktır. Fakat ürünü para etmediği için elektrik borcunu ödeyememiştir. Cebinde parası olmayan köylüden alacağını tahsil edemeyen yandaş dağıtım şirketleri, parlamento döneminin son gününde AKP'ye istedikleri kanunu çıkarttırmışlardır.

16 YILDIR BAĞCIYI DÖVÜYORLAR

Çiftçinin devletten alacağı tarımsal destekleme paralarına herhangi bir icra veya mahkeme kararı olmadan elektrik şirketlerince el konulmaz. Sayın Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanlığında, CHP İktidarında çiftçi aleyhine çıkarılan tüm yasalar, yeniden düzenlenecek, Hükümetin alacağı kararlar mutlaka çiftçinin lehine, tarımsal üretiminin artırılmasına, ihracatın geliştirilmesine yönelik olacaktır. Bankalara yatan tarımsal destekleme ödemelerinin bloke edilemeyeceği ve haczedilemeyeceği yasal güvence altına alınacaktır. AKP Hükümetleri 16 yıldır sadece bağcıyı dövmüştür. 24 Haziran'dan sonra tek amacımız üzüm yemek olacaktır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Tarimda siyasetin disina cikilmali. Yonetimde meslek disi soz sahibi buyuklerimiz muhendisi veterinerleri belki anlayamadilar. Uretim yerine burolara kayit kurek icin hapsoldu sanirim. Uzmanlar soz sahibi olmali bina. Mulkiyet ithalat islerini birakip uretim yapmaliyiz uretim. Bakanlik gercek fonksiyonunu kazanmali. Veterineri muhendisi hak ettigi yere gelmeli

banner248
banner151