Buğdayda kuraklık verim sigortasından kim nasıl yararlanacak?

Başta kuraklık olmak üzere, don, sıcak rüzgar ve sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin Türkiye'de stratejik öneme sahip buğdayın üretiminde büyük kayıplara yol açabiliyor. Bundan dolayı 2017 yılında 'ilçe bazlı kuraklık verim sigortası' ile kuru tarım alanlarında buğday üretiminde bu riskler teminat altına alındı. Peki bu teminattan nasıl yararlanılacak?

banner255
Buğdayda kuraklık verim sigortasından kim nasıl yararlanacak?
banner200

TARSİM Tekirdağ Bölge Müdürü Cemal Tozkoparan, Lüleburgaz'da uygulanacak 'İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası'nı anlattı.

Buğday üretiminde ilçe bazlı kuraklık verim sigortasının satır başları şöyle:

EŞİK DEĞERİNİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE ÖDENECEK

Bu program, kuru tarım alanlarında kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem ve aşırı yağış nedeniyle ilçe ortalama veriminin belirlenmiş olan eşik değerinin altına düşmesi halinde hasar ödemesi yapılacak bir sigorta programı.

Kuraklık tek başına bir pakettir. İçinde don var, sıcak rüzgar var, sıcak hava dalgası var, aşırı nem var ve aşırı yağış var. Bunların herhangi biri gerçekleştiği zaman ilçe ortalamasının altına düşmesi halinde hasar ödemesi yapılacak bir program.

ÇKS'YE KURU TARIM KAYDI YAPTIRILMALI

Bunun için ÇKS'ye kuru tarım kaydı olması lazım. Sulu tarım yapılan alanlar için geçerli değil. Dolu sigortası ayrı bir program, kuraklık tamamen ayrı bir sigorta programı.

İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası'nda hasar tespiti ilçe bazında yapılmakta olup, dolu paketinde hasar tespiti parsel bazında yapılıyor. Dolu paketinde hasarınız dolu, yangın, sel, su baskını hangi teminatlar olursa olsun, eksper geliyor kişiye özel parselden tespit ediliyor ve hasar ödeniyor.

Kuraklıkta ise tek tek parselle uğraşmayacak, önce o ilçeyi temsil edecek köyler belirlenecek. Köylerin ortalaması alınacak. O köylerin ortalaması ilçenin ortalaması olacak. Ortalamayı tutarsa hasar ödemesi yapılacak. İlçe bazlı kuraklık verim sigortasında hasar ihbarına gerek yok.

ÜRÜNÜN BİRİM FİYATI 2017 YILI İÇİN 80 KURUŞ

Bu sene sadece buğday üretiminde başlıyoruz. Tüm Türkiye'de buğday üretim sigortası, önümüzdeki yıllarda bütün ürünleri kapsayacak. İlçenin eşik verim değeri, ilçe veriminin yüzde 70'i alınarak belirleniyor. Gerçekleşen verim ortalaması ise il genelinin hasat döneminde tarım sigortaları havuz eksperleri tarafından ilçenin referans parsellerinde belirlenen verimlerin ortalamalarıdır. Köylerde ilçeyi temsil edecek şekilde önce o köyün doğusundan, batısından, kuzeyinde, güneyinden örnekler alınacak. Bütün köylerin bu verimi yapıldıktan sonra ilçenin ortalaması olacak. Ürünün birim fiyatı 2017 yılı için 80 kuruş. Bu sene bu işe yeni başlıyoruz.

SİGORTA YAPAN HERKESE ÖDENECEK

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinin ilçe ortalama verimi 450 kilo. Bunun yüzde 70'i eşik verimi olarak ayrılıyor. 450'nin yüzde 70'i 315 kilo. Ürün birim fiyatı da 80 kuruş. Bu şu demek, 315'in altına indiği zaman sigorta yapan herkese o kadar kilo hasar ödenecek. Sigorta yapan herkese ödenecek. Eksperler tek tek tarlaları gezmeden hesabına o kadar fark yatırılacak. Ortalama bunun üzerine çıkarsa bir şey yok. 315'in altına ne kadar inerse o aradaki fark kadar sigorta yapan herkese ödenecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adini
Adini - 4 yıl Önce

Ja biz tarsimin adini duymak istemiyoz bunlar inadina gozumuze sokuyolar. Ulan nedir ku devletin. Bize gicikligi

banner151

banner251