" />

Buğday üreticisi ortada kaldı!

Buğday ve arpada gümrük vergisinin düşürülmesinin piyasa dengelerini bozduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sanayici düşük gümrükle buğday ithal edeceğim diye tüccardan mal almıyor, tüccar mal elinde kalacağını düşündüğü için çiftçiden buğday almıyor" dedi. Bayraktar, bu şartlarda TMO'nun acil olarak devreye girmesi gerektiğini belirtti.

Buğday üreticisi ortada kaldı!
banner200
banner217

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gümrük vergisinin yüzde 130'dan buğdayda yüzde 45'e, arpada yüzde 35'e düşürülmesinin psikolojik etkisiyle, çiftçi-tüccar-sanayici zincirinin koptuğunu, hububat piyasasının bozulduğunu bildirerek, “sanayici düşük gümrükle buğday ithal edeceğim diye tüccardan mal almıyor, tüccar mal elinde kalacağını düşündüğü için çiftçiden buğday almıyor. Dışarıdan giren buğday olmamasına rağmen, söylemi bile yetti; bazı bölgelerde alım satım durdu" dedi.

“TBayraktar, yaptığı açıklamada, bu şartlarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) acil olarak, hiç beklemeden devreye girmesi, makul bir müdahale alım fiyatı açıklaması, piyasada istikrarı sağlaması zorunluluğu bulunduğunu belirtti. TMO'nun, piyasaya geç girerek, çiftçimize ölümü gösterip, sıtmaya razı etmemelidir" diyen Bayraktar, Ofis'in, çiftçinin dostu olduğunu göstermesi, alın terinin karşılığını verecek bir fiyattan alım yapması gerektiğini vurguladı. Şemsi Bayraktar, buğday ve arpa ekili alanların üçte ikisini oluşturduğunu, bunlarda yaşanacak bir olumsuzluğun Türk tarımını etkileyeceğini, acilen tedbir alınması gerektiğini bildirdi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, TZOB'u arayıp tonunu 1050-1100 liradan satın aldığı buğdayı fabrikaya 1000 liraya satamadığını söyleyip ne yapacağını soran tüccarların olduğunu açıkladı.

TARIMDAN HABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Bu memlekette üretmeyeceksin hırsızlık yapacan kanunlar hep hırsızın yanında

Ah
Ah - 4 yıl Önce

Teksuçumuzurstımyapmak

Bu sene buğday neden böyle
Bu sene buğday neden böyle - 4 yıl Önce

Her yıl hasat başlamaya yakın İthalat durdurulurken; bu sene garip bir şekilde, üretim önceki yıllara göre fazla olmasına rağmen ithalat vergileri düşürüldü.Acaba neden.Halbuki hasada yeni başlanmış,piyasa da iyi iken;olumsuz bir tablo yokken vergiler, düşürüldü,sıfırlandı, dendi.Kim neye göre düşürme kararı aldı.Araştırılması lazım.Sonuçta olan gariban çiftçiye,üreticiye oldu/olacak.

Fonların düşürülmesi
Fonların düşürülmesi - 4 yıl Önce

Eğer bir üründe yeterlilik görünürse, fiyatların aşırı yükselmesini ve ihtiyacın karşılanması için fonlar düşürülür. Hasat döneminde bu yapılmalıydı

Bu üreticiyi ve üretimi olumsuz etkileyecektir. Bu karar geri çekilmelidir. Ne buğdayda ve nede diğer ürünler için hasat dönemlerinde böyle kararlar alınmamalıdır. Bu çok sert ve yanlış donemde alınmış bir karardır. Vazgeçilmeli ve derhal bu görsel ve yazılı basın yoluyla duyurulmalıdır.

- 4 yıl Önce

Sayın tarım bakanımız çifçinin feryadını nezaman duyacaksınız neden gümrük vergisini buğday ve arpada zamansız sıfırladınız daha taban fiyat açıklamadan bu kıyak kime yapılıyor lütfen açıklayın .

Üretmeyin
Üretmeyin - 4 yıl Önce

Çalışın fabrikalarda kimse tarımda üretmesin bakalım dışarıdaki içeriye yetecekmi

- 4 yıl Önce

vay çiftçinin haline

- 4 yıl Önce

buğdayı niye ekeyim 10 yıldır aynı fiyat alsınlar dışarıdan köylüyü kim takar

banner151

banner251