Boş kağıtlara imza atarak 65 kişiye kefil olan çiftçinin dramı!

Boş kağıtlara imza atarak, 65 kişiye kefil oldu, 2,5 milyon lira borç altına girdi. Tarlaları, traktörleri, arabaları yani ellerinde ne varsa hepsi hacizli. 267 dekar arazisi var. Satmak istiyor, ipotekli olduğu için satamıyor. Ekmek istiyor ama bu sefer de ne desteklemeden yararlanabilecek ne de pancar parasını alabilecek. Çaresiz! Tek umudu borçlarının yapılandırılması. Ancak o konuda da büyük bir engel bulunuyor.

banner247
Boş kağıtlara imza atarak 65 kişiye kefil olan çiftçinin dramı!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Boş kağıtlara imza atarak, 65 kişiye kefil oldu, 2,5 milyon lira borç altına girdi. Aksaray'ın Eksil ilçesine bağlı Eşmekayalı çiftçi şimdi kara kara düşünüyor.

Kasabada bu durumda olan 500'e yakın çiftçinin olması ise yaşanan dramın boyutunu gözler önüne seriyor. Tarlaları, traktörleri, arabaları yani ellerinde ne varsa hepsi hacizli.

Eşmekaya kasabasındaki çiftçiler, Tarım Kredi'den kullandıkları borçlarının yapılandırılmasını bekliyorlar. Ancak burada büyük bir sorun yaşanıyor.

Eşmekaya kasabasından Hüseyin Saçar, intihar derecesine geldiklerini belirterek, kasabada yaşanan sıkıntıları şöyle anlattı:

“Kader kurbanıyız... Boş kağıtlara imza attık, şimdi onun ceremesini çekiyoruz. Biz nereden bilebilirdik böyle olacağını. Tarım Kredi'den kooperatif müdürü, boş kağıtları getiriyordu biz de imzalıyorduk.

Kendi borcum 150 bin lira. Ama 65 kişiye kefil olmuşum. Bu kefilliklerden dolayı 2,5 milyon lira borcum görünüyor. Benim gibi mağdur olan çiftçi sayısı 3-5 kişi değil. Kasabada en az 500 kişi bu borçlar ve kefillikten dolayı ciddi bir mağduriyet yaşıyor.

Bu borçlar bizim değil demiyoruz. Bu borçları ödeyelim istiyoruz ama yapılandırılması gerekiyor. Borçlarımız yapılandırılmazsa kasabada durum hiç iyi gitmiyor. İnanın intihar derecesine geldik.

267 dekar arazim var. İpotekli. Satmak istiyorum satamıyorum. Mecbur ekeceğim ama bu seferde ne desteklemeden yararlanabileceğim ne de pancar paramı alabileceğim. Yetkililerin bu sorunumuza bir çözüm bulması gerekiyor. Biz borcumuzu ödemek istiyoruz ama yapılandırılması gerekiyor"

Ancak yetkililer, Eşmekaya kasabasında yaşanan sıkıntılardan dolayı çiftçi olmadıkları halde bazı insanlara kredi kullandırıldığı için bu borçların yapılandırılamayacağını belirtiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
gerçek
gerçek - 3 yıl Önce

1.KREDİ SÖZLEŞMESİNE KİME,NEZAMAN VE NE KADAR KEFİL OLDUĞUNU KENDİ EL YAZINLA YAZIYORSUN.

lütfen
lütfen - 3 yıl Önce

Kredi Genel Sözleşesi yapılırken borçlu ve kefiler keni el yazılarıyka sözleşme bedeli, tarihi, kefalet türü ve adını soyadını imzasını atar. 60 kişi olurken Düşünecektin hiçbir Koparatifçi kefile alırken kefile sormadan kimseye kefil yapmaz

- 3 yıl Önce

Boş kağıda imza at, sonra da devlet bize yardım etsin de.

Yuh
Yuh - 3 yıl Önce

Amma sallamissin. Bos kagida imza atarak kefil olunmaz. Sizin bu yaptiginiz firsatcilik. Esmekayanin su an ki bulundugu durumdan firsat cikartmaya calisiyorsunuz.

yalancilik
yalancilik - 3 yıl Önce

Kahvede oturup müdür olmasa ekmek bulamazdik ne iyi adamdı diye söylerken şimdi arkasında böyle atmak nereye neyi imzadigini bilmene rağmen bilmemek insanliga yakisirmi

Emeklere yazık
Emeklere yazık - 3 yıl Önce

Hüseyin saçar sen değilmiydin Facebook tan müdüre övgüler yağdıran.ekmek isteyene ekmek aş isteyene aş iş isteyene iş ödeme günün gelince çamur atmak neyin nesi .sana yakışmıyor .

Asılsız
Asılsız - 3 yıl Önce

Senin kefilliğinden kooperatif ve çalışanları Ne alaka eder.

Dilin kemiği yok
Dilin kemiği yok - 3 yıl Önce

Hadi asılsız eksik bilgiyi vererek haber yapıldı.Allahın adaletinden nasıl kaçacaksın.

banner248

banner151