Bilecik’te TARSİM anlatıldı!

Bilecik'te, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

banner247
Bilecik’te TARSİM anlatıldı!
banner200
banner217

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, TARSİM hakkında üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. TARSİM Bursa Bölge Müdürü Ali Taşdemir, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nin işleyişi, 2017 yılı uygulamaları ve değişiklikleri ile İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası ve genel şartları, tarife ve talimatlar, poliçe düzenlerken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili üreticilere bilgi verdi.

Ayrıca toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Yıldız, "Doğal afetlere açık olan tarımsal üretimde çiftçilerimize tarım sigortasının önemini yapacağımız çiftçi toplantılarında ve Tarımsal İşletme Danışmanlığı ziyaretlerinde anlatmalıyız. Sigortalama zamanı önemli olduğundan personelimiz tarafından gerekli bilgilendirmeler zamanında yapılmalıdır. Ayrıca geçen senelerde eksiklik olarak belirttiğimiz ve bunu da TARSİM yetkilileriyle, paylaştığımız kuraklık zararı ile yaban hayatı zararının da tarım sigortası kapsamına alınmasını olumlu karşılıyorum. Doğal risklerin tamamının teminat altına alındığı 2017 yılını tarım sigortacılığı açısından Bakanlığımızca da seferberlik yılı ilan edilmiştir" diye konuştu.

İl Müdürü Dursun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TARSİM tek merkez olarak çiftçinin doğal afetler karşısında güvencesi konumundadır. Çiftçilerimizin başka bir birimden bu afetler karşısında herhangi bir talepte bulunma durumları artık yok. Ürünlerine sigorta yapmaları kaydıyla TARSİM zararları giderme noktasında tek çıkış noktasıdır. Artık başka bir yerin hasar tespiti veya bu kayıpların giderilmesiyle ilgili çalışmasına gerek kalmadı."

Kaynak: Bilecik Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151