" />

Bakanlık önünde çiftçinin ‘elektrik protestosu!’

Şanlıurfa'dan gelen yaklaşık 200 çiftçi, bugün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın önünde eylem yaptı. Bakan Çelik'in kendilerine söz vermesine rağmen elektrik sorunlarının çözülmediğinden dert yanan çiftçiler, "Bakan sözünü tutmadı. Her dekar için 200 lira peşin para veriyoruz, yine elektriğimiz yok" tepkisinde bulundu.

Bakanlık önünde çiftçinin ‘elektrik protestosu!’
banner200
banner217

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden gelen yaklaşık 200 çiftçi, tarlalarındaki mahsulleri elektrik yardımıyla kuyulardan çektikleri sularla suladıklarını, 2014 yılından beri ilçelerine faturalarını ödedikleri halde elektrik verilmediğini, bu yüzden de mahsullerinin tarlada kuruduğunu belirterek isyan etti.

Bakanlık tarafından kendilerine bu sorunun çözüleceği yönünde söz verildiğini ancak sıkıntının hala devam ettiğini ifade eden çiftçiler, kuyudaki suyu çekmek için jeneratör kullandıklarını, bununda kendilerine büyük bir maliyet oluşturduğundan yakındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önünde saatlerce sorunlarını dile getirmek için bekleyen çiftçiler, öğle vakti geldiğinde karınlarını simit ve meyve suyuyla doyurdu.


ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK TEPKİSİ!

Yaşadıkları sıkıntıyı dile getiren köylüler, “Yer altı sulamaları yapıyoruz. 130 metre, 80-90 metre yerin altındaki suyu elektrik vasıtası ile tarlaya gönderiyoruz. Elektrik olmadığı zaman ürünlerimiz çok hasar görüyor. Hatta yüzde 70-80'ne varan verimlilik kaybı oluyor. Tarım ülkesiyiz diyorlar, tarım ürünlerini enerjiyle suladığımız zaman enerji çok pahalı, mazot çok pahalı, gübre çok pahalı. Kalkın tarım yapın diyorlar. Jeneratör kullandığımız zaman günlük 800 litre mazot harcıyor. Yüzü astarını geçiyor. Altından çıkılmıyor. Barajdan sulama yapanlar 27 lira ödüyor biz ise 200 lira ödüyoruz" şeklinde dert yandı.

EKİN EKTİK EKİNLERİMİZ ÖLDÜ!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in kendilerine 2 kere sorunun çözüleceği yönünde söz verdiğini iddia eden köylüler, "Bakan sözünü tutmadı. Her dekar için 200 lira peşin para veriyoruz, yine elektriğimiz yok. Ekin ektik, ekinlerimiz öldü. Yağmur yağmadı hiç bu sene. Bedava istemiyoruz paramızla elektrik istiyoruz" diyerek sorunları çözülene kadar bakanlık önünde bekleyeceklerini belirtti.

BAKAN BİZE SÖZ VERDİ!

Başka bir köylü ise şunları kaydetti: “Geçen sene Bakan bize bir söz verdi, dedi ki; '24 saatte elektrik 3 saat kesilecek.' 9 saat kesildi. Bizim 200 dönüm tarlamız var, dekar başı 200 kilo pamuk verdi. 700 kilo gelmesi gerekirken 200 kilo geldi. Söz verdi, zararımızı karşılamadı".

ARTIK GÜCÜMÜZ KALMADI!

Aldıkları her şeyi borçlanarak aldıklarını belirten başka bir köylü ise “Geçen sene ne pamuk kaldırdık, ne bu sene buğday kaldıracağız. Ne yapacağımızı şaşırdık. Gübreyi borç alıyoruz, tohumu borç alıyoruz. Artık ödeyecek gücümüz kalmadı, tükendik" şeklinde konuştu.

Kaynak: iha.com.tr

YORUM EKLE
YORUMLAR
sankı kaçak kullanmıyorlar
sankı kaçak kullanmıyorlar - 4 yıl Önce

insanın ar damarının çatlamaması lazım. elektrik sorunları neden çözülmedi sanki kendileri bilmiyorlar. bir insan düşünün müslümanım diyecek, sonra kul hakkı yiyecek elektriği kaçak kullanacak.
şanlıurfada tüketilen elektrik ne kadar? fatura ödenen bedel ne kadar hesaplayın kaçak oranını görün.
tarımdanhaber yönetimi siz de kolaylıkla araştırıp haberini yapın millet gerçeği görsün.
Hangi hocadan fetva alıp kul hakkını yiyor bunlar biz de bilelim. her şeyde devlete suç atıp yapmazsan oy vermeyiz ukalalığı ile pavyon basmaya gider gibi bakanlığa gidiyorlar.
gitsinler memleketlerine kaçak kullanan komşularına çöksünler.

Olur
Olur - 4 yıl Önce

Nedene bu insanlar bu işi yaparken, tabiki alışıldı yıllarca ödememeye , iyi ödeyen lehine suçu ne? Yak yak diğer insan:.. ödesin

Çiftçinin hali ne olacak
Çiftçinin hali ne olacak - 4 yıl Önce

Sayın tarım bakanım biz çiftçilerin hali ne olacak bu gün itibarıyla şu an gübre alamıyoruz mazot aldı başını gidiyor ELEKTİRİKCİ aynı durumda bu çiftçi ne yapmalı 2016 ti kulaklıkla savaştı şu an itibarıyla çiftçi 1 lt mazot ve 1 kg gübre alamıyor art geçen yılın ELEKTİRİKCİ borcunu ödeyemiyor bunun için bir çalışma yapmanızı arz ederim saygılar

El insaf el insaf
El insaf el insaf - 4 yıl Önce

İnsan konusurken bi düşünecek. Kaçak kullanmiyorlar miş miş.. Yuh. Tigemde çalışıyorum. Yabanci firma sulama sistemi kurdu. Her ay kaçak kullanimdan dolayi hatlardaki sorunlardan sistem bozuluyor.yabancilar hayret ediyor nasil is diye.
Devlet ne söz verdi size? Siz bedava kullanın amasyalilar mi ödesin faturasini dedi sivaslilar mi?
Öğrenmişsiniz bi devlet söz verdi yapmadi.hadi ordan. Yeşil kartli sayılarını çok iyi hatirliyorim.
Düğünlerinizde kilo kilo altin takip mazotu sigarayi çayı elektriği kacak kullan vergi verme. Sonra eee ben oy verdim beni besle. Ölüm var be. Yalanin bukadari insani enayi yerine koymak.

ayıp
ayıp - 4 yıl Önce

elektriği kaçak kullan, devleti yerden yere vur birde git Bakanlığın önünde eylem yap, kul hakkı yemek müslümanlık ise yahudiler dünden müslümanmış bizim haberimiz yokmuş, bunlarda insanlık ahlak, vicdan namuş örneği bu işte, ey bakan işin zor dürüst olabilirsin yalnız seçilmiş olduğun bu il diye ayırımcılık yaparsan sende onlar gibi olursun

Kullanmıyorlar
Kullanmıyorlar - 4 yıl Önce

Önce sen kendi etrafına bakta sonra başkalarını yargıla o beyenmediyin insanlar kaçak kullanıyor dediyon insanlar varıni yoğunu emeyini alınterini döküyor o topraklarda devlet ve dedaş hakklarını peşin alıyor çiftçi desteklemelerini ödemeyen vatandaşlardan kesiyor bu güne kadar şanlıurfaya verilen sözlerin hiç birini tutmadı devlet

banner151

banner251