Bakan Fakıbaba açıkladı: 7 bin çiftçi icralık

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 7 bin çiftçinin icralık olduğunu belirtti.

Bakan Fakıbaba açıkladı: 7 bin çiftçi icralık
banner200
banner217

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Fakıbaba'nı yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu yazılı soru önergesinde, şu soruların yanıtlarını istedi: "Tarım Kredi Kooperatifi kaç projeye destek vermektedir? Toplam proje desteği alan çiftçi sayısı kaçtır? Kaç ilde örgütlüdür? Geri dönüşüm olmadığı için takipte alacak sayısı ve icra dosyası sayısı kaçtır? Kooperatif vasıtası ile son beş yılda dağıtılan hayvan sayısı kaçtır? Kredi borcu ertelenen çiftçi sayısı kaçtır?"

Soru önergesini yanıtlayan Fakıbaba, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 36 bin 473 yerleşim yerinde bin 625 birim kooperatif ve 199 büro ile çalıştığını söyledi.

Kanuni takip hesaplarında borcu bulunan çiftçi sayısının 11 bin 911 olduğunu açıklayan Fakıbaba, icra takibi yapılan çiftçi sayısının ise 7 bin 531 kişi olduğunu bildirdi.

Fakıbaba ayrıca 5 Haziran 2018 tarihi itibarıyla erteleme hesaplarında borcu bulunan çiftçi sayısını ise 14 bin 287 olarak açıkladı.

Kooperatifler vasıtasıyla besiciye 83 bin 81 büyükbaş ve 236 bin 364 küçükbaş hayvan satış ve tesliminin gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

'Yanlış tarım politikası çiftçileri borç batağına sürüklüyor'

Hükümetin uyguladığı tarım politikalarının yanlış olduğunu söyleyen CHP'li Gürer, uygulanan politikaların çiftçileri borç batağına sürüklediğini savunarak, "Bakanlık şapkasını önüne koyup politikalarını gözden geçirmeli" açıklamasını yaptı.

Çiftçilerin her geçen gün borçlandığını ve günü kurtarmak için kredi kullandığını söyleyen Gürer şöyle devam etti: "Girdi maliyetleri arttıkça ve ürün de para etmeyince çiftçi aldığı kredileri ödeyemez duruma gelmiştir. Bugün 7 binden fazla çiftçi icra kıskacı ile karşı karşıya kalmışsa, bakanlığın şapkasını önüne koyup, uygulamakta olduğu yanlış tarım politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. İthale dayalı üretici ve tüketiciyi korumayan tarım politikası yerine ürün girdi fiyatlar düşürülen, üretimi destekleyen politikalara yönelinmelidir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tefe faizi
Tefe faizi - 2 yıl Önce

Koparatif müdürüne sorunca faiz 8 diyo ama ödemeye gelince 19 çıkıyor hatta geçen hafta laf arasında dedi 22 ye çıktı diye. Müdür faiz 8 ama maliyet 19 diyor 11 ne diye sorunca fon vergi falan pişman deyip geçiştirmeye uğraşıyor. Gerçi ondada kahabat yok emir kulu oda ama yukarıya bu dediklerimiz şöyle deyince emir kuluyum diyemem diyor sadece. Söyleyin beyler nerede kaldı koparatifcilik alenen tefecilik bu Tefecilik.

banner151